Telewizor Samsung SmartTV 2021 QE50Q80AAT w inteligentnym domu SmartThings

Telewizor jest ważną częścią domu, być może coraz rzadziej oglądamy na nim programy telewizyjne wyświetlane w tzw. linearnej telewizji. Znak czasów sprawia, że obecnie prym wiodą platformy streamingowe VOD. Firmy nadal prześcigają się w technologii wyświetlania, aby jak najlepiej oddać kolory świata. Nowoczesne technologie rozwijane między innymi przez Samsunga, który po raz 16. jest globalnym liderem rynku telewizorów, starają się stworzyć z naszego TV ponownie centralny punkt gospodarstwa domowego – coś więcej niż rozrywkę. Mówimy tutaj o dedykowanych trybach sztuki – wyświetlających przepiękne zdjęcia z całego świata lub naszą osobistą galerię. Preinstalowane są aplikacje do sterowania inteligentnym domem, zaawansowane tryby gry, pozwalające wycisnąć dodatkowe moce, przy wyświetlaniu obrazu z konsoli nowej generacji. Jak i również różnych seriach telewizorów. Od ostatniej recenzji TV z roku 2016 na naszej stronie minęło dużo czasu, a jeszcze więcej lat produkcji między modelami. Zapraszamy również do recenzji telewizora Samsung SmartTV z 2022 roku.

Dzisiaj zapraszamy do recenzji telewizora Samsung SmartTV z 2021 roku w technologii QLED o wielkości 50 cali, jego numer seryjny to QE50Q80AAT. Przyjrzymy się m.in. specyfikacji technicznej oraz możliwości współpracy z inteligentnym domem SmartThings.

Recenzja powstała dzięki uprzejmości czytelnika Grzegorza, który udzielił szczegółowych informacji i podzielił się zdjęciami.

Telewizor Samsung proponowany jest hasłem „Niespotykana głębia kontrastu i dźwięku”. Posiada kilka flagowych funkcji stale rozwijanych przez Samsunga.

Bezpośrednie Strefowe Podświetlenie sprawia, że każdy detal staje się niezwykle wyraźny, a kolory nasycone. Gęsto skoncentrowane strefy podświetlenia matrycy LED precyzyjnie regulują każdą scenę i wydobywają z niej głęboką czerń i czystą biel dla jeszcze lepszych wrażeń.

Skalowanie do 4K dzięki sztucznej inteligencji, dzięki procesorowi AI Quantum 4K. Doświadczaj najlepszych wrażeń, jakie możesz sobie wyobrazić. Dzięki technologii głębokiego uczenia Procesor AI niezwykle precyzyjnie optymalizuje i ulepsza oglądane treści, a inteligentne skalowanie zapewnia zachwycającą rozdzielczość zbliżoną do 4K.

Doświadczaj więcej szczegółów z głębią kontrastu i barwami, od których trudno oderwać wzrok. Wejdź na nowy poziom oglądania dzięki Quantum HDR 1500 (a w modelu 50″ Quantum HDR 1000).

Komfortowe oglądanie obrazu pod kątem podczas seansów kinowych czy relacji sportowych w większym gronie. Już nie musisz siedzieć prostopadle do telewizora żeby cieszyć się oglądana treścią. Dodatkowo funkcja Adaptacji Obrazu cały czas reaguje na panujące dookoła Ciebie warunki i automatycznie reguluje jasność, a Ty możesz cieszyć się niezmiennie perfekcyjnym obrazem.

Doświadczaj brzmień o kinowej jakości z technologią Dźwięku Podążającego za Obiektem (dla modelu 50” Dźwięk Podążający za Obiektem Lite). Ciesz się zoptymalizowanym dźwiękiem, który dostosowuje się do Twojego otoczenia. Bez względu na to, gdzie umieścisz swój telewizor, zawsze możesz doświadczać doskonałego brzmienia. Na podstawie analizy swojego otoczenia, telewizor wygeneruje dźwięk perfekcyjnie dopasowany do Twojej przestrzeni. Funkcja Aktywny Wzmacniacz Głosu wychwyci niepożądane dźwięki, takie jak pracujący mixer czy odkurzacz i automatycznie wzmocni dźwięk dialogów w oglądanym materiale.

Panel Gracza. Ciesz się niezwykle płynnym ruchem podczas oglądania meczu, a gdy sam stajesz na polu walki – pokonuj wszystkich przeciwników, bez względu na to, jak bardzo są szybcy. Dzięki wyjątkowej poprawie ruchu do 120 Hz w 4K, możesz cieszyć się udoskonaloną dynamiką bez opóźnień i rozmyć w każdej rozgrywce – bez względu na to, czy jesteś widzem, czy graczem.

Multi View – teraz możesz korzystać z dwóch urządzeń jednocześnie. Połącz swój telefon z telewizorem i doświadczaj na jednym ekranie wszystkiego, co najlepsze. Nieważne, czy są to statystyki sportowe lub tutorial do gry – nie musisz już wybierać pomiędzy telefonem a telewizorem. Z funkcją Dotknij i Wyświetl możesz w szybki i prosty sposób przełączać się z telefonu i oglądać na dużym ekranie to co lubisz najbardziej. Wystarczy tylko jeden ruch – dotknij telefonem telewizora, a ten automatycznie wykryje urządzenie i wyświetli treści z Twojego telefonu.

Praca z domu – słynny już home office. Zamień swój salon w domowe biuro lub salę lekcyjną. Skorzystaj z bezprzewodowego połączenia ze swoim komputerem, laptopem lub telefonem i ciesz się możliwością pracy zdalnej przed telewizorem. Funkcja obsługuje Office 365 oraz tryb Samsung DeX.

Opis techniczny

Telewizor Samsung TV (QE50Q80AAT) posiada matrycę w technologii QLED o przekątnej ekranu 50 cali i rozdzielczości 4K, czyli 3,840 x 2,160 pikseli. Jednostką sterującą jest procesor AI Quantum 4K, wyposażony w autorskie funkcje adaptacji obrazu, inteligentnego skanowania. Mamy tutaj technologię obrazu HDR 10+, Picture Quality Index3200 oraz Hybrid Log Gamma. Posiadamy 100% natężenia kolorów, dzięki technologii Quantum Dot. Supreme UHD Dimming, czyli technologię przyciemniania ekranu oraz bezpośrednie strefowe podświetlenie. Oferowany jest tryb wzbogaconego kontrastu, filmowy, naturalny oraz Filmmaker Mode (FMM).

Jeśli chodzi o dźwięk, telewizor posiada głośniki 2.2CH o mocy 40W, mamy certyfikaty Dolby Digital Plus oraz Dolby Decoder. Zastosowano autorskie technologie Samsung takie jak aktywny wzmacniacz głosu, dźwięk podążający za obiektem na ekranie oraz Q-Symphony.

Telewizor został wyposażony w tuner DVB-T2CS2/HEVC x 2 w tym analogowy, Common Interface w wersji CI+(1.4), telewizję hybrydową HbbTV 2.0.2. W sprawie łączności do dyspozycji mamy cztery wejścia HDMI (HDMI A ARC oraz HDMI-CEC), po jednym USB, Ethernet, wyjście optyczne audio oraz gniazdko CI. Wejście telewizji naziemnej, telewizji kablowej (wspólne z naziemną) oraz dwa satelitarnej. Na pokładzie mamy łączność bezprzewodową WiFi5 oraz Bluetooth 4.2).

Oczywiście zastosowano oprogramowanie Tizen w wersji na 2021 rok, z dedykowaną preinstalowaną aplikacją SmartThings. Dodatkowo możemy wspomnieć o aplikacjach Twoja galeria, przeglądarka internetowa. Zastosowano również dedykowany panel gracza, z automatycznym trybem gry czy ultra szeroki widok w grach.

Omówmy sobie jeszcze sprawę ekologii, zasilania oraz wymiarów. Zastosowano czujnik eko, źródło zasilania to AC220-240V 50/60Hz, a telewizor może poszczycić się nową klasą energetyczną G. Pobór mocy w trybie czuwania wynosi 0.50 W, a w trybie włączenia dla standardowego zakresu dynamicznego 92.0 W. Telewizor z podstawą ma wymiary 111,42 x 72,30 x 23,98 cm a bez podstawy 111,42 x 64,46 x 5,39 cm, oczywiście mamy na myślio wersję 50 calową. Całkowita waga wynosi z 18.10 kg z podstawą a bez 13.7 kg. Telewizor jest dopasowany do wieszaków Vesa i Mini. Szczegółową specyfikację techniczną można, znaleźć w instrukcji obsługi lub na stronie producenta.

Pilot Samsung SolarCell Remote

Na chwilę uwagi zasługuje również sam pilot. Do zestawu Samsung dołączył jego najnowszą wersję SolarCell Remote (TM2180E), który może się poszczycić ciekawymi osiągnięciami technicznymi. Pilot został wyposażony w panel solarny, tym samym możliwe jest ładowanie za pomocą światła naturalnego lub wewnętrznego. Alternatywnie mamy możliwość przez port USB. Tym samym zrezygnowano z klasycznych baterii, w trosce o środowisko.

 • Plusy
  • Dobra jakość obrazu
  • Szereg autorskich funkcji dodatkowych
  • Stylowy design
  • Nowoczesny pilot
  • Preinstalowana aplikacja SmartThings
 • Minusy
  • Brak polskiego asystenta głosowego i sterowania głosowego

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość uruchomienia telewizora, wyszukania oraz zminimalizowaną sekcję dotyczącą zdalnego pilota TV. W ostatniej sekcji „Źródła i aplikacje” możemy wybrać wyświetlane na TV źródło bądź aplikację. Po wyświetleniu opcji „Ustawienia” możemy podejrzeć aktualnie wyświetlany program, kanał TV oraz czas trwania (tylko w opcji skonfigurowanego tunera naziemnej lub satelitarnej telewizji). Następnie dostęp do ustawień trybu Ambient, proste logowanie, dobrze nam znane „Edytuj”, gdzie mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju czy dodania do panelu „Ulubione”. Kolejną opcją ustawień są efekt wibracji na pilocie, uaktualnienie danych oraz informacje, gdzie znajdziemy numer seryjny TV, wersję oprogramowania i licencje.

Po wejściu w sekcję „Zdalny” ukaże nam się pełna wersja pilota do sterowania naszym telewizorem. Od góry możemy go włączyć/wyłączyć, zmienić głośność bądź wyciszyć, uruchomić Smart Hub czy głośnik rejestrujący polecenia głosowe – tylko język angielski. Poniżej trzy możliwości cofania, zatrzymania i przyspieszenia oglądanej treści. Poniżej mamy główną sekcję pilota, która może dotyczyć zależnie od wyboru: pada kierunkowego, zmiany kanałów telewizji, dodatkową klawiaturę numeryczną, bądź przyciski opcji dodatkowych „A, B, C, D” czy instrukcji obsługi.

Po wejściu w sekcję dotyczącą źródeł i aplikacji, jest możliwość wyświetlenia ekranu telewizora na telefonie. Odbicie lustrzane ekranu (Smart View) wyświetlamy cały ekran telefonu na telewizorze oraz przesyłamy dźwięk. Istnieje możliwość wstrzymania, jak i zmiany proporcji obrazu telefonu. Oglądanie telewizora na telefonie pozwala na strumieniowanie obrazu z telewizora na telefon z dźwiękiem, możliwość zmiany źródła obrazu i proporcji ekranu. Na TV cały czas jest wyświetlany obraz i dźwięk, więc inna osoba może kontynuować oglądanie. Poniżej posiadamy listę zainstalowanych aplikacji na telewizorze, po kliknięciu logotypu – aplikacja uruchamia się na TV.

Musimy jeszcze powiedzieć o dodatkowych ustawieniach: na pierwszy ogień tryb Ambient, pozwala nam na włączenie opcji automatyczna jasność. Proste logowanie umożliwia zalogowanie się do aplikacji np. Spotify i łatwiejsze zarządzanie aplikacjami np. służącymi do odtwarzania muzyki (zainstalowana aplikacja na TV musi wspierać tą opcję). Ostatnie dodatkowe ustawienie pozwala na włączenie/wyłączenie efektu wibracji na zdalnym pilocie, podczas np. naciskania klawiszy.

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń za pomocą chmury, z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, może nie wykonywać poprawnie zadań.

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje, jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” telewizor pozwala na wybranie czy został zmieniony jego stan na „Włączono lub wyłączono”, „Włączony” oraz „Wyłączony”, oraz wybranie obecnie uruchomionego źródła obrazu „TV” – odnosi się do telewizji naziemnej. W przypadku podpięcia do złącz HDMI innych urządzeń, pojawią się one tutaj. Dodatkowo posiadamy opcję, jak długo zachowany powinien być stan przed uruchomieniem automatyzacji oraz czy ma być to warunek wstępny. 

W drugiej możliwości „Wtedy”, telewizor pozwala na zmianę stanu z „Włączono lub wyłączono”, włączenie telewizora „Włączony” i jego wyłączenie „Wyłączony”. Jest możliwość wyciszenia, zmiany źródła ekranu, zmianę trybu obrazu oraz dźwięku. Akcję uruchomienia automatyzacji możemy opóźnić o dowolny czas, jak i ją wyłączyć (odwrócić stan) automatycznie po ustalonym czasie.

Omówmy dodatkowo trzecią opcję z automatyzacji „Tryb Ambient Mode włączony”, w automatyzacji „wtedy”. Tryb Ambient stanowi stylową alternatywę dla czarnego ekranu, pozwalając ozdobić wnętrze prezentacją efektownego obrazu, informacji itd. Dzięki trybowi Ambient na ekranie telewizora można wyświetlić taki sam wzór, jak na ścianie za ekranem, co sprawia wrażenie, jakby urządzenie zniknęło ze ściany. Ewentualnie jest możliwość wyświetlenia własnego zdjęcia czy obrazu lub przydatnych informacji takich, jak godzina i pogoda. Uruchamiając ten tryb, możemy dodatkowo wyciszyć dźwięk i uruchomić właściwą zawartość do wyświetlenia np. pogodę. Akcję uruchomienia automatyzacji możemy opóźnić o dowolny czas.

Telewizor Samsung posiada preinstalowaną aplikację SmartThings, zintegrowany z SmartHub, o nim w następnym rozdziale. Aplikacja pozwala na dostęp do wszystkich urządzeń podłączonych w inteligentnym domu. Posiadamy listę scen – o ile zostały zdefiniowane. Jest również możliwość wybrania lokalizacji (wirtualnego domu), jeśli tylko posiadamy więcej niż jedną.

Wygląd aplikacji SmartThings na telewizorze Samsung.

Jeśli chodzi o możliwości sterowania niestety mamy tu tylko włączenia/wyłączenia danego urządzenia, podejrzenia jego domyślnego stanu w kafelku. W dedykowanej kamerze pokojowej Aeotec Cam360 – dodatkowo podejrzenie obrazu na żywo.

SmartHub w telewizorze Samsung

Powiedzmy sobie jeszcze o całym SmartHubie jego możliwościach i funkcji. Zacznijmy od głównej strony huba, tutaj widzimy aplikacje zainstalowane na pasku szybkiego dostępu, opcje prywatności, powiadomienia. W następnej sekcji, możemy uruchomić tryb Ambient Mode i wybrać wyświetlany obraz. Obrazy są podzielone na odpowiadające im kategorie. Kolejno mamy Multi View, pozwalający przykładowo wyświetlić telewizję na żywo i aplikację YouTube lub ekran telefonu. W sekcji „Apps” znajdziemy wszystkie aplikacje i możliwość ich instalacji. W sekcji „Szukaj” jest możliwość wyszukania w Internecie lub TV szukanej frazy. Później mamy sekcję „SmartThings” mamy tutaj podgląd na urządzenia i szybką możliwość sterowania nimi. Następnie w „Źródło” istnieje możliwość wybrania czy oglądamy TV na żywo, uruchamiamy obraz PC czy smartfonu na telewizorze. Ostatnia sekcja „Ustawienia”, kryje szybki dostęp do opcji Wi-Fi, trybu inteligentnego, zmiany trybu obrazu, dźwięku czy gry i wiele więcej zaawansowanych ustawień naszego telewizora.

Instalacja

Aby dodać telewizor do inteligentnego domu SmartThings najpierw włącz telewizor i podłącz go do sieci lokalnej, jeśli nie zostało to zrobione. Telewizor musi być w tej samej sieci co smartfon lub SmartThings Hub. Szczegółową instrukcję znajdziesz tutaj.

Dodanie do ekosystemu jest proste należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji SmartThings. Klikamy na ekranie głównym przycisk Dodaj ( + ), w prawym górnym rogu ekranu. Następnie Urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń, znajdujemy markę Samsung, później wybieramy typ sprzętu TV. Następnie ponowie TV, klikamy Rozpoczęcie, uruchamiając proces konfiguracji. Kontynuujemy pierwsze kroki, wybierając centralę i pomieszczenie dla nowego urządzenia. Kontynuujemy wykonywanie poleceń, wyświetlanych w aplikacji. Po chwili zostanie znaleziony telewizor zostanie dodany do inteligentnego domu. Możemy zmienić jego nazwę, dodać do panelu „Ulubione”, zatwierdzamy zmiany wybierając Zapisz. Kończymy proces instalacji, klikając Gotowe.

Gdzie zakupić ?

W zestawie znajdziemy omawiany telewizor Samsung SmartTV, pilot zdalnego sterowania (TM2180E). Instrukcję obsługi, która dostępna jest również elektronicznie. Telewizor nadal dostępny jest w sprzedaży w cenie 3899 PLN, można go zakupić na oficjalnej stronie dystrybutora tutaj. Dedykowaną pomoc techniczną i poradniki możemy znaleźć pod tym adresem.

Instrukcja

Telewizor w trypie czuwania.

7 myśli w temacie “Telewizor Samsung SmartTV 2021 QE50Q80AAT w inteligentnym domu SmartThings

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s