Philips Hue White Ambiance – żarówka o wyjątkowej mocy światła

Inteligentna żarówka w klasycznym kształcie, jest bardzo uniwersalne źródło światła. Stosowane we wszystkich pomieszczeniach w domu czy biurze. Posiadając duży gwint E27 i rozmiary możemy ją zainstalować w większości żyrandoli. Często jednak stoimy przed wyzwaniem doświetlenia pokoju, w szczególności kiedy mówimy o pomieszczeniu służącym do pracy. Philips Hue posiada rozwiązanie tego problemu, po wprowadzeniu na rynek żarówek o dużej mocy strumienia świetlnego. Tym samym zapewniając odpowiednie oświetlenie do każdego wyzwania służbowego. Dzisiaj zrecenzujemy żarówkę Philips Hue White Ambiance o mocy 1100lm z gwintem E27.

Jak możecie zauważyć na pierwszy rzut oka, żarówka posiada nietypowy kształt, dzięki niemu promień świecenia jest większy, według producenta lepiej się on spisuje w instalowaniu do żyrandoli i lamp.

Opis

Żarówka Philips Hue White Ambiance, jak sama nazwa wskazuje znajduje się w kolekcji Hue White ambiance charakteryzuje się pełnym spektrum światła białego. Posiadamy tutaj zmianę barwy światła z ciepłej od 2200K do zimnej aż 6500K i możliwość ściemniania 0 – 100%. Wyróżnikiem tego modelu jest bardzo silny strumień światła sięgający aż 1100 lm przy 4000 K, co odpowiada tradycyjnej żarówce o mocy 40 W. Żywotność to aż 25 000 godzin i współczynnik cykli załączania sięgający 50 000, oraz posiada klasą energetyczną F wg. nowej efektywności energetycznej (EEL). Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee z mostkiem Philips – współpraca została opisana szerzej tutaj oraz po protokole Bluetooth, jeśli nie posiadamy mostka Hue. Żarówka posiada klasyczne wymiary 11 cm wysokości i 6 cm średnicy, waży 72 gramy. Do stosowania tylko w pomieszczeniach, w temperaturze -20°C do 45°C. Na obudowie możemy zauważyć napis 1100, co ma różnicować ją od słabszych modeli.

Sposób użycia: Po wkręceniu żarówki i dodaniu do systemu, możemy nią sterować. Tutaj niestety pojawia się minus tego rozwiązania, nie można wyłączyć włącznika ściennego od danego żyrandola. Odłączając źródło prądu nie mamy już możliwości sterowania. Pozostaje nam pozostawienie włącznika świetlnego w ciągłej pozycji włączonej. Na szczęście jest rozwiązanie tego problemu a mianowicie przełącznik ścienny Philips Hue Wall Switch lub skorzystanie z innych możliwości sterowania np. poprzez aplikację (ręcznie, procedury czy sceny) oraz fizycznie poprzez np. przycisk czy pilot.

 • Plusy
  • Moc świetlna żarówki 1100 lm
  • Długotrwała żywotność
  • Prosty montaż
  • Przetwarzanie lokalne
 • Minusy
  • Cena
  • Ciągłe podłączenie do źródła prądu (włączony kontakt bądź lampa)

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość włączenia/wyłączenia żarówki Philips Hue oraz możliwość ustawienia minutnika. Poniżej posiadamy opcję ustawienia ściemniacza od 1 do 100%. Pod ściemniaczem posiadamy pięć kół, będących przyciskami ustawiającymi ściemniacz na kolejno od lewej 10%, 30%, 50%, 70% oraz 90% jasności. Ostatnia opcja to ustawienie temperatury światła w zakresie 2200 K – 6500 K. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje„) znajdziemy tutaj szybkie procedury: włączenia i wyłączenia żarówki o danej porze dnia oraz listę procedur, gdzie używane jest żródło światła. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań żarówki. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, ikony, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, przy posiadaniu mostka Philips Hue, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia. Przy braku mostka i sterowaniu poprzez Bluetooth, żarówka korzysta z przetwarzania w chmurze, lecz pamiętajcie, że protokół Bluetooth został dodany dopiero w nowej wersji żarówki.

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Jak i wartość ściemniacza i temperatury kolorów. Dodatkowo posiadamy opcję jak długo zachowany powinien być stan przed uruchomieniem automatyzacji oraz czy ma być to warunek wstępny. W drugiej możliwości „Wtedy”, żarówka pozwala na dużo więcej, mamy pełną możliwość tworzenia opcji przydatnych w programowaniu już np. scenerii. Mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie jasności żarówki z zakresu 0 – 100% oraz temperatury barwy z zakresu 2200 – 6500 K. Akcję uruchomienia lampy możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć ją automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja Philips Hue White Ambiance

Posiadamy dwie możliwości dodania urządzeń Philips Hue do ekosystemu SmartThings. Pierwsza dotyczy użytkowników nieposiadających centrali SmartThings, tym samym łącząc lampy poprzez serwer. Pełna instrukcja instalacji poprzez chmurę, znajduje się tutaj.

Jeśli posiadamy mostek Hue i centralę SmartThings możemy przejść do tradycyjnej instalacji. W pierwszej kolejności musimy połączyć nową żarówkę z mostkiem i aplikacją Philips Hue. W tym celu musimy pobrać aplikację z Google Store bądź AppStore (iOS 12.0 lub nowszy). Po zainstalowaniu aplikacji, uruchamiamy ją. Aby wyszukać nowe urządzenia, musimy przejść do Ustawienia aplikacji, klikamy w prawym dolny róg ekranu. Z dostępnych opcji, kliknij Światła, następnie plus ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu. Należy upewnić się, że żarówka podłączona jest do zasilania. Możemy ją dodać poprzez wpisanie numeru seryjnego (znajduje się on na urządzeniu) lub poprzez wyszukanie. Wybraliśmy pierwszą opcję, klikamy Użyj numeru seryjnego, wpisujemy kod i stukamy Wyszukaj. Po chwili zostanie wykryta, nadajemy jej nazwę i zatwierdzamy, klikając Zapisz. Następnie umieszczamy w pokoju, w tym celu przeciągamy je do wybranego. Kończymy proces instalacji, wybierając Gotowe.

Po dodaniu wszystkich żarówki w aplikacji Philips Hue, możemy przystąpić do dodania ich do ekosystemu SmartThings. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym aplikacji, klikamy Dodaj ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu, kolejno Urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń, znajdujemy markę Philips Hue, a później Oświetlenie. Wybieramy dodanie poprzez Philips Hue with SmartThings Hub, klikamy Rozpoczęcie, uruchamiając proces konfiguracji. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybierając centralę i pomieszczenie dla nowego urządzenia. Po chwili zostanie znaleziona żarówka i dodana do inteligentnego domu. Możemy zmienić nazwę żarówki, jej ikonę lub dodać do panelu „Ulubione”, zatwierdzamy zmiany wybierając Zapisz. Kończymy proces instalacji, klikając Gotowe.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć żarówkę z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń. Pamiętaj, że usunięcie z aplikacji skutkuje również wyczyszczeniem urządzenia z wszelkich przypisanych automatyzacji i scenerii.

Usunięcie w aplikacji Hue

Aby uniknąć ponownego wyszukania urządzenia przez aplikację SmartThings, należy również usunąć żarówkę z aplikacji Philips Hue. W tym celu otwieramy aplikację Hue, przechodzimy do ustawień (prawy dolny róg), następnie klikamy Światła. Z wyświetlonej listy wyszukujemy żarówkę, aby upewnić się, że usuwamy odpowiednią żarówkę możemy kliknąć na nazwę a żarówka mrugnie nam światłem. Aby usunąć klikamy na dole ekranu Usuń. i potwierdzamy stukając Usuń światło.

Jak możecie zauważyć w ustawieniach żarówki w aplikacji Hue, dodatkowo możemy ustawić zachowanie po włączeniu zasilania, mamy do dyspozycji: domyślne, ostatnio używana barwa i jasność lub pozostawienie zgaszonego światła.

Gdzie zakupić ?

Żarówka Philips Hue White Ambiance E27 1100 lm dostępna jest cenie 165 zł za sztukę. Jest szeroko dostępna w polskiej dystrybucji, link do strony producenta. W pudełku znajdziemy żarówkę oraz instrukcję obsługi w języku polskim. Producent gwarantuje 2 lata gwarancji.

One thought on “Philips Hue White Ambiance – żarówka o wyjątkowej mocy światła

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s