Philips Hue White and Color Ambiance – żarówka o zwiększonej mocy kolorowego światła

Domowa żarówka może mieć wiele zastosowań. Kolorowe oświetlenie w inteligentnym domu może być wykorzystane, jako dekoracja. Możesz używać kolorowych żarówek do ustawienia odpowiedniego nastroju w pokoju jak na przykład romantycznego odcienia czerwonego lub uspokajającego odcienia niebieskiego. Z powodzeniem możemy zastosować je w nocy i nadać nastrojowy klimat w pomieszczeniach i nie zakłócają snu. Oświetlenie może pełnić również rolę ostrzegawczą. Kolorowe żarówki mogą być wykorzystane do sygnalizowania różnych zdarzeń w domu, na przykład, gdy zostanie wykryty ogień lub ktoś niepowołany otworzy drzwi. Pod naszą nieobecność mogą zwiększyć bezpieczeństwo naszego dobytku poprzez automatyczne włączanie i wyłączanie światła w różnych pomieszczeniach, imitując nasz pobyt. Mało kto wie, ale kolorowe oświetlenie może pomóc w poprawie zdrowia i samopoczucia poprzez regulowanie natężenia i barwy światła, co wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie, tym samym pomagając w uregulowaniu rytmu snu czy poprawić nastrój. Zapraszamy do zapoznania się z innymi recenzjami oświetlenia Philips Hue, a dzisiaj mamy przyjemność zrecenzować kolorową żarówkę LED Philips Hue White and Color Ambiance o zwiększonej mocy 1100lm ze standardowym gwintem E27 i rozmiarem A60.

Jak możecie zauważyć na pierwszy rzut oka, żarówka posiada nietypowy kształt, dzięki niemu promień świecenia jest większy, według producenta lepiej się on spisuje w instalowaniu do żyrandoli i lamp.

Opis

Żarówka LED Philips Hue White and Color Ambiance, jak sama nazwa wskazuje znajduje się w kolekcji Hue White and color ambiance, gdzie mamy pełną możliwość sterowania światłem, dostęp do 16 milionów kolorów palety bart RGB, zmienną barwę światła z ciepłej od 2000K na zimną do 6500K i możliwość ściemniania 1 – 100%. Źródło światła wytwarzne jest przez umieszczone diody w oprawie LED. Wyróżnikiem tego modelu jest bardzo silny strumień światła diod LED, sięgający aż 1100 lm. Żywotność to aż 25 000 godzin, z cyklem 50 000 załączeń, posiada nową klasę efektywności energetycznej (EEL) na poziomie F. Maksymalny pobór mocy to 9 W a w trybie gotowości to 0.5 W. Komunikacja odbywa się po protokole Zigbee z ewentualnym wykorzystaniem mostka Hue– współpraca została opisana szerzej tutaj. Dodatkowo mamy protokół Bluetooth, którego możemy użyć kiedy nie posiadamy Hue Bridge. Jak już wspomnieliśmy posiada nietypowe rozmiary jest to 11 cm wysokości oraz 6 cm średnicy, teoretycznie odpowiadające normie A60. Urządzenie waży 72 gramy. Wymiary nie są zwiększone w stosunku do swojego słabszego odpowiednika, który emityje do 800 lm. Dostępne jest tylko w kolorze białym. Żarówka Hue przystosowana jest do działania w warunkach pokojowych w temperaturze od -10 do +45 °C oraz wilgotności od 5 do 95 %.

Sposób użycia: Po wkręceniu żarówki i dodaniu do systemu, możemy nią sterować. Tutaj niestety pojawia się minus tego rozwiązania, nie można wyłączyć włącznika ściennego od danego żyrandola. Odłączając źródło prądu nie mamy już możliwości sterowania. Pozostaje nam pozostawienie włącznika świetlnego w ciągłej pozycji włączonej. Na szczęście jest rozwiązanie tego problemu, a mianowicie przełącznik ścienny Philips Hue Wall Switch lub FIBARO Walli Controller. Skorzystać również możemy z innych możliwości, takich jak: poprzez aplikację (ręcznie, ustawienie procedury czy sceny) oraz fizycznie poprzez np. przycisk czy pilot.

 • Plusy
  • Moc świetlna żarówki sięga aż 1100 lm
  • Intensywność kolorów i odwzorowanie
  • Długotrwała żywotność
  • Prosty montaż
  • Przetwarzanie lokalne, przy użyciu mostka Hue i centrali SmartThings
 • Minusy
  • Cena
  • Ciągłe podłączenie do źródła prądu (włączony kontakt bądź lampa)

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu sterowania urządzeniem mamy możliwość włączenia/wyłączenia żarówki Philips Hue. Interfejs się trochę zmienił, więc poniżej znajduje się belka umożliwiająca ustawienie wartości ściemniacza od 1 do 100%. Następnie mamy możliwość ustawienia dowolnego koloru z palety barw RGB lub temperatury barwowej ciepłej-zimnej, aby to zrobić należy jedno z dwóch kół kliknąć. Mamy możliwość ustawienia jednego z 16 milionów kolorów oraz ustawienie temperatury światła w zakresie 2200 K – 6500 K. Obok znajdują się cztery kółka ostatnio używanych kolorów. Na dole znajdziemy sekcję panelu „Procedury” znajdziemy tutaj szybkie procedury: włączenia i wyłączenia urządzenia o danej porze dnia oraz listę procedur gdzie używana jest żarówka. Panel „Historii” nie różni się znacznie od innych urządzeń, mamy dostęp do sortowania i przestudiowania historii działań oświetlenia. W ustawieniach „Edytuj” mamy standardową możliwość zmiany nazwy, ikony, lokalizacji, pokoju oraz możliwość dodania do panelu „Ulubione”.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń lokalnie w centrali, przy posiadaniu mostka Philips Hue, z tego też tytułu nawet przy utracie połączenia z Internetem, będzie wykonywać zaprogramowane polecenia. Przy braku mostka i sterowaniu poprzez Bluetooth, żarówka korzysta z przetwarzania w chmurze.

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono”, czyli zmiana stanu, bądź „Włączone” i „Wyłączone”. Poniżej mamy wartość ściemniacza i temperatury kolorów z zakresu 2200 – 6500 K. Możemy ustawić również zakres tych wartości. Dodatkowo mamy opcję, jak długo zachowany powinien być stan przed uruchomieniem procedury oraz, czy ma być to warunek wstępny. W drugiej możliwości „Wtedy” żarówka pozwala odmienne aktywacje, mamy pełną kontrolę opcji przydatnych w tworzeniu np. scenerii. I tak mamy ponownie opcje „Włączono lub wyłączono” oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Ustawienie jednego z 16 milionów kolorów i jasności żarówki w zakresie 1 – 100%, dodatkowo możemy określić temperaturę barwową. Akcję uruchomienia światła możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć ją automatycznie po ustalonym czasie.

Instalacja Philips Hue White and Color Ambiance

Posiadamy dwie możliwości dodania urządzeń Philips Hue do ekosystemu SmartThings. Pierwsza dotyczy użytkowników nieposiadających centrali SmartThings, tym samym łącząc żarówkę poprzez serwer. Pełna instrukcja instalacji poprzez chmurę znajduje się tutaj. Pamiętajmy jednak, że przy utracie połączenia z Internetem tracimy możliwość sterowania.

Jeśli posiadamy mostek Hue i centralę SmartThings możemy przejść do tradycyjnej instalacji. W pierwszej kolejności musimy połączyć nową żarówkę z mostkiem i aplikacją Philips Hue. W tym celu musimy pobrać aplikację z Google Store bądź AppStore (iOS 12.0 lub nowszy). Po zainstalowaniu aplikacji uruchamiamy ją. Aby wyszukać nowe urządzenia, musimy przejść do Ustawienia aplikacji, klikamy w prawym dolny róg ekranu. Z dostępnych opcji, kliknij Światła, następnie plus ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu. Należy upewnić się, że żarówka podłączona jest do zasilania. Możemy ją dodać poprzez wpisanie numeru seryjnego (znajduje się on na urządzeniu) lub poprzez wyszukanie. Wybraliśmy pierwszą opcję, klikamy Użyj numeru seryjnego, wpisujemy kod i stukamy Wyszukaj. Po chwili żarówka zostanie wykryta, nadajemy jej nazwę i zatwierdzamy, klikając dwukrotnie Gotowe. Następnie umieszczamy żarówkę w wybranym pokoju, w tym celu przeciągamy ją do właściwego pomieszczenia. Kończymy proces instalacji, wybierając Gotowe.

Po dodaniu żarówki Hue w aplikacji Philips Hue, możemy przystąpić do dodania jej do ekosystemu SmartThings. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym aplikacji, klikamy plus ( + ) znajdujący się w prawym górnym rogu ekranu, kolejno Dodaj urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń i Według marki, znajdujemy markę Philips Hue, a później Oświetlenie. I dodanie poprzez Podłącz do centrum / Philips Hue with SmartThings Hub, klikamy Rozpoczęcie, uruchamiając proces konfiguracji. Wybieramy centralępokój dla nowego urządzenia. Po chwili zostanie odnaleziona nowa żarówka Hue i dodana do Twojego inteligentnego domu. Możemy zmienić nazwę urządzenia, jego ikonę lub dodać do panelu „Ulubione”. Zatwierdzamy zmiany, wybierając Zapisz. Kończymy proces instalacji, klikając Gotowe. Żarówka Philips Hue pokaże się w wybranym pokoju.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć żarówkę z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny ekran urządzenia. Kliknąć Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, a następnie Edytuj. W panelu edycji, wybieramy Usuń urządzenie. Następnie potwierdzamy operację, stukając Usuń. Pamiętaj, że usunięcie z aplikacji skutkuje również wyczyszczeniem procedur i scen z używania tego urządzenia.

Usunięcie w aplikacji Hue

Aby uniknąć ponownego wyszukania urządzenia przez aplikację SmartThings, należy również usunąć żarówkę z aplikacji Philips Hue. W tym celu otwieramy aplikację Hue, przechodzimy do ustawień (prawy dolny róg), następnie klikamy Światła. Z wyświetlonej listy wyszukujemy żarówkę Hue color lamp 1. Kontynuujemy usuwanie, klikając na dole ekranu Usuń. i potwierdzamy stukając Usuń światło.

Jak możecie zauważyć w ustawieniach żarówki w aplikacji Hue, dodatkowo możemy ustawić zachowanie po włączeniu zasilania, mamy do dyspozycji: domyślne, ostatnio używana barwa i jasność, pozostawienie zgaszonego światła oraz niestandardowe.

Gdzie zakupić ?

Żarówka Philips Hue White and Color Ambiance 1100 lm dostępna jest szeroko na polskim rynku w cenie ok. 250 PLN. Zawartość pudełka to żarówka kolorowa Hue oraz skrócona instrukcja obsługi w języku angielskim. Producent zapewnia 2 lata gwarancji. Stronę produktu autorstwa producenta zajdziemy tutaj.

2 myśli w temacie “Philips Hue White and Color Ambiance – żarówka o zwiększonej mocy kolorowego światła

 1. Żarówka… może niech szanowny autor najpierw sprawdzi czym różni się żarówka od LED 😉 Wszędzie w tekście „żarówka”, a tekst o nie-żarówce Philips hue. To jest oprawa LED, z diodą lub diodami. Może tam jest żarnik w jakiejś kosmicznej technologii, by móc nazywać oprawę jednak żarówką.

  Polubienie

  1. Rozumiemy różnice, lecz trzymamy się terminologii, którą kieruje się firma Philips Hue w opisie swoich produktów. Najpewniej dla ułatwienia marketingu, w ofertach i opisach danej, jak i wielu innych opraw LED, używa nazewnictwa „żarówka” lub „żarówka LED”. Niestety po użyciu fachowego nazewnictwa „oprawa LED” nie odnajdziemy w dowolnej wyszukiwarce internetowej opisywanego urządzenia. Technologia idzie do przodu, lecz niestety używane słownictwo nie zmienia się tak szybko, a najczęściej zmienia opisywane rzeczy, przykładem może być stosowanie słowa „smartfon” i „telefon”, obecnie w języku potocznym stosowane zamiennie.
   PS. Dopisaliśmy w recenzji opisaną przez Pana różnicę. Dziękujemy za zwrócenie uwagi. 😀

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s