Philips Hue Wall Switch – moduł przełącznika ściennego do puszki podtynkowej

Królem oświetlenia w inteligentnym domu jest niewątpliwe marka Philips Hue. Największym minusem instalacji inteligentnych żarówek w żyrandolach, czy to marki Philips Hue czy innych producentów, jest fakt późniejszego braku możliwości przełączania włącznika ściennego. Nie można z nich całkiem korzystać. Domownicy zazwyczaj wiedzą i przyzwyczaili się już do tego, lecz goście, których przyjmujemy w domu, nie. Problem dotyczy sytuacji, gdy nasz gość, wyłączy klawiszem nasz włącznik żyrandola w danym pokoju. Żarówka Hue ma w tym momencie odcięte zasilanie i nie zareaguje już na komendy włączenia z aplikacji SmartThings lub pilota. Problem był nie do rozwiązania do momentu powstania, Philips Hue Wall Switch Module. Sprawi on, że inteligentne światła będą zawsze sprawne, gdy ktoś użyje standardowego wyłącznika światła, by je wyłączyć. Dzięki modułowi włącznika ściennego światła są zawsze podłączone do zasilania.

Ostatnio w poradniku przybliżaliśmy temat sposobów integracji ściennego włącznika światła.

Moduł Philips Hue nie powinniśmy mieszać z modułami dopuszkowymi, które również instalujemy wewnątrz puszki elektrycznej (musimy zmieścić moduł oraz wymagane okablowanie). Instalacja ich niestety nie należy do najłatwiejszych poprzez dość skomplikowane schematy elektryczne. I musimy znać podstawy sieci elektrycznej zainstalowanej w naszym budynku. Jeśli posiadamy w puszcze przewód neutralny możemy zastosować moduły włączające oraz moduł ściemniający, w przeciwnym wypadku jesteśmy zmuszeni użyć tylko modułu ściemniającego.

Philips Hue Wall Switch Module jest modułem dopuszkowym, lecz nie wymaga znajomości sieci elektrycznej. Instalacja nie jest skomplikowana i można go montować w każdym typie elektryki domowej. A to dlatego, że nie podpinamy go do kabli elektrycznych wewnątrz puszki. Moduł przełącznika ściennego Philips Hue wymaga jednak mostka Hue Bridge i działa tylko z oświetleniem Philips Hue.

Philips Hue Wall Switch Module

Philips Hue Wall Switch Module to niewielkie urządzenie o wymiarach 4,3 cm szerokości, 3,8 cm wysokości oraz 1 cm głębokości. Instalowane w puszkach klasycznych włączników ściennych, lecz nie podpina do instalacji elektrycznej tylko do klasycznego kontaktu ściennego, dzięki przełączaniu przycisków zmieniamy jasność czy kolor światła. Istotne w czasie instalacji jest połączenie przewodów elektrycznych w puszcze, aby żyrandol zawsze był pod napięciem, co oczywiście wiąże się z kosztami energii. Przypomnijmy żarówki Hue muszą być cały czas w trybie czuwania. Moduł zasilany jest bateryjnie za pomocą dużej pastylkowej baterii CR2450. Aby wymienić baterię, wystarczy odkręcić śrubkę na górze i wymienić baterię. W zależności od intensywności użytkowania przycisku, bateria będzie wymagała wymiany, jednak dopiero po kilku latach. Producent deklaruje nawet 5 lat działania bez wymiany baterii. Montaż możemy dokonać tylko w pomieszczeniach zamkniętych w temperaturze 0–35°C. Dostępne jedynie w kolorze białym, klasa ochrony to IP20.

Jeden moduł Wall Switch obsługuje jeden lub dwa klawisze w przycisku ściennym. Mogą to być klawisze kołyskowe (bistabilne) lub zwierne (monostabilne). Zaletą zastosowania klawiszy monostabilnych jest to, że poza funkcją włączania i wyłączania światła, możemy także przytrzymując klawisz płynnie ściemniać światło lub przełączając go szybko, przełączać zaprogramowane aranżacje świetlne.

Montaż Philips Hue Wall Switch Module

Ingerencja w sieć elektryczną dla osoby nie będącej elektrykiem, zawsze będzie problematyczna i nawet niebezpieczna, jeśli posiadasz najmniejsze wątpliwości na którymś z etapów planowania i montażu, udaj się po pomoc do fachowca.

Przed rozpoczęciem montażu, wyłącz bezpieczniki odcinając prąd w sieci elektrycznej. Wyjmujemy i odłączamy zamontowany włącznik ścienny. Kiedy posiadamy już wyjęte kable elektryczne, bez wyjątku czy w instalacji dwu czy trzy kablowej. Pierwszym krokiem instalacji modułu Philips Hue zamknięcie obwodu elektrycznego dla żarówek. Tym samym za pomocą szybkozłącza, zwieramy kable elektryczne. Następnie upychamy kable w puszce podtynkowej, aby zmieścił się w niej również moduł. Teraz możemy zająć się modułem Philips Hue, używamy przewodów dostarczonych przez producenta. Wpinamy je za pomocą złączki do modułu, a dwa końce kabli instalujemy w używamy wcześniej włączniku ściennym. Całość instalujemy w puszcze, wkładając moduł Philips Hue do puszki, a włącznik ścienny montujemy na ścianie.

Tym samym nasze żarówki Hue są stale pod napięciem, będzie można je wyłączać jedynie cyfrowo za pomocą aplikacji, pilota i naszego włącznika ściennego z zainstalowanym modułem.

Zapraszamy również do obejrzenia filmu instruktarzowego przegotowanego przez Philips Hue, znajdziesz go w serwisie YouTube. Poniżej kilka klatek z filmu.

Instalacja Philips Hue Wall Switch Module

Pamiętajmy, że aby przejść do instalacji modułu musimy posiadać zainstalowany mostek Hue. Możemy przejść do połączenia modułu dopuszkowego z mostkiem i aplikacją Philips Hue. W tym celu musimy pobrać aplikację z Google Store bądź AppStore (iOS 12.0 lub nowszy). Po zainstalowaniu aplikacji, uruchamiamy ją. Aby wyszukać nowe urządzenia, musimy przejść do Ustawienia aplikacji, klikamy w prawym dolny róg ekranu. Z dostępnych opcji, kliknij Akcesoria, następnie plus ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu. Z dostępnej listy akcesoriów wybieramy Wall Switch Module. Zapoznajemy się z instrukcją instalacji, następnie stuknij Dalej. Po chwili moduł zostanie znaleziony i połączony z mostkiem Hue. Kiedy pojawi się komunikat o sukcesie, kliknij Dalej. Musimy wybrać typ przełącznika ściennego, w naszym wypadku jest to opcja pierwsza. Następnie z listy pokoi możemy wybrać światła jakimi ma sterować moduł Philips Hue. Kończymy proces instalacji, wybierając Gotowe.

W każdej chwili możemy wejść do ustawień modułu Hue i zmienić konfigurację. Aby to zrobić uruchamiamy aplikację Hue na telefonie. Następnie musimy przejść do Ustawienia aplikacji, klikamy w prawym dolny róg ekranu. Z dostępnych dostępnych opcji, kliknij Akcesoria. Następnie wybierz zainstalowany moduł. W panelu ustawień modułu, możemy zmienić jego nazwę, pomieszczenie oraz akcje dla poszczególnych opcji oraz usunięcie urządzenie z ekosystemu oświetlenia Philips Hue.

Po kliknięciu Press, możemy zdecydować co ma się stać, gdy przełączamy stan włącznika ściennego. Pierwsza opcja Cykl sceny, pozwala przełączać się między kolejnymi scenami, w konfiguracji jedno, dwa, trzy przełączenia. Druga opcja bardziej klasyczna Simple on/off, włącza i wyłącza światła w wybranej jednej scenerii świetlnej. Tutaj możemy wybrać zachowanie ostatniego stanu oświetlenia. Polecam tą ostatnią konfigurację z Simple on/off oraz Ostatni stan. Ze względu na to, że zostaną zachowane ustawienia, które będziemy zmieniać z aplikacji SmartThings. Możemy wtedy za pomocą procedur, utworzyć automatyzację, która w godzinach 0:00 – 8:00 uruchamia przyciemnione światło, a od 8:00 do 23:59 ustawia żarówkę na 100% mocy. Przykład screenów poniżej.

 • Plusy
  • Bardzo prosta instalacja
  • Rozwiązanie największego problemu użytkowania żarówek Philips Hue
  • Działa z klawiszami mono i bistabilnymi
  • Możliwość ściemniania za pomocą klawisza zwiernego
 • Minusy
  • Cena mogłaby być odrobinę mniejsza

Współpraca z SmartThings

Moduł Philips Hue jest specyficznym urządzeniem stworzonym przez producenta do użytku tylko i wyłącznie w ekosystemie oświetlenie Philips Hue. Nie mamy możliwości dodania podejrzenia ani konfiguracji modułu w aplikacji SmartThings. W praktyce nic nie tracimy, a po pierwszej konfiguracji możemy zapomnieć o istnieniu modułu.

Gdzie kupić ?

Philips Hue Wall Switch Module możemy zakupić w dwóch zestawach, z jedną sztuką w cenie ok. 160 zł oraz dwóch w cenie ok. 280 zł. W zestawie znajdziemy moduł, przewody do podpięcia włącznika ściennego, złączki do spięcia instalacji elektrycznej w puszce podtynkowej. oraz instrukcję obsługi. Producent gwarantuje 2 lata gwarancji.

9 myśli w temacie “Philips Hue Wall Switch – moduł przełącznika ściennego do puszki podtynkowej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s