FIBARO Walli Controller – mobilny włącznik ścienny

Sterowanie kontaktami ściennymi to preludium do sterowania całym oświetleniem w domu. Może się ono odbywać za pomocą całych inteligentnych kontaktów bądź za pomocą dodatkowych modułów montowanych za starym włącznikiem ściennym. Dzisiaj przedstawiamy jeszcze inne rozwiązanie, jakim jest mobilny włącznik ścienny. Dzięki niemu możemy zamontować dodatkowy kontakt dla żyrandola w dowolnym miejscu bez konieczności kucia ścian. Pozwala on nie tylko na sterowanie oświetleniem czy scenami, ale i również całym inteligentnym domem. Dzisiaj przyjrzymy się pilotowi, który ma unikalny kształt upodabniający się do włączników ściennych z omawianej już serii Walli, przykładem jej jest Walli Dimmer. Zapraszam do recenzji włącznika ściennego FIBARO Walli Controller.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości firmy FIBARO, która wypożyczyła sprzęt na testy.

FIBARO Walli Controller znakomicie sprawdzi się przy eliminowaniu jednego z większych problemów przy sterowaniu światłem. Kiedy to po wkręceniu żarówki np. Philips Hue . Pozostaje nam pozostawienie włącznika świetlnego w ciągłej pozycji włączonej. Odłączając źródło prądu nie mamy już możliwości sterowania. Walli Controller przychodzi tutaj z pomocą, ponieważ możemy pozbyć się klasycznego włącznika ściennego, złączyć kable elektryczne w puszcze. A na koniec całą puszkę przykryć omawianym mobilnym kontaktem. Tym samym mamy cały czas zasilanie żyrandola i możliwość sterowania różnymi sekwencjami światła. Rozwiązane to podobne jest do zaproponowanego przez Philips Hue do puszkowego modułu przełącznika ściennego.

Jeżeli korzystasz już z innych inteligentnych włączników FIBARO Walli, możesz je bezinwazyjnie rozbudować o Walli Controller. Urządzenie pasuje do wszystkich ramek z linii.

Opis

FIBARO Walli Controller o numerze seryjnym FGWCEU-201 to prosty pilot posiadający dwa przyciski pozwalający na kontrolę innych urządzeń w smarthome oraz pierścień LED włoku grzybka. Wyświetlany kolor pierścienia może się różnić w zależności od stanu i można go wybierać z siedmiu dostępnych. Wyróżnia go wygląd, ponieważ nadano mu postać klasycznego kontaktu ściennego – włącznika światła. Dodatkowo jest dopasowany do całej serii Walli od FIBARO, tym samym posiada identyczny kształt jak Walli Dimmer. Posiadamy tutaj już wspomniane dwa przyciski, z techniczną możliwością sekwencji kliknięć: 1 kliknięcie, 2 kliknięcia, 3 kliknięcia oraz przytrzymanie. Tym samym mamy możliwość uruchomienia aż 8 akcji. Pilot posiada wbudowany czujnik temperatury otoczenia i zgłasza ją do kontrolera dopiero po zmianie o co najmniej 0,1°C, ale nie częściej niż co 10 min. Komunikacja odbywa się po protokole Z-Wave Plus. Przycisk ma możliwość zasilana bateryjnego z informują o aktualnym zużyciu lub poprzez zasilacz prądu stałego (5–24V DC SELV, LPS lub NEC klasy 2). Bateria to ER14250 ½AA 3,6V, koszt około 9 zł za sztukę. Producent podaje aż 2 lata działania na jednej baterii, przy domyślnych ustawieniach i maksymalnie 10 naciśnięciach dziennie. Urządzenie ma 8,6 cm szerokości x 8,6 cm wysokości oraz 2 cm głębokości. Dzięki takim wymiarom możemy go zamontować na dowolnej puszce ściennej. Walli Controller posiada dwa warianty kolorystyczne biały oraz antracytowy (szary/grafitowy). Dostępny jest w cenie 219 zł. Możemy go stosować jedynie w pomieszczeniach w temperaturze 0–40°C oraz 0–90% wilgotności względnej bez kondensacji.

Niestety ze względu na brak dedykowanego sterownika w ekosystemie SmartThings mamy dość ograniczone możliwości urządzenia. Odnajdywany jest, jako przycisk pojedynczy, tym samym wybierane sekwencje: 1 kliknięcie, 2 kliknięcia, 3 kliknięcia oraz przytrzymanie przypisywane są obu przyciskom, niezależnie czy klikniemy górny czy dolny. Dodatkowo nie posiadamy odczytów temperatury ani stanu akumulatora. Brak również dodatkowych opcji znanych z Walli Dimmer, dotyczących zmiany kolorów paska LED.

 • Plusy
  • Ilość sekwencji kliknięć
  • Kształt kontaktu ściennego
  • Dwa warianty kolorystyczne
  • Długa żywotność baterii
  • Nowoczesny design
 • Minusy
  • Cena
  • Brak dedykowanego sterownika/tym samym ograniczenie funkcji
  • Przetwarzanie w chmurze

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość zaprogramowania sekwencji kliknięć: : 1 kliknięcie, 2 kliknięcia, 3 kliknięcia oraz przytrzymanie przycisku. Naciśnięcie do dołu jest utożsamiane z przytrzymaniem. Ze względu na błąd sterownika opcja 4 razy kliknięcia i 5 razy kliknięcia nie jest obsługiwana. Dostajemy informację o aktualnym stanie baterii, obecnie również z błędnym odczytem. Na dole znajdziemy sekcję panel „Procedury” (dawniej „Automatyzacje„) znajdziemy listę procedur, gdzie używany jest przycisk. Panel „Historii” również nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań przycisku. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Urządzenia w ekosystemie SmartThings wykonuje przetwarzanie poleceń w chmurze, z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, nie jest możliwe raportowanie, aktualizowanie stanów urządzeń, jak i zaprogramowanych zadań np. automatyzacji.

Przy tworzeniu procedur, dawniej automatyzacje „Jeśli … to Wtedy”, ze względu na specyfikę urządzenia mamy do wyboru tylko opcję „Jeśli”, gdzie mamy możliwość wybrania już wcześniej wspomnianych opcji kiedy naciśnięto, dwukrotnie naciśnięto, naciśnięto 3 razy oraz przytrzymano przycisk/przytrzymano do dołu. Opcje: naciśnięto 4 razy oraz naciśnięto 5 nie są możliwe, ze względu na specyfikację techniczną. Ostatnia informacja to stan baterii z zakresu od 0 do 100% w tym czy jest większa/mniejsza, niestety obecnie nie działająca poprawnie.

Montaż Walli Controller

Urządzenie można zamontować na każdej płaskiej powierzchni stosując dołączone taśmy dwustronne lub przykręcając do puszki elektrycznej. Pamiętajmy, że nie należy używać dwustronnej taśmy klejącej do montażu urządzenia na puszce elektrycznej.

Instalacja na płaskiej powierzchni (z baterią)
 1. Zdejmij przycisk.
 2. Wyciągnij zabezpieczenie baterii (papierowy pasek).
 3. Zaświecenie pierścienia LED oznacza, że urządzenie jest zasilone.
 4. Załóż przycisk z powrotem.
 5. Zdemontuj ramkę montażową.
 6. Użyj dołączonej taśmy dwustronnej, aby przykleić ramkę montażową do gładkiej i czystej powierzchni.
 7. Przyciśnij urządzenie do ramki montażowej, aż usłyszysz kliknięcie.
Instalacja na puszce elektrycznej (z baterią)
 1. Zdemontuj ramkę montażową.
 2. Umieść ramkę montażową na puszce instalacyjnej i zabezpiecz śrubami.
 3. Przyciśnij urządzenie do ramki montażowej aż usłyszysz kliknięcie.
 4. Zdejmij przycisk.
 5. Wyciągnij zabezpieczenie baterii (papierowy pasek).
 6. Zaświecenie pierścienia LED oznacza, że urządzenie jest zasilone.
 7. Załóż przycisk z powrotem.
Instalacja na puszce instalacyjnej (z zewnętrznym zasilaczem)

Przygotuj zasilanie

 1. Wyłącz zasilanie sieciowe (wyłącz bezpiecznik).
 2. Używając złączek elektrycznych, podłącz dodane do pudełka złącze zasilania do przewodów zasilacza (czarny to przewód ujemny, czerwony to dodatni).
 3. Używając złączek elektrycznych podłącz zasilacz do sieci elektrycznej.
 4. Umieść zasilacz wewnątrz puszki instalacyjnej zostawiając złącze zasilania na zewnątrz.

Złóż urządzenie

 1. Zdemontuj ramkę montażową.
 2. Przełóż złącze zasilania przez otwór w ramce montażowej.
 3. Umieść ramkę montażową na puszce instalacyjnej i zabezpiecz śrubami.
 4. Podłącz złącze zasilania do urządzenia.
 5. Przyciśnij urządzenie do ramki montażowej aż usłyszysz kliknięcie.
 6. Włącz zasilanie sieciowe.
 7. Zaświecenie pierścienia LED oznacza, że urządzenie jest zasilone.
 8. Zdejmij przycisk.
 9. Wyciągnij zabezpieczenie baterii, jeśli chcesz, aby bateria służyła jako zasilanie awaryjne, w przeciwnym wypadku wyjmij baterię.
 10. Załóż przycisk z powrotem.

Instalacja Walli Controller

Aby dodać kontakt do ekosystemu, początkowo należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji SmartThings. Klikamy na ekranie głównym przycisk Dodaj ( + ), w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń, wybieramy markę FIBARO, a później Przełącznik/ściemniacz. Z dostępnej listy wybieramy opcję Switches and Dimmers. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybierając centralę i pomieszczenie dla urządzenia. Następnie kliknij trzykrotnie dowolny przycisk. Wymagane będzie podanie kodu zabezpieczeń lub zeskanowanie kodu QR. Po pomyślnym znalezieniu urządzenia, możemy zmienić jego nazwę na np. Walli Controller. Kończymy proces instalacji, klikając Gotowe. Jak możecie zauważyć niestety system nie przypisał odpowiedniego sterownika urządzeniowi. Będzie konieczne jego ręczna zmiana.

Jeśli pojawią się problemy i urządzenie nie zostanie prawidłowo dodane konieczna będzie ręczna zmiana sterownika urządzenia w SmartThings Groovy IDE. W tym celu wchodzimy na stronę – link. Logujemy się na swoje konto Samsung, na którym zbudowany został inteligentny dom.

Kolejno wchodzimy w My Device i odnajdujemy nasz nowy kontroler, będzie się on kryć pod nazwą, jaką mu nadaliśmy. Klikamy nazwę Walli Controller

Przechodzimy do szczegółów urządzenia, na końcu strony, klikamy Edit.

Tutaj musimy zmienić typ (moduł sterowania) urządzenia, klikamy Type i rozwijamy listę sterowników. Na rozwiniętej liście należy odnaleźć sterownik – Z-wave Button. Po czym klikamy Update, po chwili urządzenie powinno zacząć prawidłowo funkcjonować z aplikacją SmartThings.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć kontakt FIBARO z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń.

Resetowanie Walli Controller

Procedura resetu pozwala na przywrócenie urządzenia do ustawień fabrycznych, co oznacza, że wszystkie informacje na temat kontrolera Z-Wave i ustawień użytkownika zostaną usunięte. I będzie ono gotowe do połączenia z nową centralą. Aby zresetować urządzenie, naciśnij trzykrotnie jeden z przycisków, następnie naciśnij i przytrzymaj go przez 21 sekund. Zwolnij przycisk, gdy urządzenie zaświeci na żółto. Kliknij raz w celu potwierdzenia wyboru. Po kilku sekundach urządzenie zostanie uruchomione ponownie,
co zostanie zasygnalizowane czerwonym kolorem pierścienia LED.

Dostępne warianty kolorystyczne.

Gdzie zakupić ?

FIBARO Walli Controller dostępny jest w kolorze białym i antracytowym, oba kolory można zakupić w oficjalnym sklepie producenta. Dostępny jest w cenie ok. 260 zł, choć możemy go znaleźć już za 219 zł. Zawartość pudełka to opisywany włącznik, kabel do opcjonalnego stałego zasilania, cztery dwustronne taśmy klejące do przyklejenia w dowolnym miejscu bateria EVE i skrócona instrukcja obsługi w różnych językach, w tym polskim. Urządzenie zostało wyprodukowane w Polsce.

Instrukcja

Zawartość opakowania

One thought on “FIBARO Walli Controller – mobilny włącznik ścienny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s