ZOOZ ZSE44 XS sensor – czujnik tempertury i wilgotności dla inteligentnego domu Z-wave

Czujniki temperatury i wilgotności są niezwykle przydatnymi urządzeniami w inteligentnych domach, które pomagają kontrolować pogodę wewnątrz i na zewnątrz budynków. Sensory mogą pomóc w utrzymaniu optymalnych poziomów wilgotności powietrza, co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego np. astmę. Instalacja w pomieszczeniach z dużą wilgotnością, mogą zapobiec powstaniu pleśni. Czujnik temperatury i wilgotności, możemy użyć do sterowania systemem klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania. Jak i coraz częściej również urządzeniami, takimi jak nawilżacze lub oczyszczacze powietrza, aby zapewnić optymalne warunki dla naszej rodziny. Prosty sensor moża również zamienić w osobistą stację meteorologiczną, która pozwoli uzyskać dokładne pomiary temperatury i wilgotności na zewnątrz domu np. w ogrodzie czy tarasie. Dzisiaj zapraszam do recenzji czujnika temperatury stworzonego przez pasjonatów idei inteligentnego domu, a mianowicie Zooz ZSE44 Temperature Humidity XS Sensor.

Wpis powstał dzięki uprzejmości firmy Z-Control, która wypożyczyła sensory na czas testów.

Opis

Zooz ZSE44 Temperature Humidity XS Sensor to prosty czujnik temperatury i wilgotności. Czujnik mierzy temperaturę w zakresie -15° – +40° C, jak i wilgotność względną w zakresie 0 – 100%. Komunikacja odbywa się po protokole Z-wave, przy zastosowaniu nowego chipa Z-wave serii 700 z zasięgiem do 90 metrów. Przekłada się to na szybkie reakcje czujnika. Zasilany jest poprzez jedną baterię CR2450. Sensor ma małe wymiary: 5,59 x 3,3 x 1,0 cm. Dostępny tylko w białym kolorze. Przystosowany jest do działania w warunkach pokojowych od -15° – +40° C. Czujnik możemy instalować w pomieszczeniach zamkniętych lub na zewnątrz pod osłoną (nie może być narażony na bezpośrednie opady deszczu lub słońce). Po zakupie posiadamy 2 lata gwarancji.

 • Plusy
  • Małe rozmiary
  • Szybka reakcja na odczyty
  • Złożone możliwości konfiguracji
  • Możliwość skorzystania z większonego kafelka informacyjnego
  • Przetwarzanie lokalne (sterownik Edge)
 • Minusy
  • Cena, wysoka

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu sensora Zooz mamy możliwość odczytania zmierzonej temperatury i wilgotności, poniżej znajduje się alert dotyczący poziomu temperatury oraz wilgotności. Następnie posiadamy informację o wersji oprogramowania. Ostatnią informacją jest aktualny poziom baterii czujnika. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje”) znajdziemy listę procedur, gdzie jest używany sensor. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii odczytów czujnika. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju, co jest rzadkością ikony czujnika temperatury oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”. Urządzenie posiada dodatkowe ustawienia, zostały one opisane w sekcji poniżej.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia. Możliwe jest to ze względu na wykorzystanie przez czujnik nowego sterownika urządzeń SmartThings Edge.

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” ze względu na specyfikę urządzenia, możliwe jest tylko wykorzystanie warunku „jeśli”.  Czujnik Zooz w pierwszej kolejności pozwala na wybranie opcji „Bateria”, czyli powiadomienie dotyczące poziomu baterii, rejestrowanej w zakresie 0 – 100% w tym, czy jest pasująca, większa/mniejsza czy w określonym zakresie. Poniżej znajdziemy „Humidity Alarm”, z trzema możliwościami: „High Humidity”, „Low Humidity” i „Normal Humidity”, jest to powiadomienie o zarejestrowaniu jednego z poziomów wilgotności (wysokim, niskim, normalnym). Następnie jest „Wilgotność” w odczytach 1 – 100%, czy większa/mniejsza niż wyznaczona oraz, czy znajduje się w podanym zakresie. Dalej „Aletr dotyczący temperatury” i ponownie z trzema możliwościami: „Normalna”, „Temperatura za wysoka” i „Temperatura za niska”. Poziomy rozpoczęcia kolejnych alertów można dostosować w ustawieniach. Ostatnią opcją jest „Temperatura”, czyli powiadomienie o temperaturze z zakresu -20 – +50°C, w tym czy są większa/mniejsza niż odczytana oraz wyznaczony zakres. Każdą z tych inicjacji procedury możemy opóźnić o dowolny czas i ustawić jako warunek wstępny.

Montaż i instalacja Zooz ZSE44 XS Sensor

Aby zamontować czujnik atmosferyczny Zooz, należy zdjąć zabezpieczenie taśmy dwustronnej i przykleić urządzenie w wybrane miejsce na płaskiej powierzchni.

Przed dodaniem sensora Zooz do aplikacji SmartThings musimy uzyskać dostęp do sterowników SmartThings Edge, które pozwolą na prawidłowe wykrycie urządzenia oraz pozwolą działać sensorowi lokalnie w centrali. W przypadku odłączenia Internetu pozwoli to czujnikowi nadal wysyłać informację do koncentratora SmartThings i będzie on mógł uruchomić zaprogramowane procedury. Szczegółową instrukcję znajdziesz tutaj.

Aby uzyskać dostęp do sterowników, należy wejść na kanał dystrybucji Zooz Edge Drivers, gdzie znajdziesz oficjalne sterowniki SmartThigs Edge. Link: https://bestow-regional.api.smartthings.com/invite/Y723nw3pqxMr. W pierwszej kolejności musimy zalogować się na konto, na którym powstał inteligentny dom. Zaakceptować warunki przystąpienia do programu, a następnie możemy wybrać nowe sterowniki do zainstalowania. Klikając w Available Drivers (Dostępne sterowniki) ukazuje się ich pełna lista, wybieram sterownik o nazwie Zooz Multisensor i instalujemy go poprzez kliknięcie Install. W każdej chwili możemy odinstalować klikając Uninstall. Pamiętajmy jednak, że na chwilę obecną możemy takich sterowników Edge zainstalować maksymalnie 80 na jednej centrali.

Aby dodać czujnik temperatury Zooz do aplikacji SmartThings, usuń zaślepkę baterii z wnętrza sensora. Na ekranie głównym aplikacji, klikamy Dodaj ( + ), znajdziesz go w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Dodaj urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń, wybieramy markę Zooz, a później Czujnik wielofunkcyjny, z dostępnych modeli zatwierdz Zooz ZSE44 Temperature Humidity XS Sensor. Kontynuujemy pierwsze kroki instalacji, klikając Rozpocznij. Wybieramy centralę do połączenia z nowym urządzeniem. Następnie wewnątrz obudowy czujnika, kliknij przycisk 3 razy. My wolimy pomijać procedurę skanowania kodu QR i wpisać go ręcznie. Kod QR znajdziesz wewnątrz urządzenia, przepisujemy go. Po chwili sensor zostanie wykryty i dodany do ekosystemu SmartThings. Po pomyślnym znalezieniu urządzenia możemy zmienić jego nazwę, wybrać pokój dla nowego urządzenia, zmienić ikonę oraz dodać do panelu ulubionych. Kończymy proces instalacji, klikając Gotowe. Czujnik temperatury i wilgotności pojawi się w wybranym pomieszczeniu.

Zmiana sterownika SmartThings Edge

Jeśli Twoje urządzenie korzysta już ze sterownika brzegowego, możesz swobodnie zmieniać sterowniki Edge, z których korzysta. Społeczność SmartThings może stworzyć lepszy, albo z czasem sam producent stworzy oryginalny. Niekiedy zainstalowany może nie spełniać Twoich wymagań i będziesz szukać lepszych zamienników. W takim przypadku możesz ręcznie zmienić używany sterownik Edge. Aby to zrobić, należy wejść w panel sterujący sensorem. W pierwszej kolejności klikamy Więcej opcji ( ⋮ ), a następnie Sterownik i Wybierz inny sterownik. Z listy dostępnych wybierz ten, który najlepiej działa oraz posiada rozbudowane funkcje, których potrzebujesz. Naszym zdaniem jest to sterownik z kanału dystrybucji Zooz Edge Drivers o nazwie Zooz Multisensor. Klikamy jego nazwę, dalej Użyj tego sterownika. Akceptujemy wybór, wybierając przy komunikacie OK. Następuje zmiana sterownika, może być potrzebna chwila na odświeżenie panelu sterowania. Możesz wyjść i wejść z panelu sensora. Na koniec ukaże się zaktualizowany panel sterowania z nowymi odczytami oraz opcjami.

Jeśli korzystałeś z sensorów Zooz przed końcem 2022 roku, Twoje urządzenie może nie korzystać jeszcze ze sterownika SmartThings Edge. W przyszłości wszystkie urządzenia Zigbee i Z-wave przejdą na nowe sterowniki, nastąpi to po wygaśnięciu w ekosystemie środowiska programistycznego Groovy. Ewentualnie możemy wymusić ręcznie zmianę na nowy sterownik. Niestety, aby zmienić sterownik, konieczne jest jego usunięcie i ponowne dodanie do platformy inteligentnego domu SmartThings.

Dodatkowe ustawienia czujnika temperatury Zooz

Czujnik Zooz ZSE44 Temperature Humidity XS Sensor posiada dodatkowe Ustawienia w menu Więcej opcji ( ⋮ ). Możemy dostosować jego działanie do naszych preferencji alertów. Znajdziemy tutaj opcje dotyczące (ustawienia odbywają się w stopniach Fahrenheita):

 • Low Battery Reports – poziom baterii przy którym ma zostać wysłany alert o niskim poziomie,
 • Temperature Reporting Threshold – próg raportowania temperatury
 • Temperature Reporting Interval – interwał raportowania temperatury
 • Temperature Unit – jednostka temperatury
 • Temperature Offset – przesunięcie odczytu temperatury, jego kalibracja
 • Heat Alert Temperature – poziom alertu zbyt wysoka temperatura
 • Freeze Alert Temperature – poziom alertu zbyt niska temperatura
 • Humidity Reporting Threshold – próg raportowania wilgotności
 • Humidity Reporting Interval – interwał raportowania wilgotności
 • Humidity Offset – przesunięcie odczytu wilgotności, jego kalibracja
 • High Humidity Alert Level – poziom alertu zbyt wysoka wilgotność
 • Low Humidity Alert Level – poziom alertu zbyt niska wilgotność
 • Dashboard View – opcja zmiany wielkości kafelka informacyjnego, opisano w sekcji poniżej.

Zwiększony kafelek informacyjny

Twórcy sterownika SmartThings Edge Zooz Multisensor przygotowali dla nas dodatkową opcje w ustawieniach. Dotyczy ona zmiany wyglądu kafelka informacyjnego na głównej stronie aplikacji mobilnej SmartThings. Jego większa wersja jest rozmiarów np. kafla z kamery Cam360 lub Home Monitor. Mamy na nim widoczne dodatkowe informacje, takie jak temperatura, wilgotność i stan poziomu temperatury oraz wilgotności.

Aby zmienić rozmiar kafelka, wejdź w panel sterowania sensorem, następnie wybierz Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, kolejno Ustawienia. Na dole strony znajdziesz opcje Dashboard View. Zmień ją na Lange, opcja Normal dotyczy standardowego rozmiaru kafelka, na nim wyświetlane są tylko Fahrenheity.

Darmowe dodatki do wydrukowania na drukarce 3D

Dzięki zastosowaniu kompaktowego kształtu czujnika Zooz ZSE44 i bogatej społeczności wykorzystującej wyżej recenzowany sensor możemy skorzystać z darmowej biblioteki brył 3D do wydrukowania na drukarce 3D. Dzięki którym zwiększysz możliwości zastosowania czujnika temperatury. Znajdziesz tutaj m.in. uchwyt naścienny czy ochronę zewnętrzną na czujnik, dzięki niej możesz zamienić sensor w małą stację pogodową.

Autorstwa Eda Leckerta

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć sensor temperatury Zooz z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń. Następnie należy kliknąć 3 razy przycisk wewnątrz obudowy. Po chwili następuje komunikat o pozytywnym usunięciu.

Resetowanie czujnika Zooz

Aby zresetować urządzenie, zdejmij obudowę urządzenia. Kliknij przycisk w jego wnętrzu w następującej kolejności: kliknij dwa razy, następnie przytrzymaj go przez 10 sekund, aż dioda LED zacznie świecić w sposób ciągły. Natychmiast po tym kliknij przycisk jeszcze dwa razy. Dioda LED zamiga trzy razy, aby potwierdź pomyślne zresetowanie.

Gdzie zakupić ?

Zooz ZSE44 Temperature Humidity XS Sensor dostępny jest szeroko w polskiej dystrybucji. Znajdziesz go m.in. w sklepie Z-Control w cenie 215 PLN. W pudełku znajduje się czujnik, baterie CR2450, dwustronną naklejkę oraz skróconą instrukcję obsługi w języku angielskim. Instrukcja w języku polskim dostępna jest do pobrania poniżej, sprzedawca zamieszcza również drukowany egzemplarz do sensora. Producent zapewnia 2 lata gwarancji.

4 myśli w temacie “ZOOZ ZSE44 XS sensor – czujnik tempertury i wilgotności dla inteligentnego domu Z-wave

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s