FIBARO Flood Sensor – czujnik, który uchroni przed zalaniem

Czujnik zalania ma za zadanie po wykryciu wody wystosować odpowiednie powiadomienie. Należy go umieścić w pomieszczeniu, gdzie jest największe niebezpieczeństwo zalania, jak na przykład łazienka czy piwnica. Po wykryciu wody wydaje powiadomienie do centrali, która odłączy zasilanie bądź dopływ wody. Wiele z czujników zalania ma również dodatkowe sensory, jak czujnik temperatury, wykrywacz poruszenia – może nas poinformować, że nasze zwierzę zaczęło się nim bawić, dźwięk alarmowy oraz diodę LED. Część z nich ma również opcję trudno zatapialności. Dzisiaj zrecenzuję sensor polskiej firmy FIBARO Flood Sensor.

Opis

Głównymi funkcjami urządzenia jest czujnik zalania, polega on na zasadzie trzech metalowych nóżek pod urządzeniem, kiedy miedzy dwiema pojawi się woda (dojdzie do połączenia i wysłania impulsu) sensor uruchomi donośny alarm oraz diodę do sygnalizacji. Sensor posiada czujnik temperatury przydatny w łazience. Posiada zabezpieczenie przed utonięciem oraz wydaje dźwięk, kiedy zostanie poruszony. Czujnik jest jednym z droższych na rynku, lecz trzeba podkreślić sporą ilość funkcji. Komunikacja odbywa się po protokole Z-Wave. Działa dzięki zasilaniu bateryjnemu informując o jej zużyciu. Producent mówi o 2-letniej żywotności baterii i rzeczywiście można taki czas uzyskać. Bateria to CR123A (3V) koszt około 10 zł za sztukę. Sensor ma nie duże wymiary (71mm średnica i 30mm wysokość). Dostępny jest tylko kolor biały, lecz pamiętajmy, że można go skrzętnie ukryć.

Przykładem zastosowania jest wysłanie powiadomienia o wykryciu zalania i dołączenie zasilania od urządzeń elektrycznych czy nawet centralne zakręcenie wody.

Wymiary urządzenia.

  • Plusy
    • Multi-Funkcje (zalanie, temperatura, modyfikacji, trudno zatapialny)
  • Minusy
    • Cena
    • Przetwarzanie w chmurze

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy informację czy czujnik wykrywa wodę „Sucho”/”Mokro”. Posiadamy informacje o temperaturze oraz procentową informację o baterii. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań sensora. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz pokoju.

Urządzenia w ekosystemie SmartThings wykonuje przetwarzanie poleceń w chmurze, z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie poleceń, aktualizowanie stanów urządzeń, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji.

Przy tworzeniu automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” urządzenie pozwala nam na wybranie opcji / wysłanie powiadomienia o tym czy czujnik wykrył zalanie „Sucho”/„Mokro”. Powiadomić nas może o temperaturze z zakresu -20 – 100  w tym czy są większe/mniejsze niż podana oraz o baterii z zakresu 0 – 100% w tym czy są większe/mniejsze niż podana.

Instalacja

Aby uruchomić do działania FIBARO Flood Sensor: Zdejmij pokrywę z czujnika i wyciągnij zabezpieczenie baterii.

Dodanie do ekosystemu jest proste należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji. Klikamy w aplikacji „Dodaj urządzenie”, wybieramy markę FIBARO >> Czujnik zalania i model urządzenia (obecnie dostępny tylko jeden). Kontynuujemy pierwsze kroki, wybieramy koncentrator i pomieszczenie dla urządzenia. Zdejmij pokrywę z czujnika, następnie szybko naciśnij dźwignię (TMP) na drukowanej płytce 3 razy. Poczekać na wykrycie czujnika, zamknąć pokrywę i pozostaje nadać nazwę sensorowi.

Gdzie zakupić ?

Zawartość pudełka to sensor, bateria i kilka instrukcji obsługi w różnych językach.

Produkt jest szeroko dostępny na rynku. Cena to ok. 150-190 zł.

Instrukcja

9 myśli w temacie “FIBARO Flood Sensor – czujnik, który uchroni przed zalaniem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s