Żarówka Philips Hue White – w kształcie reflektorka z gwintem GU10

Inteligentne żarówki GU10 dają przyjemne punktowe światło. Dzięki ich zastosowaniu w ciekawy sposób możemy zaaranżować światło w naszym pomieszczeniu, punktowo nadać mu wyjątkowego charakteru. Reflektory bo taka nazwa również jest wykorzystywana, dają łatwą możliwość przyciemniania, zmianę barwy światła a w niektórych przypadkach nawet ustawienie koloru. Co ciekawe określenie żarówka GU10 dotyczy w zasadzie tylko gniazda, które dana żarówka wykorzystuje. W tym wypadku – w odróżnieniu od klasycznych gwintów – do montażu danej żarówki wykorzystywane są charakterystyczne dwie metalowe wypustki ze zgrubieniami na końcach. Dzisiaj zrecenzujemy reflektor Philips Hue White właśnie z gwintem GU10.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości firmy Philips Hue, która wypożyczyła sprzęt na testy.

Ta inteligentna żarówka LED GU10 do reflektorów świeci łagodnym światłem białym i zapewnia funkcję błyskawicznego przyciemniania światła.

Opis

Reflektor Philips Hue White GU10, jak sama nazwa wskazuje znajduje się w kolekcji Hue White charakteryzującą się jednolitą barwą światła 2700K oraz możliwością ściemniania 0 –100%. Wytwarza strumień światła sięgający 400 lm, co odpowiada tradycyjnej żarówce o mocy 57 W. Żywotność to 15 000 godzin i współczynnik cykli załączania sięgający 50 000 i dodatkowo może się poszczycić klasą energetyczną A+. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee z mostkiem Philips – współpraca została opisana szerzej tutaj oraz po protokole Bluetooth, jeśli nie posiadamy mostka Hue. Żarówka posiada klasyczne wymiary 5,8 cm wysokości i 5 cm średnicy, waży 51 gramy. Do stosowania tylko w pomieszczeniach.

Sposób użycia: Po zamontowaniu żarówki i dodaniu do systemu, możemy nią sterować. Tutaj niestety pojawia się minus tego rozwiązania, nie można wyłączyć włącznika ściennego od danego żyrandola. Odłączając źródło prądu nie mamy już możliwości sterowania. Pozostaje nam pozostawienie włącznika świetlnego w ciągłej pozycji włączonej. Na szczęście jest rozwiązanie tego problemu a mianowicie przełącznik ścienny Philips Hue Wall Switch lub skorzystanie z innych możliwości sterowania np. poprzez aplikację (ręcznie, procedury czy sceny) oraz fizycznie poprzez np. przycisk czy pilot.

  • Plusy
    • Prosty montaż
    • Przetwarzanie lokalne
  • Minusy
    • Cena
    • Ciągłe podłączenie do źródła prądu (włączony kontakt bądź lampa)

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość włączenia/wyłączenia żarówki Philips Hue, zaprogramowania szybkich automatyzacji: włączenia i wyłączenia reflektora LED oraz pewną formę minutnika. Poniżej posiadamy opcję ustawienia ściemniacza od 1 do 100%. Pod ściemniaczem posiadamy również pięć kół, będących przyciskami sterującymi ściemniaczem na kolejno od lewej 10%, 30%, 50%, 70% oraz 90% jasności. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań żarówki. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, przy posiadaniu mostka Philips Hue, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia. Przy braku mostka i sterowaniu poprzez Bluetooth, reflektor korzysta z przetwarzania w chmurze, lecz pamiętajcie, że protokół Bluetooth został dodany dopiero w nowej wersji żarówki.

Tworzenie automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje, jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone” oraz wartość ściemniacza. Dodatkowo opcję jak długo zachowany powinien być stan przed uruchomieniem automatyzacji oraz czy ma być to warunek wstępny. W drugiej możliwości „Wtedy”, reflektor pozwala na więcej. Mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie jasności żarówki z zakresu 0 – 100% oraz dodatkowo akcję uruchomienia reflektora możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć ją automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja reflektora Philips Hue White

Otrzymaliśmy na testy aż cztery sztuki reflektorów Philips Hue White, w poniższej instrukcji dodajemy trzy sztuki grupowo do ekosystemu Hue oraz SmartThings.

Posiadamy dwie możliwości dodania urządzeń Philips Hue do ekosystemu SmartThings. Pierwsza dotyczy użytkowników nieposiadających centrali SmartThings, tym samym łącząc lampy poprzez serwer. Pełna instrukcja instalacji poprzez chmurę znajduje się tutaj.

Jeśli posiadamy mostek Hue i centralę SmartThings możemy przejść do tradycyjnej instalacji. W pierwszej kolejności musimy połączyć nowe żarówki z mostkiem i aplikacją Philips Hue. W tym celu musimy pobrać aplikację z Google Store bądź AppStore (iOS 12.0 lub nowszy). Po zainstalowaniu aplikacji, uruchamiamy ją. Aby wyszukać nowe urządzenia, musimy przejść do Ustawienia aplikacji, klikamy w prawym dolny róg ekranu. Z dostępnych opcji, kliknij Światła, następnie plus ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu. Należy upewnić się, że żarówki podłączone są do zasilania. Możemy je dodać poprzez wpisanie numeru seryjnego (znajduje się on na urządzeniu) lub poprzez wyszukanie. Wybraliśmy pierwszą opcję, klikamy Użyj numeru seryjnego, wpisujemy kod i stukamy Wyszukaj. Po chwili zostaną wykryte, nadajemy każdej z nich nazwę i zatwierdzamy klikając Zapisz. Następnie umieszczamy je w pokojach, w tym celu przeciągnij je do wybranego pokoju, kliknij Gotowe.

Po dodaniu wszystkich żarówek w aplikacji Philips Hue, możemy przystąpić do dodania ich do ekosystemu SmartThings. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym aplikacji, klikamy plus ( + ), kolejno Urządzenie, znajdujemy markę Philips Hue >> Oświetlenie. I dodanie poprzez Philips Hue with SmartThings Hub, klikamy Rozpoczęcie, uruchamiając proces konfiguracji. Wybieramy hub i pokój dla nowego urządzenia. Po chwili zostaną znalezione żarówki i dodane do inteligentnego domu. Kończymy proces instalacji, klikając Gotowe.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć żarówkę z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń. Pamiętaj, że usunięcie z aplikacji skutkuje również wyczyszczeniem urządzenia z wszelkich przypisanych automatyzacji i scenerii.

Usunięcie w aplikacji Hue

Aby uniknąć ponownego wyszukania urządzenia przez aplikację SmartThings, należy również usunąć żarówkę z aplikacji Philips Hue. W tym celu otwieramy aplikację Hue, przechodzimy do ustawień (prawy dolny róg), następnie klikamy Światła. Z wyświetlonej listy wyszukujemy reflektor, aby upewnić się, że usuwamy odpowiedni reflektor możemy kliknąć na nazwę a mrugnie nam światłem. Aby usunąć klikamy na dole ekranu Usuń. i potwierdzamy stukając Usuń światło.

Jak możecie zauważyć w ustawieniach żarówki w aplikacji Hue, dodatkowo możemy ustawić zachowanie po włączeniu zasilania, mamy do dyspozycji: domyślne, ostatnio używana barwa i jasność lub pozostawienie zgaszonego światła.

Gdzie zakupić ?

Reflektor Philips Hue White GU10 dostępny jest cenie 80 zł za sztukę. Jest szeroko dostępna w polskiej dystrybucji. W pudełku znajdziemy żarówkę oraz instrukcję obsługi w języku polskim. Producent gwarantuje 2 lata gwarancji. Na rynku dostępny jest również zestaw z dwoma sztukami w opakowaniu w cenie 140 zł.

2 myśli w temacie “Żarówka Philips Hue White – w kształcie reflektorka z gwintem GU10

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s