Reflektor WiZ Colors z pełną paletą kolorów i gwintem GU10

Inteligentne żarówki GU10 dają przyjemne punktowe światło. Dzięki ich zastosowaniu w ciekawy sposób możemy zaaranżować światło w naszym pomieszczeniu, punktowo nadać mu wyjątkowego charakteru. Reflektory bo taka nazwa również jest wykorzystywana, dają łatwą możliwość przyciemniania, zmianę barwy światła a w niektórych przypadkach nawet ustawienie koloru. Co ciekawe określenie żarówka GU10 dotyczy w zasadzie tylko gniazda, które dana żarówka wykorzystuje. W tym wypadku – w odróżnieniu od klasycznych gwintów – do montażu danej żarówki wykorzystywane są charakterystyczne dwie metalowe wypustki ze zgrubieniami na końcach. Dzisiaj zrecenzujemy reflektor punktowy z pełną paletą barw i możliwością ściemniania WiZ Colors PAR16 właśnie z gwintem GU10.

Ta inteligentna żarówka LED GU10 do reflektorów pozwala wybierać spośród wielu odcieni światła białego, od energetyzującego i zimnego po ciepłe i przytulne, lub po prostu wybierz jeden z zaprogramowanych trybów, takich jak Koncentracja czy Relaks, aby wytworzyć w pomieszczeniu pożądany nastrój. Możemy wybrać kolor z palety milionów barw oświetlenia, by stworzyć w swoim domu wyjątkową atmosferę dla każdej okazji.

Opis

Reflektor punktowy WiZ Colors PAR16 (model Wi-Fi BLE 50W GU10 922-65 RGB 1PF/6) to żarówka LED z gwintem GU10, ze zmiennym kolorem w palecie barw RGB co oznacza aż 16 milionów kolorów i 64 tysiące odcieni bieli w zakresie 2200-6500 K, posiada dodatkowo opcję ściemniania w zakresie 1 – 100%. Maksymalnie dostaniemy tylko 345 lm jasności, pod kątem 36°. Żarówka ma moc sięgającą do 4,7W, co przy starszych oznaczało 50W, napięcie zaś 220-240V 50-60 Hz. Producent zapewnia o żywotności 15 000 godzin, co pozwala na użytkownie przez ponad 11 lat (przy 3 godzinach pracy dziennie), dodatkowo może się poszczycić starą klasą energetyczną A+, co w nowej przekłada się na F. Komunikacja odbywa się po protokole Wi-Fi (802.11 b/g/n 2,4 GHz) bądź Bluetooth, i za pośrednictwem serwera, co troszkę opóźnia reakcję na komendę. Dużym plusem jest, że żarówka WiZ nie wymaga żadnego dodatkowego huba. Żarówka posiada klasyczne wymiary 5,8 cm wysokości i 5 cm średnicy oraz 50 gramów wagi. Dostosowana do pracy w pomieszczeniach w temperaturze od -10°C do +40°C.

Sposób użycia: Po wkręceniu reflektora i dodaniu do systemu, możemy nim sterować. Tutaj niestety pojawia się minus tego rozwiązania, nie można wyłączyć włącznika ściennego od danego reflektora punktowego. Odłączając źródło prądu nie mamy już możliwości sterowania. Pozostaje nam pozostawienie włącznika świetlnego w ciągłej pozycji włączonej. Na szczęście mamy inne możliwości sterowania np. poprzez aplikację (ręcznie, automatyzacje czy sceny) czy przycisk.

 • Plusy
  • Prosty montaż
  • Cena
 • Minusy
  • Czas reakcji 1-2 sek. w ekosystemie SmartThings
  • Przetwarzanie w chmurze
  • Ciągłe podłączenie do źródła prądu (włączony kontakt bądź lampa)

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość włączenia/wyłączenia reflektora WiZ, możliwość ustawienia minutnika. Poniżej posiadamy możliwość ustawienia dowolnego koloru z palety barw RGB, jak i pięć ostatnio używanych kolorów oraz sześć sugestii. Kolejna belka umożliwia ustawienie temperatury światła w zakresie 2200 K – 9000 K, zakres jest błędny ponieważ w specyfikacji mamy możliwość 2700 K – 6500 K temperatury światła. Ostatnia opcja pozwala na ustawienie ściemniacza od 1 do 100%. Pod ściemniaczem posiadamy również pięć kół, będących przyciskami ustawiającymi ściemniacz na kolejno od lewej 10%, 30%, 50%, 70% oraz 90% jasności. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” znajdziemy tutaj szybkie procedury: włączenia i wyłączenia urządzenia o danej porze dnia oraz listę procedur gdzie używane jest urządzenie. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań żarówki. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pomieszczenia oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Poprzez zastosowanie protokołu komunikacji Wi-Fi w żarówkach WiZ komunikuje się z ekosystemem SmartThings za pomocą serwera, czyli wykonuje przetwarzanie poleceń w chmurze, z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe wykonywanie polecań, aktualizowanie stanu przełącznika, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji.

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje, jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Poniżej mamy wartość ściemniacza i temperatury kolorów z zakresu 2200 – 9000 K. Zakres temperatury kolorów jest błędy, taśma LED pozwala uzyskać 2700 K – 6500 K. Możemy ustawić również zakres tych wartości. Dodatkowo posiadamy opcję jak długo zachowany powinien być stan przed uruchomieniem automatyzacji oraz czy ma być to warunek wstępny. W drugiej możliwości „Wtedy”, świeczka pozwala na dużo więcej, mamy pełną możliwość tworzenia opcji przydatnych w programowaniu już np. scenerii. Mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie jednego z kolorów, jasności reflektora z zakresu 0 – 100%, bądź temperatury barwy z zakresu 2200 – 9000 K. Tutaj również pojawia się ze zbyt dużym zakresem temperatury świetlnej. Akcję uruchomienia żarówki możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć ją automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja

Na początku zainstalujmy żarówkę w reflektorze punktowym, wpinamy żarówkę do gwintu GU10. Zanim przejdziemy do konfiguracji reflektora musimy pobrać aplikację WiZ z Google Store bądź AppStore. Po zainstalowaniu aplikacji możemy przejść do dodania go do aplikacji WiZ. Pełną instalację wraz z tworzeniem pokoi przedstawiamy tutaj. Jeśli posiadamy już utworzony pokój, możemy przejść do dodania lampy, w prawym górnym rogu ekranu klikamy Dodaj urządzenie ( + ). Wybieramy do którego pokoju dodajemy urządzenie. Klikamy odpowiedni typ urządzenia, w tym przypadku Żarówka. Teraz rozpoczynamy parowanie urządzenia (informacja o długości fali Wi-Fi, dostępna jest tylko 2,4 GHz), wpisujemy dane do naszego routera Wi-Fi. Zależenie czy nasze urządzenie jest całkowicie nowe czy było już używane wybieramy odpowiednią opcje, w naszym wypadku to Tak, zupełnie nowe. Wykonaj instrukcje na ekranie inicjującą parowanie reflektora, kliknij Start. Po chwili zostanie znaleziona żarówka, klikamy jego nazwę. Następnie przechodzimy przez proces początkowej konfiguracji, nadajemy nazwę, wybieramy opcje dotyczące przełączania zasilania (do wyboru WiZclick lub Ostatni status), kończymy proces wybierając Gotowe, od teraz możemy sterować reflektorem z poziomu aplikacji WiZ.

Jeśli posiadamy już zainstalowane wszystkie żarówki, listwy świetlne oraz wtyczki. Możemy przejść do uzyskania kodu aktywacji, który posłuży do połączenia usług WiZ i SmartThings. W tym celu należy przejść do ustawień aplikacji WiZ, na dole ekranu klikamy sekcję Ustawienia. Z dostępnych opcji wybieramy Integracje, a następnie kliknij SmartThings i włącz ją za pomocą przycisku przełączania, pojawi się wtedy kod. Jest ważny przez 5 minut i jest kluczem do połączenia Twojego domu WiZ z ekosystemem SmartThings. Skopiuj ten kod do schowka, a następnie przejdź do aplikacji SmartThings.

Po dodaniu urządzeń w aplikacji WiZ, możemy przystąpić do połączenia usług WiZ i SmartThings. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, aby dodać urządzenie do inteligentnego domu. Klikamy na ekranie głównym przycisk Dodaj ( + ), w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Dodaj urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń, wybieramy markę WiZ, a później Oświetlenie. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybierając lokalizację i pokój dla urządzenia. Zostaniemy przeniesieni na stronę internetową WiZ, gdzie wpisujemy wcześniej skopiowany kod aktywacyjny, klikamy strzałkę. Zostaniemy poinformowani o zidentyfikowaniu i potwierdzamy połączenie z ekosystemem SmartThings, klikając Kontynuuj. Zostaniemy poinformowani o udanym połączeniu usług WiZ i SmartThings. Zamykamy iksem w lewym górnym rogu stronę internetową i po chwili pokaże nam się lista wszystkich urządzeń z aplikacji WiZ. Klikamy Gotowe, znalezione urządzenia pojawią się nam na dole w sekcji nieprzypisanych do żadnego pokoju urządzeń.

W przyszłości po dodaniu kolejnych żarówek w aplikacji WiZ, ukażą się one automatycznie w ekosystemie SmartThings, w sekcji „Brak przypisanego pokoju”. Jeśli tak się nie stanie powtórz wyszukiwanie urządzeń WiZ.

Zachowanie po włączeniu zasilania

W ustawieniach żarówki WiZ, w aplikacji producenta, znajdziemy ciekawą opcję o nazwie „WiZclick”. Dzięki niej posiadamy możliwość ustawienia co się stanie po przywróceniu zasilania w gniazdku zasilającym. Posiadamy dwie opcje dla pierwszego włączenia zasilania oraz dla dwukrotnego szybkiego przełączenia włącznika ściennego. Dla każdej z opcji możemy ustawić swój ulubiony kolor. Dodatkowo możemy zrezygnować z tej opcji i reflektor po prostu zapamięta ostatni używany kolor.

Ustawienia te znajdziemy tylko w aplikacji WiZ, przechodzimy do pomieszczenia, a następnie do głównego panelu sterowania reflektora. W prawym górnym rogu ekranu, znajdziemy Więcej ustawień ( … ), następnie klikamy Ustawienia. Możemy teraz ustawić reakcję urządzenia na przełączanie zasilania oraz szybkość gaśnięcia oświetlenia.

Dodatkowo w ustawieniach znajdziemy możliwość konfiguracji płynnego włączenia/wyłączenia światła oraz standardowe możliwości jak zmiana nazwy czy ikony.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Posiadamy dwie możliwości usunięcia reflektora z ekosystemu SmartThings. Pierwszym z nich jest odłączenie usługi sieciowej WiZ z aplikacji SmartThings. Pamiętaj jednak, że usunięte zostaną wszystkie inne urządzenia WiZ. Usunięcie z aplikacji skutkuje również wyczyszczeniem urządzeń z wszelkich przypisanych automatyzacji i scenerii. Pełną instrukcję odłączenia usług znajdziesz tutaj.

 1. Na ekranie głównym wybierz Menu (☰)
 2. Stuknij Koło zębate i wybierz Usługi sieciowe
 3. Wybierz Więcej opcji ( ⋮ ) i wybierz Usuń
 4. Stuknij Minus (-) obok usługi
 5. Wybierz Usuń, aby potwierdzić.

Aby usunąć tylko jedno urządzenie, w naszym wypadku reflektora, z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń.

Usunięcie w aplikacji WiZ

Aby uniknąć ponownego wyszukania urządzenia przez aplikację SmartThings, należy również usunąć reflektor z aplikacji WiZ. W tym celu otwieramy aplikację WiZ, przechodzimy do pomieszczenia, a następnie do głównego panelu sterowania żarówki. W prawym górnym rogu ekranu, znajdziemy Więcej ustawień ( … ), następnie klikamy Ustawienia. Możemy teraz ustawić reakcję urządzenia na przełączanie zasilania oraz szybkość gaśnięcia oświetlenia. Aby usunąć reflektor, należy wybrać strzałkę ( ˅ ) przy nazwie, wyświetlą się szczegóły urządzenia, na dole klikamy Usuń a następnie potwierdzamy Usuń.

Gdzie zakupić ?

Reflektor WiZ Color w kształcie PAR16 i gwintem GU10 dostępna jest szeroko w polskiej dystrybucji w cenie 89,99 PLN za sztukę. Dostępne są również zestawy po 2 sztuki w cenie 139,99 PLN. W pudełku znajdziemy żarówkę oraz instrukcję obsługi w języku polskim. Producent zapewnia 2 lata gwarancji. Więcej informacji możemy uzyskać na stronie producenta.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s