ZOOZ ZSE43 XS sensor – czujnik przechylenia bram garażowych i drzwi dla inteligentnego domu Z-wave

Czujnik przechyłu i wibracji jest jednym z wielu rodzajów czujników, które można wykorzystać w inteligentnym domu. Jego głównym zadaniem jest wykrywanie ruchów, przechyłów i wibracji na umieszczonej płaszczyśnie czy urządzeniu, na której został zainstalowany. Sensor taki może być stosowany w różnych celach, na przykład do wykrywania otwarcia lub zamknięcia drzwi i okien, choć najczęściej są to bramy garażowe, dodatkowo może służyć do monitorowania pracy urządzeń domowych, takich jak pralki czy lodówki. Przykładowo poinformować, że pralka zakończyła wirowanie.

Czujnik przechyłu wykorzystuje zasadę działania żyroskopu, który bazuje na sile Coriolisa do wykrywania ruchu obrotowego. Wibracyjny czujnik z kolei wykorzystuje zmiany w drganiach do wykrywania ruchu. Dzisiaj zapraszam pierwszy raz do recenzji czujnika przechylenia i wibracji stworzonego przez pasjonatów idei inteligentnego domu, a mianowicie Zooz ZSE43 Tilt | Shock XS Sensor.

Wpis powstał dzięki uprzejmości firmy Z-Control, która wypożyczyła sensory na czas testów.

Sensor Zooz ZSE43 pozwala na otrzymanie powiadomienia o otwarciu i zamknięciu, które są wysyłane do centrali w celu uzyskania informacji o poziomie i pionie. Czujnik umożliwia śledzenie bram garażowych i wykrywanie wibracji szyb, drzwi przesuwnych i innych powierzchni.

Opis

Zooz ZSE43 Tilt | Shock XS Sensor to prosty czujnik przechułu i wibracji, bazuje na cyfrowym żyroskopie. Czujnik odczytuje swoje położenie względem podłoża, potrafi wykryć wibracje. Komunikacja odbywa się po protokole Z-wave, przy zastosowaniu nowego chipa Z-wave serii 700 z zasięgiem do 90 metrów. Przekłada się to na szybkie reakcje czujnika. Zasilany jest poprzez jedną baterię CR2032. Sensor ma małe wymiary: 4,82 x 2,54 x 0,76 cm. Dostępny tylko w białym kolorze. Przystosowany jest do działania w warunkach pokojowych od 0° – +40° C. Czujnik możemy instalować w pomieszczeniach zamkniętych lub na zewnątrz pod osłoną (nie może być narażony na bezpośrednie opady deszczu lub słońce). Po zakupie posiadamy 2 lata gwarancji.

 • Plusy
  • Małe rozmiary
  • Szybka reakcja na odczyty
  • Złożone możliwości konfiguracji
  • Możliwość skorzystania z większonego kafelka informacyjnego
  • Przetwarzanie lokalne (sterownik Edge)
 • Minusy
  • Brak

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu sensora Zooz mamy możliwość odczytania tzw. „Czujnika kontaktowego”. W rzeczywistości jest to czujnik przechyłu, który dla stanu pionowego wskazuje „Zamknięto”, a dla poziomego „Otwarto”. Poniżej znajduje się odczyt czujnika wibracji, następnie jest informacja o wersji oprogramowania. Kolejno „Association Group Two” i „Association Group Three”, dotyczy asocjacji. Ostatnią informacją jest aktualny poziom baterii. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje”) znajdziemy listę procedur, gdzie jest używany czujnik przechyłu. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii odczytów czujnika z ostatnich 7 dni. W ustawieniach „Edytuj” mamy możliwość zmiany nazwy, lokalizacji oraz pokoju, po ostatniej aktualizacji aplikacji SmartThings przeszedł on znaczące zmiany. Urządzenie posiada dodatkowe ustawienia, które pozwalają dostosować jego działanie do naszych potrzeb, szczgółowo zostały opisane w sekcji poniżej.

Odczyty dotyczące „Czujnika kontaktowego”, czyli przechyłu oraz „Czujnik wibracji”, można ukazać w formie wykresu. Pozwalają na osi czasu sprawdzić ile razy dany czujnik zmienił swój stan odczytu. Mamy możliwość zobaczyć wykres minutowy, godzinowy oraz dni. Ciekawostka, ostatni przedstawia historię dłuższą niż 7 dni.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia. Możliwe jest to ze względu na wykorzystanie przez czujnik nowego sterownika urządzeń SmartThings Edge.

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” ze względu na specyfikę urządzenia, możliwe jest tylko wykorzystanie warunku „jeśli”.  Czujnik Zooz w pierwszej kolejności pozwala na wybranie opcji „Czujnik wibracji”, posiada on dwa stany „Wykryto wibrację” lub „Bez wibracji”. Druga opcja dotyczy stanu baterii, mamy możliwość otrzymania powiadomienia, o jej poziomie w zakresie 0 – 100% w tym, czy jest pasująca, większa/mniejsza czy w określonym zakresie. Ostatnia opcja dotyczy „Czujnika kontaktowego”, w rzeczywistości są to odczyty czujnika przechylania. Mamy tutaj trzy stany wywołujące procedurę: „Otwarto lub Zamknięto”, czyli zmiana stanu, „Otwarto” oraz „Zamknięto”. Każdą z tych akcji możemy opóźnić o dowolny czas, jak i ustawić jako warunek wstępny.”

Montaż i instalacja Zooz ZSE43 XS Sensor

Aby zamontować czujnik przechylenia Zooz, należy zdjąć zabezpieczenie taśmy dwustronnej i przykleić urządzenie w wybrane miejsce na płaskiej powierzchni. Pamiętajmy jednak, aby powierzchnia do której przyklejamy czujnik w prawidłowy sposób się przechylała. W odpowiednim kierunku.

Przed dodaniem sensora Zooz do aplikacji SmartThings musimy uzyskać dostęp do sterowników SmartThings Edge, które pozwolą na prawidłowe wykrycie urządzenia oraz pozwolą działać sensorowi lokalnie w centrali. W przypadku odłączenia Internetu pozwoli to czujnikowi nadal wysyłać informację do koncentratora SmartThings i będzie on mógł uruchomić zaprogramowane procedury. Szczegółową instrukcję znajdziesz tutaj.

Aby uzyskać dostęp do sterowników, należy wejść na kanał dystrybucji Zooz Edge Drivers, gdzie znajdziesz oficjalne sterowniki SmartThigs Edge. Link: https://bestow-regional.api.smartthings.com/invite/Y723nw3pqxMr. W pierwszej kolejności musimy zalogować się na konto, na którym powstał inteligentny dom. Zaakceptować warunki przystąpienia do programu, a następnie możemy wybrać nowe sterowniki do zainstalowania. Klikając w Available Drivers (Dostępne sterowniki) ukazuje się ich pełna lista, wybieram sterownik o nazwie Zooz Multisensor i instalujemy go poprzez kliknięcie Install. W każdej chwili możemy odinstalować klikając Uninstall. Pamiętajmy jednak, że na chwilę obecną możemy takich sterowników Edge zainstalować maksymalnie 80 na jednej centrali.

Aby dodać czujnik przechylenia i wibracji Zooz do aplikacji SmartThings, usuń zaślepkę baterii z wnętrza sensora. Na ekranie głównym aplikacji, klikamy Dodaj ( + ), znajdziesz go w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Dodaj urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń, wybieramy markę Zooz, a później Okno zabezpieczeń. Kontynuujemy pierwsze kroki instalacji, klikając Rozpocznij. Wybieramy centralę do połączenia z nowym urządzeniem. Następnie wewnątrz obudowy czujnika, kliknij przycisk 3 razy. My wolimy pomijać procedurę skanowania kodu QR i wpisać go ręcznie. Kod QR znajdziesz wewnątrz urządzenia, przepisujemy go. Po chwili czujnik zostanie wykryty i dodany do platformy SmartThings. Po pomyślnym znalezieniu urządzenia możemy zmienić jego nazwę, wybrać pokój dla nowego urządzenia, zmienić ikonę oraz dodać do panelu ulubionych. Kończymy proces instalacji, klikając Gotowe. Czujnik przechylenia i wibracji ZSE43 pojawi się w wybranym pomieszczeniu.

Zmiana sterownika SmartThings Edge

Jeśli Twoje urządzenie korzysta już ze sterownika brzegowego, możesz swobodnie zmieniać sterowniki Edge, z których korzysta. Społeczność SmartThings może stworzyć lepszy, albo z czasem sam producent stworzy oryginalny. Niekiedy zainstalowany może nie spełniać Twoich wymagań i będziesz szukać lepszych zamienników. W takim przypadku możesz ręcznie zmienić używany sterownik Edge. Aby to zrobić, należy wejść w panel sterujący sensorem. W pierwszej kolejności klikamy Więcej opcji ( ⋮ ), a następnie Sterownik i Wybierz inny sterownik. Z listy dostępnych wybierz ten, który najlepiej działa oraz posiada rozbudowane funkcje, których potrzebujesz. Naszym zdaniem jest to sterownik z kanału dystrybucji Zooz Edge Drivers o nazwie Zooz Multisensor. Klikamy jego nazwę, dalej Użyj tego sterownika. Akceptujemy wybór, wybierając przy komunikacie OK. Następuje zmiana sterownika, może być potrzebna chwila na odświeżenie panelu sterowania. Możesz wyjść i wejść z panelu sensora. Na koniec ukaże się zaktualizowany panel sterowania z nowymi odczytami oraz opcjami.

Jeśli korzystałeś z sensorów Zooz przed końcem 2022 roku, Twoje urządzenie może nie korzystać jeszcze ze sterownika SmartThings Edge. W przyszłości wszystkie urządzenia Zigbee i Z-wave przejdą na nowe sterowniki, nastąpi to po wygaśnięciu w ekosystemie środowiska programistycznego Groovy. Ewentualnie możemy wymusić ręcznie zmianę na nowy sterownik. Niestety, aby zmienić sterownik, konieczne jest jego usunięcie i ponowne dodanie do platformy inteligentnego domu SmartThings.

Dodatkowe ustawienia czujnika przechylenia Zooz

Czujnik Zooz ZSE43 Tilt | Shock XS Sensor posiada dodatkowe Ustawienia w menu Więcej opcji ( ⋮ ). Możemy dostosować jego działanie do naszych preferencji alertów. Znajdziemy tutaj opcje dotyczące czułości wibracji czy przechyłu:

 • LED Indicator – mamy możliwość wyłączenia diody LED, lub dostosowania, aby migała kiedy jest wykryta tylko wibracja,
 • Low Battery Reports – poziom baterii przy którym ma zostać wysłany alert o niskim poziomie,
 • Vibration Sensitivity – czułość wykrywania wibracji, domyślnie jest na najwyższym poziomie,
 • Disable Tilt/Shock Sensor – możliwość wyłączenia jednego z czujników,
 • Assoc Group 2 Delay – asocjacja i jej opóźnienie,
 • Assoc Group 2 Reporting – asocjacja i jej raportowanie,
 • Assoc Group 2 Device Network IDs – identyfikatory sieciowe urządzeń,
 • Assoc Group 3 Delay – asocjacja i jej opóźnienie,
 • Assoc Group 3 Reporting – asocjacja i jej raportowanie,
 • Assoc Group 3 Device Network IDs – identyfikatory sieciowe urządzeń,
 • Dashboard View – opcja zmiany wielkości kafelka informacyjnego, opisano w sekcji poniżej.

Zwiększony kafelek informacyjny

Twórcy sterownika SmartThings Edge Zooz Multisensor przygotowali dla nas dodatkową opcje w ustawieniach. Dotyczy ona zmiany wyglądu kafelka informacyjnego na głównej stronie aplikacji mobilnej SmartThings. Jego większa wersja jest rozmiarów np. kafla z kamery Cam360 lub Home Monitor. Mamy na nim widoczne dodatkowe informacje, takie jak czujnik otwarcia/zamknięcia, wykrycie wibracji i stan poziomu baterii.

Aby zmienić rozmiar kafelka, wejdź w panel sterowania sensorem, następnie wybierz Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, kolejno Ustawienia. Na dole strony znajdziesz opcje Dashboard View. Zmień ją z Normal na Lange, opcja Normal dotyczy standardowego rozmiaru kafelka. Na dużym kafelku uzyskamy informację o otwarciu/zamknięciu, wykryciu wibracji oraz poziomu baterii.

Darmowe dodatki do wydrukowania na drukarce 3D

Dzięki zastosowaniu kompaktowego kształtu czujnika Zooz ZSE43 i bogatej społeczności wykorzystującej wyżej recenzowanego sensora, możemy skorzystać z darmowej biblioteki brył 3D do wydrukowania na drukarce 3D. Dzięki którym zwiększymy możliwości zastosowania czujnika przechylenia, stosując go w bardziej kokonwencjonalny sposób. Znajdziesz tutaj m.in. uchwyt na dryla w drzwiach.

Autorstwa tung256

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć czujnik przechylenia Zooz z ekosystemu SmartThings, należy wejść do pokoju w którym znajduje się sensor. Przytrzymać kafelek na ekranie, po chwili pokaże się menu. Z dostępnych opcji wybieramy Usuń, następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń. Teraz Nnleży kliknąć 3 razy przycisk wewnątrz obudowy. Po chwili następuje komunikat o pozytywnym usunięciu.

Resetowanie czujnika Zooz

Aby zresetować urządzenie, zdejmij obudowę urządzenia. Kliknij przycisk w jego wnętrzu w następującej kolejności: kliknij dwa razy, następnie przytrzymaj go przez 10 sekund, aż dioda LED zacznie świecić w sposób ciągły. Natychmiast po tym kliknij przycisk jeszcze dwa razy. Dioda LED zamiga trzy razy, aby potwierdź pomyślne zresetowanie.

Gdzie zakupić ?

Zooz ZSE43 Tilt | Shock XS Sensor dostępny jest szeroko w polskiej dystrybucji. Znajdziesz go m.in. w sklepie Z-Control w cenie 185 PLN. W pudełku znajduje się czujnik, baterie CR2032, taśmę dwustronną do montażu, klips otwierający oraz skróconą instrukcję obsługi w języku angielskim. Instrukcja w języku polskim dostępna jest do pobrania poniżej, sprzedawca zamieszcza również drukowany egzemplarz do sensora. Producent zapewnia 2 lata gwarancji.

2 myśli w temacie “ZOOZ ZSE43 XS sensor – czujnik przechylenia bram garażowych i drzwi dla inteligentnego domu Z-wave

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s