Yeelight Smart LED Bulb 1S (color) – żarówka z paletą barw RGB

Światło towarzyszy nam nawet przy najbardziej zwyczajnych czynnościach a sztuka kreowanie przestrzeni światłem jest niełatwa, dzięki optymalnemu ustawieniu oświetlenia w połączeniu z zmianami barwy i natężenia. Możemy jednym kliknięciem zmienić całe nasze pomieszczenie wprowadzając niepowtarzalny klimat. Inteligentna żarówka daje właśnie takie możliwość sterowania przyciemnieniem, barwą światła oraz nawet kolorem. Tym samym zapewniając odpowiedni nastrój do każdej sytuacji. Dodatkowo robiąc imponujący efekt na naszych gościach. Dzisiaj przyjrzymy się Yeelight Smart LED Bulb 1S (color) – żarówce LED z paletą barw RGB, w tym ciepłym i zimnym oświetleniem, z możliwością ściemniania od Yeelight.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości sklepu Z-Home.pl, który udostępnił żarówkę LED do testów.

Opis

Yeelight Smart LED Bulb 1S (color) to żarówka LED z gwintem E27 wyposażona w wysoce zintegrowane kolorowe koraliki świetlne, pozwalając na jeszcze lepsze rozproszenie światła. Żarówka pozwala cieszyć się pełną paletą kolorów RBG i temperaturą barwową 1700 – 6500 K posiadająca dodatkowo opcję ściemniania (5 – 100%). Maksymalnie dostaniemy 800 lm jasności. Producent zapewnia, że dzięki jeszcze lepiej zoptymalizowanym LEDom nowa żarówka zużywa do 15% mniej prądu, niż żarówka poprzedniej generacji, co pozwala na jeszcze większą oszczędność energii. Żarówka ma moc sięgającą do 8.5W, co przy starszych oznaczało 60W, napięcie zaś 220-240V. Mamy tutaj imponującą żywotność 25 000 godzin, po pozwala na użytkownie przez ponad 22 lata (przy 3 godzinach pracy dziennie), dodatkowo może się poszczycić klasą energetyczną A+. Komunikacja odbywa się po protokole Wi-Fi (802.11 b/g/n 2,4 GHz) i za pośrednictwem serwera, co opóźnia reakcję na komendę, do tego jeszcze wrócimy w dalszej części wpisu. Dużym plusem jest że Smart LED Bulb 1S nie wymaga żadnego dodatkowego huba. Wymiary to 12,4 cm wysokości oraz 6 cm średnicy.

Sposób użycia: Po wkręceniu żarówki i dodaniu do systemu, możemy nią sterować. Tutaj niestety pojawia się minus tego rozwiązania, nie można wyłączyć włącznika ściennego od danego żyrandola. Odłączając źródło prądu nie mamy już możliwości sterowania. Pozostaje nam pozostawienie włącznika świetlnego w ciągłej pozycji włączonej. Na szczęście mamy inne możliwości sterowania np. poprzez aplikację (ręcznie, automatyzacje czy sceny) czy przycisk.

 • Plusy
  • Prosty montaż
  • Paleta kolorów i opcja ściemniania
  • Długotrwała żywotność
  • Cena
 • Minusy
  • Czas reakcji 2-3 sek. w ekosystemie SmartThings
  • Przetwarzanie w chmurze
  • Ciągłe podłączenie do źródła prądu (włączony kontakt bądź lampa)

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość włączenia/wyłączenia żarówki, zaprogramowania szybkich automatyzacji: włączenia i wyłączenia żarówki LED oraz pewną formę minutnika. Poniżej posiadamy możliwość ustawienia dowolnego koloru z palety barw RGB, i historię pięć ostatnio używanych barw oraz sześć sugestii. Kolejna belka pozwala na ustawienie temperatury światła w zakresie 2200 K – 9000 K, choć rzeczywista temperatura barwowa z specyfikacji to 1700 – 6500 K. Ostatnia opcja to ustawienia ściemniacza od 1 do 100%. Pod ściemniaczem posiadamy również pięć kół, będących przyciskami ustawiającymi ściemniacz na kolejno od lewej 10%, 30%, 50%, 70% oraz 90% jasności. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań żarówki. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy i przypisanego pokoju.

Żarówka Yeelight działa po protokole Wi-Fi, w związku z tym niemożliwe jest bezpośrednie połączenie ich z centralą SmartThings. Tym samym komunikacja urządzeń odbywa się pośrednio z wykorzystaniem serwera, wykorzystując przetwarzanie poleceń w chmurze. Ustawienia żarówki wysyłane są na serwer, a stąd dopiero aktualizowany jest ich stan w aplikacji SmartThings. Z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie poleceń, aktualizowanie stanów urządzeń, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji. Zaznaczyć tutaj trzeba, że ze względu na dłuższą drogę przebiegu informacji, reakcja następuje po 2 – 3 sekundach od inicjacji.

Tworzenie automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie się różnią. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”, dodatkowo opcję jak długo ten stan musi się utrzymać, zanim uaktywni się automatyzacja. Poniżej wartość temperatury kolorów w zakresie 2200 K – 9000 K (choć realnie z specyfikacji wynika: 1700 – 6500 K) oraz wartość ściemniacza, w zakresie 1 – 100%, w tym czy jest większa bądź mniejsza niż zadana. W drugiej możliwości „Wtedy”, żarówka LED pozwala na ciut więcej, ponownie mamy opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie konkretnego koloru z palety barw RGB oraz ustawienie jasności z zakresu 1 – 100%. Ostatnią opcją jest ustawienie temperatury koloru światła znów w zakresie 2200 – 9000K. Akcję uruchomienia możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja

Na początku wkręcamy żarówkę do gwintu oraz zapalany światło poprzez włączenie włącznika ściennego. W pierwszej kolejności musimy pobrać aplikację Yeelight z Google Store (Android 4.4 lub nowszy) bądź AppStore (iOS 9.0 lub nowszy). Po zainstalowaniu aplikacji, uruchamiamy ją. W pierwszej kolejności zostaniemy poproszeni o wybór serwera, z sugestią aby wybrać najbliższy. Zostaniemy poproszeni o logowanie do konta Xiaomi, bądź utworzenie konta. Nie zalecam logowania się przez Facebooka. Po przejściu do ekranu głównego aplikacji Yeelight, klikamy „+” w prawym górnym rogu ekranu. Z listy urządzeń wyszukujemy „Color light bulb 1S”. Zostaniemy poproszeni o zresetowanie żarówki poprzez włączenie/wyłączenie światła 5 razy. Po zresetowaniu aplikacja przystąpi do wyszukiwania żarówki, po jej znalezieniu, wybieramy ją zaznaczając „ptaszkiem” i klikamy „Następny”. Nastąpi teraz połączenie żarówki z naszym routerem Wi-Fi, klikamy „Connect to another router”. Zostaną wyszukane pobliskie sieci, wybieramy swoją, logujemy się, po potwierdzeniu połączenia. Nastąpi łączenie żarówki z routerem i siecią Wi-Fi, po sukcesie, możemy zmienić nazwę nowej żarówki, klikamy „Następny”. Zgadzamy się bądź nie na sterowanie lokalne w aplikacji Yeelight, klikamy „Wykonane”. Ukaże się ekran główny sterowania Smart LED Bulb 1S – żarówka została pomyślnie skonfigurowana w aplikacji Yeelight. Polecam jeszcze sprawdzić czy dostępna jest aktualizacja oprogramowania, otwieramy lewe menu i klikamy „Aktualizacja oprogramowania”.

Po dodaniu urządzeń w aplikacji Yeelight, możemy przystąpić do połączenia usług Yeelight i SmartThings. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, aby dodać urządzenie do inteligentnego domu. Na ekranie głównym aplikacji, klikamy „plus”, kolejno „Urządzenie”, znajdujemy markę Yeelight >> Oświetlenie. I znów Yeelight, wybieramy lokalizację i pokój dla urządzenia. Zostaniemy poproszeni o zalogowanie się do konta Xiaomi. Po zalogowaniu wyświetli się komunikat o poprawnym połączniu między producentami, zamykamy stronę poprzez kliknięcie „x” w lewym górnym rogu. Po chwili ukaże się lista, wszystkich urządzeń, dodanych wcześniej do aplikacji Yeelight, w tym Smart LED Bulb 1S (Color), klikamy „Gotowe”.

W przyszłości po dodaniu kolejnych żarówek w aplikacji Yeelight, ukażą się one automatycznie w ekosystemie SmartThings, w sekcji „Brak przypisanego pokoju”. Jeśli tak się nie stanie powtórz wyszukiwanie urządzeń Yeelight.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Posiadamy dwie możliwości usunięcia żarówki z ekosystemu SmartThings. Pierwszym z nich jest odłączenie usługi sieciowej Yeelight z aplikacji SmartThings. Pamiętaj jednak, że usunięte zostaną wszystkie inne urządzenia Yeelight. Usunięcie z aplikacji skutkuje również wyczyszczeniem urządzeń z wszelkich przypisanych automatyzacji i scenerii. Pełną instrukcję odłączenia usług znajdziesz tutaj.

Aby usunąć tylko jedno urządzenie, w naszym wypadku żarówkę Bulb 1S, z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń.

Aby uniknąć ponownego wyszukania urządzenia przez aplikację SmartThings, należy również usunąć żarówkę z aplikacji Yeelight. W tym celu otwieramy aplikację Yeelight, przechodzimy do głównego panelu starowania żarówki. Przechodzimy do ustawień (prawy górny róg). Na dole klikamy Skasuj a następnie potwierdzamy Ok.

Gdzie zakupić ?

Żarówka Yeelight Smart LED Bulb 1S dostępna jest w cenie 89 zł w w sklepie Z-Home. W pudełku znajdziemy żarówkę oraz skróconą instrukcję obsługi w języku polskim.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s