ZOOZ ZSE42 XS sensor – czujnik zalania dla inteligentnego domu Z-wave


Czujnik zalania to urządzenie, które wykrywa wycieki wody w inteligentnym domu i powiadamia domowników o zagrożeniu. Działanie czujnika zalania opiera się na zastosowaniu różnych technologii, w tym detekcji wilgoci, pomiaru ciśnienia lub wykrywania przepływu wody — zależy to od budowy sensora. Czujnik zalania powinien być zainstalowany w miejscach narażonych na zalanie, takich jak piwnice, kotłownie, łazienki, kuchnie i pralnie. Gdy czujnik wykryje wyciek wody, wysyła sygnał do platformy smart home, która może automatycznie wyłączyć źródło wody np. za pomocą nakładka na zawór FIBARO lub wszcząć alert wśród użytkowników. Czujniki przeciekania wody mogą uchronić przed znacznymi zniszczeniami w domu, uchronić cenny dobytek i minimalizować szkody. Dzisiaj zapraszam do recenzji czujnika zalania stworzonego przez pasjonatów idei inteligentnego domu, a mianowicie Zooz ZSE42 Water Leak XS Sensor.

Wpis powstał dzięki uprzejmości firmy Z-Control, która wypożyczyła sensory na czas testów.

Opis

Zooz ZSE42 Water Leak XS Sensor to podstawowy sensor wycieku wody. Sensor posiada klasyczną budową, na spodzie urządzenia znajdują się 4 metalowe nóżki, jeśli dojdzie do zamknięcia obwodu pomiędzy dwoma z nich, jest to sygnał do wydania powiadomienia o wykryciu zalania. Komunikacja odbywa się po protokole Z-wave, przy zastosowaniu nowego chipa Z-wave serii 700 z zasięgiem do 90 metrów, co przekłada się to na szybkie reakcje sensora. Zasilany jest poprzez jedną baterię CR2032, dodawaną do opakowania. Sensor posiada małe wymiary: 4,82 x 2,54 x 0,76 cm. Dostępny tylko w jednym kolorze, lekko niebieskawym. Przystosowany jest do działania w warunkach pokojowych od 0°C – +40°C. Otrzymujemy 2 lata gwarancji i dożywotnią pomoc techniczną.

 • Plusy
  • Małe rozmiary
  • Szybka reakcja na odczyty
  • Możliwości opóźnienia reakcji alarmu zalania
  • Przetwarzanie lokalne (sterownik Edge)
 • Minusy
  • Brak

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu sensora Zooz mamy informację o stanie czujnika, czy wykrył zalanie „Mokro”, czy też nie „Sucho”. Poniżej otrzymujemy informację o wersji oprogramowania oraz stan synchronizacji urządzenia. Ostatnią informacją jest aktualny poziom baterii czujnika. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury„, znajdziemy tutaj listę procedur, gdzie jest używany sensor. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii odczytów czujnika. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”. Urządzenie posiada dodatkowe ustawienia, zostały one opisane w sekcji poniżej.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia. Możliwe jest to ze względu na wykorzystanie przez czujnik nowego sterownika urządzeń SmartThings Edge.

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” ze względu na specyfikę urządzenia, możliwe jest tylko wykorzystanie warunku „jeśli”. Czujnik zalania Zooz w pierwszej kolejności pozwala na wybranie opcji „Bateria”, czyli powiadomienie dotyczące poziomu baterii, rejestrowanej w zakresie 0 – 100% w tym, czy jest pasująca, większa/mniejsza czy w określonym zakresie. Następną i ostatnią opcją jest „Czujnik zalania”, inicjacja alertu dotycząca wykrycia zalania, który posiada stan „Mokro” lub „Sucho”. Każdą z tych akcji procedury możemy opóźnić o dowolny czas i ustawić jako warunek wstępny.

Instalacja Zooz ZSE42 XS sensor

Przed dodaniem sensora Zooz do aplikacji SmartThings musimy uzyskać dostęp do sterowników SmartThings Edge, które pozwolą na prawidłowe wykrycie urządzenia oraz pozwolą działać sensorowi lokalnie w centrali. W przypadku odłączenia Internetu pozwoli to czujnikowi nadal wysyłać informację do koncentratora SmartThings i będzie on mógł uruchomić zaprogramowane procedury. Szczegółową instrukcję znajdziesz tutaj.

Aby uzyskać dostęp do sterowników, należy wejść na kanał dystrybucji Zooz Edge Drivers, gdzie znajdują się oficjalne sterowniki SmartThigs Edge. Link: https://bestow-regional.api.smartthings.com/invite/Y723nw3pqxMr. W pierwszej kolejności musimy zalogować się na konto, na którym powstał inteligentny dom. Zaakceptować warunki przystąpienia do programu, a następnie możemy wybrać nowe sterowniki do zainstalowania. Klikając w Available Drivers (Dostępne sterowniki) ukazuje się ich pełna lista, wybieram sterownik o nazwie Zooz ZSE42 XS Water Leak Sensor i instalujemy go poprzez kliknięcie Install. W każdej chwili możemy odinstalować klikając Uninstall. Pamiętajmy jednak, że na chwilę obecną możemy takich sterowników Edge zainstalować maksymalnie 80 na jednej centrali.

Dodając czujnik zalania Zooz do aplikacji SmartThings, usuń zaślepkę baterii z wnętrza sensora. Na ekranie głównym aplikacji, klikamy Dodaj ( + ), znajdziesz go w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Dodaj urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń, wybieramy markę Zooz, a później Czujnik przeciekania wody. Kontynuujemy pierwsze kroki instalacji, klikając Rozpocznij. Wybieramy centralę do połączenia z nowym urządzeniem. Następnie wewnątrz obudowy czujnika, kliknij przycisk 3 razy. My wolimy pomijać procedurę skanowania kodu QR i wpisać go ręcznie. Kod QR znajdziesz na obudowie czujnika zalania, przepisujemy go. Po chwili sensor zostanie wykryty i dodany do ekosystemu SmartThings. Po pomyślnym znalezieniu urządzenia możemy zmienić jego nazwę, wybrać pokój dla nowego urządzenia, zmienić ikonę oraz dodać do panelu ulubionych. Kończymy proces instalacji, klikając Gotowe. Czujnik zalania pojawi się w wybranym pomieszczeniu. Jeśli nie zostanie przypisany do niego odpowiedni sterownik Edge, zalecamy jego ręczną zmianę, instrukcję znajdziesz poniżej w dedykowanej sekcji. Jak można zobaczyć na ostatnim screenie, nie mamy pełnej możliwości odczytów sensora.

Zmiana sterownika SmartThings Edge

Jeśli Twoje urządzenie korzysta już ze sterownika brzegowego, możesz swobodnie zmieniać sterowniki Edge, z których korzysta. Społeczność SmartThings może stworzyć lepszy, albo z czasem sam producent stworzy oryginalny. Niekiedy wybrany automatycznie przez platformę SmartThings może nie spełniać Twoich wymagań i będziesz szukać lepszych zamienników. W takim przypadku możesz ręcznie zmienić używany sterownik Edge. Aby to zrobić, należy wejść w panel sterujący sensorem. W pierwszej kolejności klikamy Więcej opcji ( ⋮ ), a następnie Sterownik i Wybierz inny sterownik. Z listy dostępnych wybierz ten, który najlepiej działa oraz posiada rozbudowane funkcje, których potrzebujesz. Naszym zdaniem jest to sterownik z kanału dystrybucji Zooz Edge Drivers o nazwie Zooz ZSE42 XS Water Leak Sensor. Klikamy jego nazwę, dalej Użyj tego sterownika. Akceptujemy wybór, wybierając przy komunikacie OK. Następuje zmiana sterownika, może być potrzebna chwila na odświeżenie panelu sterowania. Możesz wyjść i wejść z panelu sensora. Na koniec ukaże się zaktualizowany panel sterowania z nowymi odczytami oraz opcjami. Czasem potrzeba jeszcze chwili cierpliwości aż pojawią się pierwsze odczyty wartości, u nas niestety trwało to kilka godzin.

Jeśli korzystałeś z sensorów Zooz przed końcem 2022 roku, Twoje urządzenie może nie korzystać jeszcze ze sterownika SmartThings Edge. W przyszłości wszystkie urządzenia Zigbee i Z-wave przejdą na nowe sterowniki, nastąpi to po wygaśnięciu w ekosystemie środowiska programistycznego Groovy. Ewentualnie możemy wymusić ręcznie zmianę na nowy sterownik. Niestety, aby zmienić sterownik, konieczne jest jego usunięcie i ponowne dodanie do platformy inteligentnego domu SmartThings.

Dodatkowe ustawienia czujnika zalania Zooz ZSE42

Czujnik Zooz ZSE42 Water Leak posiada dodatkowe Ustawienia w menu Więcej opcji ( ⋮ ). Możemy dostosować jego działanie do naszych preferencji alarmów. Pierwsze ustawienie LED Indicator, czyli możliwość wyłączenia diody LED, drugie Leak Alert Clear Delay pozwala na opóźnienie alertu wycieku wody, następnie mamy Low Battery Alert, czyli poziom baterii, który wyśle nam powiadomienie o niskim jej stanie, a ostatnia opcja dotyczy Leak Alert Command for Group 2, czyli grupy asocjacyjne.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

W celu usunięcia sensora zalania Zooz z ekosystemu SmartThings należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń. Następnie należy kliknąć 3 razy przycisk wewnątrz obudowy. Po chwili następuje komunikat o pozytywnym usunięciu.

Resetowanie czujnika zalania Zooz

Resetując urządzenie, zdejmij jego obudowę, kliknij przycisk w jego wnętrzu w następującej kolejności: kliknij dwa razy, następnie przytrzymaj go przez 10 sekund, aż dioda LED zacznie świecić w sposób ciągły. Natychmiast po tym kliknij przycisk jeszcze dwa razy. Dioda LED zamiga trzy razy, aby potwierdzić pomyślne zresetowanie.

Gdzie zakupić ?

Zooz ZSE42 Water Leak XS Sensor dostępny jest szeroko w polskiej dystrybucji. Znajdziesz go m.in. w sklepie Z-Control w cenie 185 PLN. Producent zapewnia 2 lata gwarancji i dożywotnią pomoc techniczną. W pudełku znajduje się czujnik, bateria CR2032 oraz skróconą instrukcję obsługi w języku angielskim. Instrukcja w języku polskim dostępna jest do pobrania poniżej, sprzedawca zamieszcza również drukowany egzemplarz w przesyłce.

2 myśli w temacie “ZOOZ ZSE42 XS sensor – czujnik zalania dla inteligentnego domu Z-wave

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s