SmartThings Energy – monitoruj zużycie energii

Oszczędzanie energii ma teraz większe znaczenie niż kiedykolwiek. Nie tylko w trosce o środowisko i przyszłość kolejnych pokoleń, lecz również jako ratunek dla stale zwiększających się cen energii elektrycznej. Usługa SmartThings Energy pozwala użytkownikom przejąć kontrolę nad zużyciem energii, dostarczając w czasie rzeczywistym szczegółowe i dokładne informacje o tym, gdzie i jak energia jest wykorzystywana w ich domu. Usługa mierzy poziomy energii w kilowatogodzinach i koszty w czasie, dzięki czemu każdy użytkownik może łatwo zrozumieć, ile energii zużywa urządzenie. Usługa oferuje również konkretne wskazówki dotyczące zmniejszania zużycia energii i zachęca użytkowników do włączania ekologicznych działań do ich codziennego życia. Ponadto włączenie trybu oszczędzania AI pomaga zmniejszyć zużycie energii, automatycznie przełączając urządzenia w tryb oszczędzania energii po osiągnięciu określonego zużycia energii.

  • [Aktualizacja 1]: We wrześniu 2022 roku dodano do wpisu nowe screeny, rozszerzono opis usługi, opisano instrukcję instalacji usługi w aplikacji SmartThings, ujęto informację o obsługiwanych urządzeniach RTV i AGD.

Obsługiwane są od 2021 roku modele klimatyzatora, pralki, suszarki, zmywarki, osuszacza powietrza, oczyszczacza powietrza i odkurzacza Samsung. Obsługiwane są wszystkie lodówki Samsung Family Hub 6.0.

SmartThings Energy – inteligentny sposób zarządzania zużyciem energii

Podstawową zdolnością SmartThings Energy jest możliwość monitorowania i analizowania energii zużywanej przez urządzenia i urządzenia podłączone do platformy SmartThings. Użytkownicy otrzymują kompleksowy wgląd w to, jak ich urządzenia zużywają energię, dzięki czemu mogą przejąć kontrolę nad swoim zużyciem energii i obniżyć miesięczne rachunki za energię.

Usługa może być nie tylko wykorzystana do automatycznego przełączania urządzeń w tryb niskiego zużycia energii i zapobiegania ich uruchamianiu, gdy nikogo nie ma w domu, usługa może również powiadamiać Cię, gdy zużycie energii przekroczy miesięczne cele. SmartThings Energy może również wykorzystywać informacje z systemu rozliczeń za energię, w tym stawki za czas szczytu, aby pomóc Ci dostosować zużycie energii, a następnie zminimalizować koszty energii.

  • Monitoruj zużycie energii
  • Poznaj swój wzorzec zużycia energii
  • Otrzymuj zalecenia dotyczące oszczędzania energii

Początkowo dostępna jedynie w Korei Południowej, następnie Indii, USA i Wielkiej Brytanii. Od czasu premiery usługa Energy przeszła gruntowne zmiany podpisano porozumienia z wieloma partnerami, ułatwiając zdobywanie informacji o wykorzystanej energii w budownictwie wielorodzinny. Dwukrotnie dodawano kolejne funkcje w lipcu i listopadzie 2021 roku. Rozbudowano funkcje i automatyzacje, które sprawiły znaczące ułatwienie i przejrzystość zarządzania energią.

W czerwcu 2022 roku wraz z premierą zakładki SmartThings Home Life usługa SmartThings Energy została udostępniona w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce. Zakładka Home Life, która stanowi rozszerzenie pierwotnych funkcji aplikacji SmartThings i zapewnia dostęp do scentralizowanej i zintegrowaną kontroli nad urządzeniami Samsung. Dzięki wygodnemu dostępowi do sześciu wchodzących w skład pakietu usług (Cooking, Energy, Clothing Care, Pet Care, Air Care oraz Home Care), rozwiązanie SmartThings Home Life podnosi poziom jakości życia i pozwala użytkownikom sterować pracą poszczególnych urządzeń z poziomu smartfonu. Po wybraniu zakładki „Life” w aplikacji SmartThings, użytkownik może przejść do funkcji SmartThings Home, by uzyskać dostęp do zupełnie nowych rozwiązań z zakresu inteligentnego sterowania funkcjami domowych urządzeń. 

SmartThings Energy – możliwości usługi

W panel główny usługi Energy, jest podzielony na trzy sekcje: Monitorowanie, Oszczędzaj oraz Raport. Poniżej opiszemy szczegółowo każdy z nich. Usługę SmartThings Energy jak każda SmartApp posiada rozbudowany kafel aplikacji. Możemy go dodać do ekranu „Ulubionych”, poprzez przytrzymanie w zakładce Życie. Dodatkowo dostajemy informację ile ton emisji CO2 powstrzymaliśmy przed emisją do atmosfery, z wykorzystaniem dostępnych funkcji.

Sekcja Monitorowanie pozwala sprawdzić bieżące złożycie energii elektrycznej, jak i koszty z tym związane. Po kliknięciu możemy sprawdzić historię zużycia, w podziale na dzień, tydzień i miesiąc. Dodatkowo możemy przejrzeć poszczególne sprzęty RTV i AGD osobno. Poniżej na diagramie kołowym możemy sprawdzić służycie dla każdego z obsługiwanych urządzeń.

Sekcja Oszczędzaj pozwala skorzystać z funkcji i automatyzacji ułatwiających oszczędzanie energii elektrycznej. Część z nich dostępna jest dopiero po zainstalowaniu w inteligentnym domu poszczególnych typów urządzeń i czujników. U góry na ekranie mamy możliwość podejrzenia Historii i przejścia do ustawień Trybu oszczędzania energii. Pierwsza funkcja Powiadomienie o dziennym użyciu, jak sama nazwa wskazuje, pozwala generować codzienne powiadomienie o zużyciu energii. Druga Powiadomienie o celu miesięcznym umożliwia określenie celu miesięcznych koszów energii, jeśli go przekroczymy dostaniemy adekwatne powiadomienie push. Następna to Automatyczne podgrzewanie wody umożliwia dostosowanie temperatury ciepłej wody w oparciu o zużycie energii. Dzięki zastosowaniu paneli słonecznych, baterii oraz systemów grzewczych, możemy w zaawansowany sposób zarządzać energią i jej wykorzystaniem. Kolejna funkcja to Automatyczne rolety, która pozwala na automatyczne zamknięcie rolet i żaluzji, kiedy zostanie uruchomiony klimatyzator. Światło słoneczne wpadające do pokoju niesie ze sobą sporą ilość energii cieplnej, możemy ograniczyć siłę działania klimatyzatora poprzez odcięcie częściowe dodatkowego źródła ciepła. Ostatnia z możliwości automatyzacji Powiadomienie o zużyciu energii podczas nieobecności, jak sama nazwa wskazuje pozwala otrzymać powiadomienie o wykorzystanej energii pod naszą nieobecność w mieszkaniu czy domu. Współpracuje z klimatyzatorami, oczyszczaczami powietrza czy inteligentnymi gniazdkami. Część urządzeń nie musi być podłączona do prądu kiedy nie przebywamy w naszym domu. Dodatkowo na koniec mamy dostęp do wskazówek, jak np. wymiana starych żarówek na ich LEDowe odpowiedniki.

Ostatnia sekcja Raport pozwala sprawdzić szczegółowo zużycie energii w tym godzinowe dla danego dnia.

Usługa SmartThings Energy pozwala dostosować swoją pracę w tle za pomocą ustawień. Aby zmienić ustawienia należy w panelu głównym usługi, kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym ekranu, następnie Ustawienia. Możemy wybrać dzień zakończenia cyklu naliczania kosztów. Zmienić również cenę za kW/h, tutaj są dwie opcje: średni koszt (kwota pobierana z Internetu przez aplikację) oraz ustawiać własny niestandardowy koszt (warto skorzystać kiedy mamy zupełnie inne taryfy niż przeciętni odbiorcy). Możemy ponownie przejść samouczek oraz uzyskać informację o danych użycia energii. Aby z nich skorzystać trzeba wybrać opcje Pomoc. Dodatkowo możemy dodać skrót do usługi na ekran startowy Android, jak i po kliknięciu w Informacje podejrzeć wersję oprogramowania usługi.

Niestety jak mogliście się już zorientować, obecnie istnieje błąd usługi. Nie pobiera ona danych z obsługiwanego telewizora Samsunga z 2022 roku. Tym samym złożycie i koszt energii to zero.

Instalacja usługi SmartThings Energy

Aby dodać usługę do naszej aplikacji SmartThings, przejdź do ekranu głównego, następnie klikamy Dodaj ( + ) w prawym górnym rogu ekranu, kolejno stuknij Dodaj usługę, z dostępnej listy wybierz Energy. Nastąpi pobranie i zainstalowanie dodatku do aplikacji. Następnie uruchomi się krótki samouczek, możemy go pominąć klikając Pomiń lub dokończyć klikając kilkakrotnie Dalej. Kończymy proces stukając Rozpoczęcie. Od teraz usługa będzie działać wraz z aplikacją.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

10 myśli w temacie “SmartThings Energy – monitoruj zużycie energii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s