Świeczka Philips Hue White Ambiance – ciepły i zimny kolor w Twoim zasięgu

Inteligentna żarówka w kształcie klasycznej świeczki, jest bardzo uniwersalnym światłem, posiadając mały gwint i rozmiary możemy ją zainstalować w małych lampach czy żyrandolach. Żarówki dają możliwość sterowania przyciemnieniem, barwą światła a często i kolorem. Tym samym zapewniając idealną atmosferę dla każdej z okazji. Dzisiaj zrecenzujemy żarówkę w kształcie świeczki Philips Hue White Ambiance z małym gwintem E14.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości Philips Hue, który udostępnił żarówki do testów.

Inteligentna żarówka w kształcie świeczki oświetla pokój białym światłem w szerokiej palecie odcieni (od ciepłej do chłodnej bieli). Dopasuj oświetlenie do pory dnia i aktywności – zrelaksuj się wieczorem, nabierz energii o poranku, wspomóż koncentracje na trudnym zadaniu czy czytanie.

Opis

Świeczka Philips Hue White Ambiance, jak sama nazwa wskazuje znajduje się w kolekcji Hue White ambiance charakteryzuje się pełnym spektrum światła białego. Posiadamy tutaj zmianę barwy światła z ciepłej od 2200K do zimnej aż 6500K i możliwość ściemniania 0 – 100%. Wytwarza strumień światła sięgający 470 lm przy 4000 K, co odpowiada tradycyjnej żarówce o mocy 40 W. Żywotność to aż 25 000 godzin i współczynnik cykli załączania sięgający 50 000, oraz może się poszczycić klasą energetyczną A+. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee z mostkiem Philips – współpraca została opisana szerzej tutaj oraz po protokole Bluetooth, jeśli nie posiadamy mostka Hue. Świeczka posiada klasyczne wymiary 11,6 cm wysokości i 3,9 cm średnicy, waży 40 gramy. Do stosowania tylko w pomieszczeniach.

Sposób użycia: Po wkręceniu żarówki i dodaniu do systemu, możemy nią sterować. Tutaj niestety pojawia się minus tego rozwiązania, nie można wyłączyć włącznika ściennego od danego żyrandola. Odłączając źródło prądu nie mamy już możliwości sterowania. Pozostaje nam pozostawienie włącznika świetlnego w ciągłej pozycji włączonej. Na szczęście jest rozwiązanie tego problemu a mianowicie przełącznik ścienny Philips Hue Wall Switch lub skorzystanie z innych możliwości sterowania np. poprzez aplikację (ręcznie, procedury czy sceny) oraz fizycznie poprzez np. przycisk czy pilot.

 • Plusy
  • Długotrwała żywotność
  • Prosty montaż
  • Przetwarzanie lokalne
 • Minusy
  • Cena
  • Ciągłe podłączenie do źródła prądu (włączony kontakt bądź lampa)

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość włączenia/wyłączenia żarówki Philips Hue, zaprogramowania szybkich automatyzacji: włączenia i wyłączenia świeczki LED oraz pewną formę minutnika. Poniżej posiadamy opcję ustawienia ściemniacza od 1 do 100%. Pod ściemniaczem posiadamy również pięć kół, będących przyciskami ustawiającymi ściemniacz na kolejno od lewej 10%, 30%, 50%, 70% oraz 90% jasności. Ostatnia opcja to dopiero ustawienie temperatury światła w zakresie 2200 K – 6500 K. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań świeczki. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, przy posiadaniu mostka Philips Hue, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia. Przy braku mostka i sterowaniu poprzez Bluetooth, świeczka korzysta z przetwarzania w chmurze, lecz pamiętajcie, że protokół Bluetooth został dodany dopiero w nowej wersji żarówki.

Tworzenie automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Jak i wartość ściemniacza i temperatury kolorów. Dodatkowo posiadamy opcję jak długo zachowany powinien być stan przed uruchomieniem automatyzacji oraz czy ma być to warunek wstępny. W drugiej możliwości „Wtedy”, świeczka pozwala na dużo więcej, mamy pełną możliwość tworzenia opcji przydatnych w programowaniu już np. scenerii. Mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie jasności żarówki z zakresu 0 – 100% oraz temperatury barwy z zakresu 2000 – 6500 K. Akcję uruchomienia lampy możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć ją automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja świeczki Philips Hue White Ambiance

Posiadamy dwie możliwości dodania urządzeń Philips Hue do ekosystemu SmartThings. Pierwsza dotyczy użytkowników nieposiadających centrali SmartThings, tym samym łącząc lampy poprzez serwer. Pełna instrukcja instalacji poprzez chmurę znajduje się tutaj.

Jeśli posiadamy mostek Hue i centralę SmartThings możemy przejść do tradycyjnej instalacji. W pierwszej kolejności musimy połączyć nowe żarówki z mostkiem i aplikacją Philips Hue. W tym celu musimy pobrać aplikację z Google Store bądź AppStore (iOS 12.0 lub nowszy). Po zainstalowaniu aplikacji, uruchamiamy ją. Aby wyszukać nowe urządzenia, musimy przejść do Ustawienia aplikacji, klikamy w prawym dolny róg ekranu. Z dostępnych opcji, kliknij Światła, następnie plus ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu. Należy upewnić się, że żarówki podłączone są do zasilania. Możemy je dodać poprzez wpisanie numeru seryjnego (znajduje się on na urządzeniu) lub poprzez wyszukanie. Wybraliśmy pierwszą opcję, klikamy Użyj numeru seryjnego, wpisujemy kod i stukamy Wyszukaj. Po chwili zostaną wykryte, nadajemy każdej z nich nazwę i zatwierdzamy klikając Zapisz. Następnie umieszczamy je w pokojach, w tym celu przeciągamy je do wybranego pokoju, klikamy Gotowe.

Po dodaniu wszystkich żarówek w aplikacji Philips Hue, możemy przystąpić do dodania ich do ekosystemu SmartThings. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym aplikacji, klikamy plus ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu, kolejno Urządzenie, znajdujemy markę Philips Hue >> Oświetlenie. I dodanie poprzez Philips Hue with SmartThings Hub, klikamy Rozpoczęcie, uruchamiając proces konfiguracji. Wybieramy hub i pokój dla nowego urządzenia. Po chwili zostaną znalezione żarówki i dodane do inteligentnego domu. Możemy zmienić nazwę żarówek, aby zakończyć proces instalacji, klikamy Gotowe.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć żarówkę z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń. Pamiętaj, że usunięcie z aplikacji skutkuje również wyczyszczeniem urządzenia z wszelkich przypisanych automatyzacji i scenerii.

Usunięcie w aplikacji Hue

Aby uniknąć ponownego wyszukania urządzenia przez aplikację SmartThings, należy również usunąć żarówkę z aplikacji Philips Hue. W tym celu otwieramy aplikację Hue, przechodzimy do ustawień (prawy dolny róg), następnie klikamy Światła. Z wyświetlonej listy wyszukujemy żarówkę, aby upewnić się, że usuwamy odpowiednią świeczkę możemy kliknąć na nazwę a żarówka mrugnie nam światłem. Aby usunąć klikamy na dole ekranu Usuń. i potwierdzamy stukając Usuń światło.

Jak możecie zauważyć w ustawieniach świeczki w aplikacji Hue, dodatkowo możemy ustawić zachowanie po włączeniu zasilania, mamy do dyspozycji: domyślne, ostatnio używana barwa i jasność lub pozostawienie zgaszonego światła.

Gdzie zakupić ?

Żarówka Philips Hue White Ambiance B39 E14 dostępna jest cenie 100 zł. Jest szeroko dostępna w polskiej dystrybucji. W pudełku znajdziemy żarówkę oraz instrukcję obsługi w języku polskim. Producent gwarantuje 2 lata gwarancji. Na rynku dostępnych jest również wiele wariantów: ilość sztuk i pakietów startowych z mostkiem, wybranie jednego z nich jest opłacalne cenowo.

One thought on “Świeczka Philips Hue White Ambiance – ciepły i zimny kolor w Twoim zasięgu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s