Świeczka Philips Hue White and Color Ambiance – zmieniaj wystrój swojego domu bawiąc się kolorami

Światło towarzyszy nam przy najbardziej zwyczajnych czynnościach takich, jak jedzenie posiłków czy czytanie gazety, oraz przy specjalnych okazjach takich, jak romantyczna kolacja czy prywatka ze znajomymi. Inteligentna żarówka daje możliwość sterowania przyciemnieniem, barwą światła oraz kolorem. Tym samym zapewniając idealną atmosferę przy każdej okazji i czyniąc ją od teraz niezapomnianą. Dzisiaj mamy przyjemność zrecenzować kolorową żarówkę w kształcie klasycznej świeczki Philips Hue White and Color Ambiance z małym gwintem E14.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości Philips Hue, który udostępnił żarówki do testów.

Żarówka Philips Hue White and Color Ambiance w kształcie świeczki z gwintem E14 świeci białym i kolorowym nastrojowym światłem. Ciesz się wysokiej jakości oświetleniem LED i zmieniaj wystrój swojego domu bawiąc się kolorami.

Opis

Świeczka Philips Hue White and Color Ambiance, jak sama nazwa wskazuje znajduje się w kolekcji Hue White and color ambiance gdzie mamy pełną możliwość sterowania światłem, dostęp do 16 milionów kolorów palety bart RGB, zmienną barwę światła z ciepłej od 2000K na zimną do 6500K i możliwość ściemniania 0 – 100%. Wytwarza strumień światła sięgający 470 lm przy 4000 K. Odpowiada to tradycyjnej żarówce o mocy 40 W. Żywotność to aż 25 000 godzin i może się poszczycić klasą energetyczną A. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee z mostkiem Philips – współpraca została opisana szerzej tutaj oraz po protokole Bluetooth, jeśli nie posiadamy mostka Hue. Świeczka posiada klasyczne wymiary 11,6 cm wysokości i 3,9 cm średnicy, waży 51 gramy. Do stosowania tylko w pomieszczeniach.

Sposób użycia: Po wkręceniu żarówki i dodaniu do systemu, możemy nią sterować. Tutaj niestety pojawia się minus tego rozwiązania, nie można wyłączyć włącznika ściennego od danego żyrandola. Odłączając źródło prądu nie mamy już możliwości sterowania. Pozostaje nam pozostawienie włącznika świetlnego w ciągłej pozycji włączonej. Na szczęście jest rozwiązanie tego problemu a mianowicie przełącznik ścienny Philips Hue Wall Switch lub skorzystanie z innych możliwości sterowania np. poprzez aplikację (ręcznie, procedury czy sceny) oraz fizycznie poprzez np. przycisk czy pilot.

 • Plusy
  • Intensywność kolorów
  • Długotrwała żywotność
  • Prosty montaż
  • Przetwarzanie lokalne
 • Minusy
  • Cena
  • Ciągłe podłączenie do źródła prądu (włączony kontakt bądź lampa)

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość włączenia/wyłączenia żarówki Philips Hue, zaprogramowania szybkich automatyzacji: włączenia i wyłączenia żarówki LED oraz pewną formę minutnika. Poniżej posiadamy możliwość ustawienia dowolnego koloru z palety barw RGB, jak i pięć ostatnio używanych barw oraz sześć sugestii. Kolejna belka pozwala na ustawienie ściemniacza od 1 do 100%. Pod ściemniaczem posiadamy również pięć kół, będących przyciskami ustawiającymi ściemniacz na kolejno od lewej 10%, 30%, 50%, 70% oraz 90% jasności. Ostatnia opcja to ustawienie temperatury światła w zakresie 2200 K – 6500 K. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań świeczki. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju oraz nowość możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, przy posiadaniu mostka Philips Hue, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia. Przy braku mostka i sterowaniu poprzez Bluetooth, świeczka korzysta z przetwarzania w chmurze, lecz pamiętajcie, że protokół Bluetooth został dodany dopiero w nowej wersji żarówki.

Tworzenie automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje, jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Poniżej mamy wartość ściemniacza i temperatury kolorów. Dodatkowo posiadamy opcję jak długo zachowany powinien być stan przed uruchomieniem automatyzacji oraz czy ma być to warunek wstępny. W drugiej możliwości „Wtedy”, świeczka pozwala na dużo więcej, mamy pełną możliwość tworzenia opcji przydatnych w programowaniu już np. scenerii. Mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie jednego z 16 milionów kolorów, jasności żarówki z zakresu 0 – 100%, bądź temperatury barwy z zakresu 2000 – 6500 K. Akcję uruchomienia lampy możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć ją automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja

Posiadamy dwie możliwości dodania urządzeń Philips Hue do ekosystemu SmartThings. Pierwsza dotyczy użytkowników nieposiadających centrali SmartThings, tym samym łącząc lampy poprzez serwer. Pełna instrukcja instalacji poprzez chmurę znajduje się tutaj.

Jeśli posiadamy mostek Hue i centralę SmartThings możemy przejść do tradycyjnej instalacji. W pierwszej kolejności musimy połączyć nowe żarówki z mostkiem i aplikacją Philips Hue. W tym celu musimy pobrać aplikację z Google Store bądź AppStore (iOS 12.0 lub nowszy). Po zainstalowaniu aplikacji, uruchamiamy ją. Aby wyszukać nowe urządzenia, musimy przejść do Ustawienia aplikacji, klikamy w prawym dolny róg ekranu. Z dostępnych opcji, kliknij Światła, następnie plus ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu. Należy upewnić się, że żarówki podłączone są do zasilania. Możemy je dodać poprzez wpisanie numeru seryjnego (znajduje się on na urządzeniu) lub poprzez wyszukanie. Wybraliśmy pierwszą opcję, klikamy Użyj numeru seryjnego, wpisujemy kod i stukamy Wyszukaj. Po chwili zostaną wykryte, nadajemy każdej z nich nazwę i zatwierdzamy klikając Zapisz. Następnie umieszczamy je w pokojach, w tym celu przeciągnij je do wybranego pokoju, kliknij Gotowe.

Po dodaniu wszystkich żarówek w aplikacji Philips Hue, możemy przystąpić do dodania ich do ekosystemu SmartThings. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym aplikacji, klikamy plus ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu, kolejno Urządzenie, znajdujemy markę Philips Hue >> Oświetlenie. I dodanie poprzez Philips Hue with SmartThings Hub, klikamy Rozpoczęcie, uruchamiając proces konfiguracji. Wybieramy hub i pokój dla nowego urządzenia. Po chwili zostaną znalezione żarówki i dodane do inteligentnego domu. Możemy zmienić nazwę żarówek, aby zakończyć proces instalacji, klikamy Gotowe.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć żarówkę z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń. Pamiętaj, że usunięcie z aplikacji skutkuje również wyczyszczeniem urządzenia z wszelkich przypisanych automatyzacji i scenerii.

Usunięcie w aplikacji Hue

Aby uniknąć ponownego wyszukania urządzenia przez aplikację SmartThings, należy również usunąć żarówkę z aplikacji Philips Hue. W tym celu otwieramy aplikację Hue, przechodzimy do ustawień (prawy dolny róg), następnie klikamy Światła. Z wyświetlonej listy wyszukujemy żarówkę, aby upewnić się, że usuwamy odpowiednią świeczkę możemy kliknąć na nazwę a mrugnie nam światłem. Aby usunąć klikamy na dole ekranu Usuń. i potwierdzamy stukając Usuń światło.

W ustawieniach świeczki w aplikacji producenta, dodatkowo możemy ustawić zachowanie po włączeniu zasilania, mamy do dyspozycji: domyślne, ostatnio używana barwa i jasność lub pozostawienie zgaszonego światła.

Gdzie zakupić ?

Żarówka Philips Hue White and Color Ambiance B39 E14 dostępna jest cenie 219 zł. Jest szeroko dostępna w polskiej dystrybucji. W pudełku znajdziemy żarówkę oraz instrukcję obsługi w języku polskim. Producent gwarantuje 2 lata gwarancji. Na rynku dostępnych jest również wiele wariantów: ilości sztuk, pakietów startowych z mostkiem, wybranie jednego z nich jest opłacalne cenowo.

One thought on “Świeczka Philips Hue White and Color Ambiance – zmieniaj wystrój swojego domu bawiąc się kolorami

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s