SmartThings Energy – monitoruj zużycie energii

Oszczędzanie energii ma teraz większe znaczenie niż kiedykolwiek. Nie tylko w trosce o środowisko i przyszłość kolejnych pokoleń, lecz również jako ratunek dla stale zwiększających się cen energii elektrycznej. Usługa SmartThings Energy pozwala użytkownikom przejąć kontrolę nad zużyciem energii, dostarczając w czasie rzeczywistym szczegółowe i dokładne informacje o tym, gdzie i jak energia jest wykorzystywana w ich domu. Usługa mierzy poziomy energii w kilowatogodzinach i koszty w czasie, dzięki czemu każdy użytkownik może łatwo zrozumieć, ile energii zużywa urządzenie. Usługa oferuje również konkretne wskazówki dotyczące zmniejszania zużycia energii i zachęca użytkowników do włączania ekologicznych działań do ich codziennego życia. Ponadto włączenie trybu oszczędzania AI pomaga zmniejszyć zużycie energii, automatycznie przełączając urządzenia w tryb oszczędzania energii po osiągnięciu określonego zużycia energii.

  • [Aktualizacja 1]: We wrześniu 2022 roku dodano do wpisu nowe screeny, rozszerzono opis usługi, opisano instrukcję instalacji usługi w aplikacji SmartThings, ujęto informację o obsługiwanych urządzeniach RTV i AGD. Wykresy nie były zapełnione danymi. Wersja Energy to 4.9.35.
  • [Aktualizacja 2]: Na początku roku 2023 naprawiono błąd z brakiem sczytywania danych o energii z telewizora Samsung QN91BA. Zaktualizowano layout usługi. Dodano nowe screeny z aplikacji SmartThings. Wersja Energy to 5.0.15.

Obsługiwane są od 2021 roku modele klimatyzatora, pralki, suszarki, zmywarki, osuszacza powietrza, oczyszczacza powietrza i odkurzacza Samsung. Obsługiwane są wszystkie lodówki Samsung Family Hub 6.0.

SmartThings Energy – inteligentny sposób zarządzania zużyciem energii

Podstawową zdolnością SmartThings Energy jest możliwość monitorowania i analizowania energii zużywanej przez urządzenia i urządzenia podłączone do platformy SmartThings. Użytkownicy otrzymują kompleksowy wgląd w to, jak ich urządzenia zużywają energię, dzięki czemu mogą przejąć kontrolę nad swoim zużyciem energii i obniżyć miesięczne rachunki za energię.

Usługa może być nie tylko wykorzystana do automatycznego przełączania urządzeń w tryb niskiego zużycia energii i zapobiegania ich uruchamianiu, gdy nikogo nie ma w domu, usługa może również powiadamiać Cię, gdy zużycie energii przekroczy miesięczne cele. SmartThings Energy może również wykorzystywać informacje z systemu rozliczeń za energię, w tym stawki za czas szczytu, aby pomóc Ci dostosować zużycie energii, a następnie zminimalizować koszty energii.

  • Monitoruj zużycie energii
  • Poznaj swój wzorzec zużycia energii
  • Otrzymuj zalecenia dotyczące oszczędzania energii

Początkowo dostępna jedynie w Korei Południowej, następnie Indii, USA i Wielkiej Brytanii. Od czasu premiery usługa Energy przeszła gruntowne zmiany podpisano porozumienia z wieloma partnerami, ułatwiając zdobywanie informacji o wykorzystanej energii w budownictwie wielorodzinny. Dwukrotnie dodawano kolejne funkcje w lipcu i listopadzie 2021 roku. Rozbudowano funkcje i automatyzacje, które sprawiły znaczące ułatwienie i przejrzystość zarządzania energią.

W czerwcu 2022 roku wraz z premierą zakładki SmartThings Home Life usługa SmartThings Energy została udostępniona w wielu krajach na świecie, w tym w Polsce. Zakładka Home Life, która stanowi rozszerzenie pierwotnych funkcji aplikacji SmartThings i zapewnia dostęp do scentralizowanej i zintegrowaną kontroli nad urządzeniami Samsung. Dzięki wygodnemu dostępowi do sześciu wchodzących w skład pakietu usług (Cooking, Energy, Clothing Care, Pet Care, Air Care oraz Home Care), rozwiązanie SmartThings Home Life podnosi poziom jakości życia i pozwala użytkownikom sterować pracą poszczególnych urządzeń z poziomu smartfonu. Po wybraniu zakładki „Life” w aplikacji SmartThings, użytkownik może przejść do funkcji SmartThings Home, by uzyskać dostęp do zupełnie nowych rozwiązań z zakresu inteligentnego sterowania funkcjami domowych urządzeń. 

SmartThings Energy – możliwości usługi

W panel główny usługi Energy, jest podzielony na trzy sekcje: Monitorowanie, Oszczędzaj oraz Raport. Poniżej opiszemy szczegółowo każdy z nich. Usługę SmartThings Energy jak każda SmartApp posiada rozbudowany kafel aplikacji. Możemy go dodać do ekranu „Ulubionych”, poprzez przytrzymanie w zakładce Życie. Dodatkowo dostajemy informację ile ton emisji CO2 powstrzymaliśmy przed emisją do atmosfery, z wykorzystaniem dostępnych funkcji.

Sekcja Monitorowanie pozwala sprawdzić bieżące złożycie energii elektrycznej, jak i koszty z tym związane. Po kliknięciu możemy sprawdzić historię zużycia, w podziale na dzień, tydzień i miesiąc. Dodatkowo możemy przejrzeć poszczególne sprzęty RTV i AGD osobno. Poniżej na diagramie kołowym możemy sprawdzić służycie dla każdego z obsługiwanych urządzeń.

Sekcja Oszczędzaj pozwala skorzystać z funkcji i automatyzacji ułatwiających oszczędzanie energii elektrycznej. Część z nich dostępna jest dopiero po zainstalowaniu w inteligentnym domu poszczególnych typów urządzeń i czujników. U góry na ekranie mamy możliwość podejrzenia Historii i przejścia do ustawień Trybu oszczędzania energii. Pierwsza funkcja Powiadomienie o dziennym użyciu, jak sama nazwa wskazuje, pozwala generować codzienne powiadomienie o zużyciu energii. Druga Powiadomienie o celu miesięcznym umożliwia określenie celu miesięcznych koszów energii, jeśli go przekroczymy dostaniemy adekwatne powiadomienie push. Następna to Automatyczne podgrzewanie wody umożliwia dostosowanie temperatury ciepłej wody na podstawie zużycie energii. Dzięki zastosowaniu paneli słonecznych, baterii oraz systemów grzewczych, możemy w zaawansowany sposób zarządzać energią i jej wykorzystaniem. Kolejna funkcja to Automatyczne rolety, która pozwala na automatyczne zamknięcie rolet i żaluzji, kiedy zostanie uruchomiony klimatyzator. Światło słoneczne wpadające do pokoju niesie ze sobą sporą ilość energii cieplnej, możemy ograniczyć siłę działania klimatyzatora poprzez odcięcie częściowe dodatkowego źródła ciepła. Ostatnia z możliwości automatyzacji Powiadomienie o zużyciu energii podczas nieobecności, jak sama nazwa wskazuje pozwala otrzymać powiadomienie o wykorzystanej energii pod naszą nieobecność w mieszkaniu czy domu. Współpracuje z klimatyzatorami, oczyszczaczami powietrza czy inteligentnymi gniazdkami. Część urządzeń nie musi być podłączona do prądu kiedy nie przebywamy w naszym domu. Dodatkowo na koniec mamy dostęp do wskazówek, jak np. wymiana starych żarówek na ich LEDowe odpowiedniki.

Ostatnia sekcja Raport pozwala sprawdzić szczegółowo zużycie energii w tym godzinowe dla danego dnia.

Usługa SmartThings Energy pozwala dostosować swoją pracę w tle za pomocą ustawień. Aby zmienić ustawienia należy w panelu głównym usługi, kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym ekranu, następnie Ustawienia. Możemy wybrać dzień zakończenia cyklu naliczania kosztów. Zmienić również cenę za kW/h, tutaj są dwie opcje: średni koszt (kwota pobierana z Internetu przez aplikację) oraz ustawiać własny niestandardowy koszt (warto skorzystać kiedy mamy zupełnie inne taryfy niż przeciętni odbiorcy). Możemy ponownie przejść samouczek oraz uzyskać informację o danych użycia energii. Aby z nich skorzystać trzeba wybrać opcje Pomoc. Dodatkowo możemy dodać skrót do usługi na ekran startowy Android, jak i po kliknięciu w Informacje podejrzeć wersję oprogramowania usługi.

Niestety jak mogliście się już zorientować, obecnie istnieje błąd usługi. Nie pobiera ona danych z obsługiwanego telewizora Samsunga z 2022 roku. Tym samym złożycie i koszt energii to zero.

Instalacja usługi SmartThings Energy

Aby dodać usługę do naszej aplikacji SmartThings, przejdź do ekranu głównego, następnie klikamy Dodaj ( + ) w prawym górnym rogu ekranu, kolejno stuknij Dodaj usługę, z dostępnej listy wybierz Energy. Nastąpi pobranie i zainstalowanie dodatku do aplikacji. Następnie uruchomi się krótki samouczek, możemy go pominąć klikając Pomiń lub dokończyć klikając kilkakrotnie Dalej. Kończymy proces stukając Rozpoczęcie. Od teraz usługa będzie działać wraz z aplikacją.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

12 myśli w temacie “SmartThings Energy – monitoruj zużycie energii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s