Telewizor Samsung SmartTV 2022 QE55QN91BA i potencjał w inteligentnym domu SmartThings

Telewizor jest ważną częścią domu, być może coraz rzadziej oglądamy na nim programy telewizyjne wyświetlane w tzw. linearnej telewizji. Znak czasów sprawia, że obecnie prym wiodą platformy streamingowe VOD. Firmy nadal prześcigają się w technologii wyświetlania, aby jak najlepiej oddać kolory świata. Nowoczesne technologie rozwijane między innymi przez Samsunga, który po raz 16. jest globalnym liderem rynku telewizorów, starają się stworzyć z naszego TV ponownie centralny punkt gospodarstwa domowego – coś więcej niż rozrywkę. Mówimy tutaj o dedykowanych trybach sztuki – wyświetlających przepiękne zdjęcia z całego świata lub naszą osobistą galerię. Preinstalowane są aplikacje do sterowania inteligentnym domem, zaawansowane tryby gry, pozwalające wycisnąć dodatkowe moce, przy wyświetlaniu obrazu z konsoli nowej generacji, jak i również różnych seriach telewizorów. Ostatnia recenzja miała miejsce w kwietniu i dotyczyła modelu SmartTV z roku 2021 roku.

Dzisiaj zapraszamy do recenzji telewizora Samsung SmartTV z 2022 roku. Pełną ofertę na ten rok Samsung przedstawił już w styczniu i marcu 2022. Zaś rynkową premierę modele miały na początku maja. Recenzowany telewizor Samsung SmartTV 2022 opracowano w technologii Neo QLED o rozdzialczości 4K i szerokości przekątnej 55 cali, jego numer seryjny to QE55QN91BA. Przyjrzymy się m.in. specyfikacji technicznej oraz możliwościami współpracy z inteligentnym domem SmartThings.

Telewizor Samsung proponowany jest hasłem „Nieskończona doskonałość”. Posiada kilka nowy funkcji, opracowanych przez Samsunga, specjalnie dla tegorocznych modeli. Jest to między innymi wbudowany koncentrator urządzeń SmartHome z protokołem Matter (wyczekiwana jest aktualizacja).

Samsung QN90B, jako przedstawiciel serii Neo QLED, w kwestii jakości obrazu ma do zaoferowania naprawdę wiele. Realistyczny obraz pełen szczegółów i kolorów to zasługa technologii Quantum Mini LED. Zapewnia ona precyzyjne sterowanie podświetleniem z wykorzystaniem 14-stopniowej skali luminacji. W praktyce oznacza to, że ciemne obszary są ciemniejsze, a jasne – bardziej rozświetlone.

O wrażenia, a w zasadzie ich maksymalizację dba Procesor AI Neo Quantum 4K. Jak działa? Poprawia oglądane wideo w czasie rzeczywistym – w oparciu o sztuczną inteligencję i inteligentne skalowanie –  zapewniając rozdzielczość, jak najbardziej zbliżoną do 4K, dzięki temu widzowie mogą liczyć na optymalne wrażenia niezależnie od jakości wideo i wielkości ekranu. To potwierdza tylko zasadę, że duży ekran to więcej emocji.

Dzięki temu, że ten telewizor oferuje, 4 tryby wyświetlania widzowie bez problemu dopasują obraz do swoich preferencji i treści. Warto dodać, że QN91B obsługuje także Filmmaker Mode, dzięki czemu ulubione produkcje można będzie obejrzeć oczami reżysera. To tryb, który przygotowano zgodnie z sugestiami grupy najwybitniejszych reżyserów i operatorów, w którym osiągnięto efekty zbliżone do tych, które oferuje analogowa taśma filmowa. Oferuje on inne ustawienia kolorystyczne, imituje ziarno i nieco inną optykę półcieni. Aby zoptymalizować ustawienia do konkretnego otoczenia, można także skorzystać z Inteligentnej Kalibracji. To szybkie i wygodne rozwiązanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy smartfon i aplikacja Smart Things dostępna dla smartfonów z systemem iOS i Android. Mówiąc o trybach nie, sposób nie wspomnieć o Trybie Komfort dla Oczu. Dzięki niemu jasność obrazu i temperatura kolorów zostaną automatycznie dopasowane do pory dnia i natężenia naturalnego światła zewnętrznego.

Precyzyjna kontrola podświetlenia ekranu. Technologia Quantum Mini LED sprawia, że podświetlenie ekranu jest kontrolowane lepiej niż kiedykolwiek dzięki udoskonalonej, 14-bitowej skali luminancji. Teraz możesz cieszyć się seansami wzbogaconymi o niedostrzegane wcześniej szczegóły. Nowoczesna technologia pozwoli Ci zachwycać się wyrazistymi detalami zarówno w ciemnych, jak i jasnych scenach.

Skalowanie do 4K dzięki sztucznej inteligencji, dzięki procesorowi AI Neo Quantum 4K. Doświadczaj najlepszych wrażeń, jakie możesz sobie wyobrazić. Dzięki technologii głębokiego uczenia Procesor AI niezwykle precyzyjnie optymalizuje i ulepsza oglądane treści, a inteligentne skalowanie zapewnia zachwycającą rozdzielczość zbliżoną do 4K. Procesor odpowiada również za zarządzanie technologią Quantum Mini LED, dzięki czemu możesz cieszyć się niezwykle realistycznym obrazem.

Doświadczaj więcej szczegółów z głębią kontrastu i barwami, od których trudno oderwać wzrok. Wejdź na nowy poziom oglądania dzięki Quantum HDR 1500.

Spektakularny kontrast i detale. Daj się wciągnąć w głębię obrazu i czerp z oglądania jak najwięcej. Kategoria telewizorów Neo QLED oferuje spektakularne wrażenia dzięki Quantum Mini LED. Technologia Neo Quantum HDR 2000 nadaje głębi kolorom i zwiększa kontrast każdej sceny, co sprawia, że możesz dostrzegać nawet najdrobniejsze szczegóły.

Spektakularny dźwięk przestrzenny. Pierwszy raz zastosowanie standardu Dolby Atmos, w połączeniu z wielokanałowymi wbudowanymi głośnikami, zapewnia niezwykle porywający dźwięk. Doświadczysz niezapomnianych wrażeń kinowych, mając poczucie, że znajdujesz się w samym środku akcji oglądanego filmu.

Powłoka Antyrefleksyjna. Nie pozwól, by światło odbijające się od telewizora przeszkodziło Ci w popołudniowym meczu lub wieczornym maratonie filmowym. Dzięki Powłoce Antyrefleksyjnej możesz zapomnieć o rozpraszających odblaskach. Zajmij dowolne miejsce w salonie i zatrać się w tym, co lubisz oglądać najbardziej.

Tryb Komfort dla Oczu. Funkcja pozwala na automatyczne dostosowanie jasności obrazu oraz temperatury kolorów, w zależności od pory dnia i natężenia naturalnego światła zewnętrznego. Dzięki temu obraz jest bardziej przyjazny i miękki dla ludzkich oczu, przez co są mniej podatne na zmęczenie.

Zaawansowany Upłynniacz Ruchu Pro+. Doświadczaj niezwykle ostrego obrazu o niespotykanej płynności i przeżywaj każdą rozgrywkę jeszcze bardziej – kiedy kibicujesz i wtedy, gdy sam stajesz do walki. Innowacyjna funkcja wyświetlania ruchu do 144 Hz w 4K zapewnia najwyższą wydajność, dzięki czemu możesz cieszyć się perfekcyjną dynamiką obrazu bez rozmyć i opóźnień.

Zaawansowane Funkcje Dla Graczy+

Wciągnij się w rozrywkę i zapomnij o technicznych przeszkodach, które mogłyby stanąć na Twojej drodze na podium. Funkcja FreeSync Premium Pro odpowiada za zwiększoną płynności animacji, a także redukcję ścinania klatek i zniwelowanie szarpania obrazu. Automatyczny Tryb Gry zapewni Ci niezauważalne opóźnienia i natychmiastową reakcję na każdy ruch. Nie zabrakło tu także ulepszonego Panelu Gracza 2.0, który poprzez  podręczne menu ułatwia kontrolę nad ustawieniami ekranu, bezprzewodowymi słuchawkami i innymi parametrami. Te wydawałoby się drobne ulepszenia niejednokrotnie, pomagają zbudować przewagę nad przeciwnikiem.

Harmonijne brzmienie soundbara i telewizora. Otaczaj się harmonijnym współbrzmieniem dwóch urządzeń. Funkcja Q-Symphony sprawia, że głośniki telewizora synchronizują się z soundbarem, zapewniając Ci wzmocniony i wciągający dźwięk, dla jeszcze bardziej intensywnych wrażeń. Dzięki Q-Symphony telewizor stworzy naprawdę zgrany duet z soundbarem Samsung Q-Serii, takim jak np. Q800B. Dotychczas musieliśmy decydować, czy wykorzystujemy głośniki w telewizorze czy w soundbarze. Możemy wykorzystać potencjał wszystkich głośników. Będą współgrać w tym samym czasie uzyskując jeszcze lepsze wrażenia audio. Soundbar Q800B oferuje Wielokanałowy Dźwięk Przestrzenny 5.1.2 oraz Bezprzewodowe Dolby Atmos, co oznacza dźwięk o kinowej jakości bez dodatkowych kabli.

Dźwięk Podążający za Obiektem+. Doświadczaj każdej oglądanej sceny jeszcze bardziej. Usłysz, jak dźwięk precyzyjnie podąża bezpośrednio za obiektem znajdującym się na ekranie. Wyobraź sobie scenę akcji z pościgiem samochodowym czy z lecącym samolotem. Funkcja Dźwięku Podążającego za Obiektem+, poprzez wbudowany system głośników (4.2.2), dostarczy Ci więcej realizmu i niepowtarzalnych wrażeń, a Ty będziesz mógł poczuć się częścią oglądanej sceny. Ryk silnika w scenie pościgu będzie podążał za samochodem, a entuzjazm wiwatujących na stadionie kibiców udzieli się także widzom przed telewizorem. Wrażenia potęguje Dolby Atmos.

Pierwszy raz wprowadzono design Neo Slim Design. Pełen wdzięku, ultra smukły design sprawia, że telewizor wygląda doskonale pod każdym kątem i prezentuje się na Twojej ścianie niczym dzieło sztuki.

Intuicyjne centrum zarządzania, całkiem nowy Smart Hub. Udoskonalony układ Smart Hub jest jeszcze bardziej intuicyjny w użytkowaniu – teraz spędzisz mniej czasu na poszukiwaniu, a więcej na oglądaniu lub graniu. Wyświetlane treści podzielone są na kilka kategorii zoptymalizowanych pod kątem Twoich wcześniejszych zainteresowań, a więc wszystko, czego szukasz, masz na wyciągnięcie ręki.

Jedna z najważniejszych dla nas funkcji Wygodne zarządzanie urządzeniami SmartThings.

Skorzystaj z funkcji SmartThings i zarządzaj wszystkimi urządzeniami za pomocą pilota lub głosu, gdy oglądasz telewizję. Dzięki tej funkcji telewizor automatycznie wykrywa i łączy się z różnymi urządzeniami znajdującymi się w pobliżu – zarówno inteligentnymi, mobilnymi i internetowymi, jak i tymi starszej generacji. Teraz dzięki wbudowanemu SmartThings Hub kompatybilne produkty podłączysz bez dodatkowych urządzeń (dotyczy to urządzeń Wi-Fi, Matter i Bluetooth Low Energy – po otrzymaniu zapowiadanej aktualizacji). Protokół transmisji danych ZigBee do zakupu oddzielnie poprzez montaż SmartThings Dongle.

Wideorozmowy na dużym ekranie. Połącz bezprzewodowo swój telewizor z aplikacją do wideorozmowy i spędzaj czas z bliskimi na większym ekranie. Ciesz się łatwym i wygodnym dostępem do wideorozmów: wybierz aplikację Google Duo i ustaw kamerę – Samsung SlimFit, Logitech lub kamerę swojego urządzenia mobilnego.

Multi View – Teraz możesz korzystać z kilku urządzeń jednocześnie. Połącz swój telefon z telewizorem i doświadczaj na jednym ekranie wszystkiego, co najlepsze. Nieważne, czy są to statystyki sportowe lub tutorial do gry – nie musisz już wybierać pomiędzy telefonem a telewizorem.

Po opisy poszczególnych funkcji i pełny przegląd różnic między seriami telewizorów Samsung SmartTV – zapraszamy tutaj.

Opis techniczny

Telewizor Samsung SmartTV 55″ Neo QLED 4K z serii QN91B o numerze seryjnym QE55QN91BA posiada matrycę w technologii Neo QLED o przekątnej ekranu 55 cali i rozdzielczości 4K, czyli 3,840 x 2,160 pikseli z częstotliwościa odświeżania 100Hz. Ekran pokryto powłoką antyfefleksynją. Jednostką sterującą jest procesor AI Neo Quantum 4K, wyposażony w autorskie funkcje adaptacji obrazu i inteligentne skanowanie. Mamy tutaj technologię obrazu HDR 10+, Picture Quality Index 4600 oraz Hybrid Log Gamma. Posiadamy 100% natężenia kolorów, dzięki technologii Quantum Dot. Wysoki kontrast dzięki technologii Quantum Matrix. Wyposażony w Ultimate UHD Dimming Pro, czyli technologię przyciemniania ekranu oraz bezpośrednie strefowe podświetlenie. Oferowany jest tryb wzbogaconego kontrastu, filmowy, naturalny oraz Filmmaker Mode (FMM). Kalibracja jest wsparta o nową technologię, w której smartfon Samsung Galaxy pomaga w dostosowaniu kolorów. Jeśli chodzi o dźwięk, telewizor posiada głośniki 4.2.2CH o mocy 60W wraz z niskotonowym. Z nadanymi certyfikatami Dolby Atmos i Dolby Digital Plus MS12 5.1ch. Zastosowano autorskie technologie Samsung takie jak aktywny wzmacniacz głosu, dźwięk podążający za obiektem na ekranie oraz Q-Symphony (kompatybilność z systemami multiroom). Posiadamy wsparcie dla Dual Audio (Bluetooth).

Telewizor został wyposażony w tuner DVB-T2CS2/HEVC x 2 w tym analogowy, Common Interface w wersji CI+ (1.4), telewizję hybrydową HbbTV 2.0.3. W sprawie złączy do dyspozycji mamy cztery wejścia HDMI 2.1 o pełnej przepustowości (choć oczywiście bez obsługi sygnału 8K). Jeden z nich to HDMI A ARC oraz HDMI-CEC. Graczy z pewnością ucieszy fakt, że telewizor obsługuje VRR zarówno w odmianie Freesync Premium Pro, jak i G-Sync. Co więcej, panel obsługuje odświeżanie nie tylko 120 Hz, ale też i 144 Hz, co ucieszy graczy pecetowych. Dodatkowo posiadamy po jednym USB, Ethernet, wyjście optyczne audio oraz gniazdko CI. Wejście telewizji naziemnej, telewizji kablowej (wspólne z naziemną) oraz dwa satelitarnej. Na pokładzie mamy łączność bezprzewodową WiFi5 oraz Bluetooth 5.2).

Oczywiście zastosowano oprogramowanie Tizen na 2022 rok w wersji 6.5, z dedykowaną preinstalowaną aplikacją SmartThings. Dodatkowo możemy wspomnieć o aplikacjach Twoja galeria, przeglądarka internetowa. Zastosowano również dedykowany panel gracza, z automatycznym trybem gry czy ultra szeroki widok w grach. Dokładny opis systemu telewizora przeprowadzimy w oddzielnym wpisie. Wprowadzono rozpoznawanie głosu w odległości 1-10 metrów, niestety tylko w języku angielskim.

Posiadamy funkcje, z których dobrze znany jest już Samsung m. in. Dotknij i Wyświetl, Sound Mirroring, Tryb Ambient czy Muzyczna ściana (Music Wall). Dodatkowo mamy wsparcie dla kamer mobilnych. Wideorozmowy są realizowane za pomocą preinstalowanej aplikacji Google Duo. MultiView redalizowany do dwóch źródeł wideo.

Omówmy sobie jeszcze sprawę ekologii, zasilania oraz wymiarów. Zastosowano czujnik eko, źródło zasilania to AC220-240V 50/60Hz, a telewizor posiada klasę energetyczną F w nowym standarcie, zużycie to 84 kWh/1000h, w trybier HDR 187 kWh/1000h. Pobór mocy w trybie czuwania wynosi 0,50 W, a w trybie włączenia dla standardowego zakresu dynamicznego 84 W. Telewizor z podstawą ma wymiary 122,7 x 76,8 x 23,6 cm a bez podstawy 122,7 x 70,6 x 2,59 cm, oczywiście dotyczą one wersji 55-calowej. Całkowita waga wynosi z 21,9 kg z podstawą a bez 17,7 kg. Telewizor jest dopasowany do wieszaków Vesa i Mini oraz dedykowanego od Samsung wieszaka Studio i obrotowym. Szczegółową specyfikację techniczną można, znaleźć w instrukcji obsługi lub na stronie producenta.

Pilot Samsung SolarCell Remote w nowej wersji

Na chwilę uwagi zasługuje również sam pilot. Do zestawu dołączono najnowszą wersję pilota SolarCell Remote (TM2280E), który może się poszczycić ciekawymi osiągnięciami technicznymi. Od starszych wersji różni się troszeczkę innym kształtem oraz dodatkowym czwartym przyciskiem dla usługi VOD, teraz są to Netflix, PrimeVideo, Disney+ oraz przeglądarka WWW. Pilot został wyposażony w panel solarny, tym samym możliwe jest ładowanie za pomocą światła naturalnego lub wewnętrznego. Alternatywnie mamy możliwość zasilenia przez port USB. Tym samym zrezygnowano z klasycznych baterii, w trosce o środowisko.

 • Plusy
  • Bardzo dobra jakość obrazu
  • Szereg autorskich funkcji dodatkowych
  • Stylowy design
  • Nowoczesny pilot w nowej wersji
  • Preinstalowana aplikacja SmartThings z mapami pomieszczeń
 • Minusy
  • Brak polskiego asystenta głosowego i sterowania głosowego

Współpraca z platformą SmartThings

W głównym panelu aplikacji mamy możliwość uruchomienia telewizora, wyszukania oraz zminimalizowaną sekcję dotyczącą zdalnego pilota TV. W kolejnej sekcji Źródła i aplikacje możemy wybrać wyświetlane na TV źródło, bądź wybrać aplikację VOD do uruchomienia. Następnie mamy sekcję Ambient Mode, gdzie mamy możliwość zmiany treści ekranu wygaszania. Sekcja Inteligentna kalibracja pozwala dostosować parametry ekranu, takie jak jasność, kontrast itd.. Ostatnią sekcją jest Udostępnianie aparatu, która pozwala na wyświetlenie na ekranie aparatu fotograficznego z urządzenia mobilnego na telewizorze.

Po kliknięciu w prawym górny róg przycisku Więcej opcji ( ⋮ ) mamy ustawienia zaawansowane i wiele dodatkowych funkcji SmartTV. Możemy podejrzeć aktualnie wyświetlany program, kanał TV oraz czas trwania (tylko w opcji skonfigurowanego tunera naziemnej lub satelitarnej telewizji), jeśli korzystamy ze źródła sygnału zewnętrznego np. dekodera Polsatu Box, mamy tylko informacje o źródle obrazu. Poniżej mamy cztery opcje dotyczące SmartView: odbicie lustrzane ekranu TV, oglądaj TV na urządzeniu mobilnym, odtwórz dźwięk z TV na urządzeniu oraz odtwórz dźwięk z urządzenia mobilnego na TV. Następnie dostęp do ustawień trybu Ambient, proste logowanie, dobrze nam znane „Edytuj”, gdzie mamy standardową możliwość zmiany nazwy, lokalizacji, pokoju czy dodania do panelu „Ulubione”. Następnie możemy utworzyć skrót do telewizora na ekranie startowym (tylko Android). Kolejną opcją ustawień są efekt wibracji na pilocie, uaktualnienie danych, edytuj widok mapy SmartThings oraz informacje, gdzie znajdziemy numer seryjny TV, wersję oprogramowania oraz licencje.

Po wejściu w sekcję Zdalny ukaże nam się pełna wersja pilota do sterowania naszym telewizorem. Od góry możemy go włączyć/wyłączyć, zmienić głośność bądź wyciszyć, uruchomić Smart Hub czy głośnik rejestrujący polecenia głosowe – tylko język angielski. Przycisk do otwarcia menu ustawień TV, uruchomienia funkcji MultiView i zatrzymania/odtworzenia obrazu. Poniżej mamy główną sekcję pilota, która może dotyczyć zależnie od wyboru: pada kierunkowego, zmiany kanałów telewizji, dodatkową klawiaturę numeryczną, bądź przyciski opcji dodatkowych „A, B, C, D” czy instrukcji obsługi.

Po wejściu w sekcję dotyczącą Źródła i aplikacje jest możliwość wybrania jakie źródło obrazu chcemy oglądać. Mamy do dyspozycji obraz TV, dekoder telewizji satelitarnej np. Polsat Box, odbicie obrazu z aparatu urządzenia mobilnego, inne urządzenia w lokalnej sieci Wi-Fi ostatnią opcją jest Workspace, który pozwala uzyskać dostęp do komputera PC/Mac/urządzenia mobilnego oraz zasobów roboczych. Możemy trwale połączyć takie urządzenia, jak Windows PC, Mac czy Samsung DeX. Dodać usługę sieciową taką jak Microfoft 365 (dawniej Office 365), która ułatwia pracę zdalną. Poniżej w sekcji aplikacji mamy całą listę zainstalowanych aplikacji VOD na SmartTV po kliknięciu uruchamia się dana usługa. Nie mamy możliwości zmiany kolejności (drobna rzecz do poprawy).

W sekcji Ambient Mode możemy zmienić ekran wygaszania ekranu. Wybrać jedną z tysięcy tapet (statycznych i dynamicznych). Każde z dział sztuki możemy dostosować, klikając Edytuj (opcje są uzależnione od tapety). Klikając pierwszy niebieski przycisk (w prawym dolnym rogu ekranu). Możemy zrobić zdjęcie i spersonalizować tapetę do naszego wnętrza w salonie. Drugi przycisk (poniżej) pozwala na szybki dostęp do zdalnego pilota. Powyżej przedstawiliśmy dwa cyfrowe dzieła sztuki o nazwie „Blossom” i „Seongsan Sunrise peek”.

Przedostatnia sekcja to Inteligentna kalibracja to zaawansowany proces mierzenia i dostosowania bilansu kolorów telewizora do pomieszczenia. Docelowo ma sprawić, aby wyświetlany obraz był jak najbardziej dopasowany do myśli reżysera filmu. Mamy dwie opcje tryb podstawowy i profesjonalny. Musimy umieścić główny aparat smartfona od 1 do 3 cm przed ekranem TV i wybrać Uruchom. Telefon trzeba trzymać nieruchomo, najlepiej użyć statywu/selfistick, aby uzyskać najlepsze efekty. Opcja dostępna w nielicznych urządzeniach z serii premium (modele Galaxy S, Galaxy Z Flip/Fold) z najlepszymi aparatami fotograficznymi. Ciekawostka istnieją firmy, które przeprowadzają taką kalibrację w profesjonalny sposób.

Ostatnia sekcja z panelu sterowania to Udostępnianie aparatu pozwala wyświetlić na żywo rejestrowany obraz z aparatu urządzenia mobilnego i to z aparatu/aparatów głównego, jak i z przedniej kamery do wideorozmów. Za pomocą przycisku na dole możemy zmieniać dowolnie aparat przód/tył.

Dodatkowe ustawienia telewizora SmartTV oraz zaawansowane funkcje

Musimy jeszcze powiedzieć o dodatkowych ustawieniach, aby je znaleźć kliknij w prawym górym rogu ekranu Więcej opcji ( ⋮ ). Funkcje dotyczące SmartView opisano poniżej. Na pierwszy ogień tryb Ambient, pozwala nam na włączenie opcji automatyczna jasność oraz automatycznie uruchamianie trybu. Proste logowanie umożliwia zalogowanie się do aplikacji np. Spotify i łatwiejsze zarządzanie aplikacjami np. służącymi do odtwarzania muzyki (zainstalowana aplikacja na TV musi wspierać tę opcję) – edytuj już znamy. Następnie możemy dodać skrót do telewizora na ekran startowy Andorid. Kolejne ustawienie pozwala na włączenie/wyłączenie efektu wibracji na zdalnym pilocie, podczas np. naciskania klawiszy. Opcja uaktualnienia danych przesyła najnowsze informacje do aplikacji SmartThings. Ustawienie Edytuj widok mapy, pozwala zmienić wirtualny rozkład urządzeń i sensorów inteligentnego domu SmartThings – tą funkcje omówiono poniżej. Ostatnie to Informacje znajdziemy tutaj numer seryjny urządzenia, wersje oprogramowania, wersje kontrolera czy wszelkie licencje. SmartTV jest chroniony przez technologię Knox.

SmartView – wyświetl obraz z TV na smartfonie lub przenieś ekran smartfona na duży ekran

Omówmy jeszcze funkcje SmartView znanej już od lat z telewizorów Samsunga. Mamy opcje Odbicie lustrzane ekranu (Smart View), wyświetlamy cały ekran telefonu na telewizorze oraz przesyłamy dźwięk źródła. Istnieje możliwość wstrzymania, jak i zmiany proporcji obrazu telefonu.

Oglądanie telewizora na telefonie pozwala na strumieniowanie obrazu z telewizora na telefon z dźwiękiem, możliwość zmiany źródła obrazu i proporcji ekranu. Na TV cały czas jest wyświetlany obraz i dźwięk, więc inna osoba może kontynuować oglądanie. Nowością jest możliwość zmiany kanału poprzez wpisanie numeru.

Wirtualna mapa inteligentnego domu SmartThings na telewizorze Samsung

Aplikacja SmartThings na telewizory i monitory w 2022 roku jest wyposażona w nowy widok mapy. Funkcja Widok mapy ukazuje podział na pomieszczenia, dodanych urządzeń w inteligentnym domu. Lokalizacja urządzeń, zarejestrowanych w SmartThings, zmapowana jest za pomocą pokoi, które dodatkowo można edytować. Uzyskany efekt wizualny sprawia, że ​​korzystanie z ekosystemu SmartThings i sterownie urządzeniami, jest bardziej intuicyjne i wygodne, a tworzenie lub edytowanie widoku mapy pozwala zobrazować nasz wirtualny dom praktycznie jeden do jeden w porównaniu do rzecczywistego rozkładu pomieszczeń i urządzeń Internetu rzeczy.

Jak wybierzemy przycisk Edytuj mapę w menu ustawień, znajdujący się po lewej stronie aplikacji SmartThings, możemy tutaj zmienić wygląd mapy, lokalizację urządzenia, dodać lub usunąć pokój lub zmienić rozmiar i kształt poszczególnych pokoi w mobilnej aplikacji SmartThings.

A jak to wygląda po stronie telewizora Samsung, mamy dostęp do klasycznego wyglądu aplikacji SmartThings, czyli Widok listy. Po zmianie na Widok mapy możemy zobaczyć wirtualny rozkład naszego SmartHome. Po kliknięciu w dane logo urządzenia np. żarówki, przełącznika czy wtyczki, następuje zmiana ich stanu (włączenie/wyłączenie), więc możemy również z poziomu mapy sterować urządzeniami.

Automatyzacje telewizora Neo QLED QN91B w inteligentym domu SmartThings

Urządzenie wykonuje przetwarzanie poleceń za pomocą chmury, z tego też tytułu przy utracie połączenia z Internetem, może nie wykonywać poprawnie polecań i automatyzacji.

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie różnią się dostępne opcje, jeśli inicjujemy warunek „Jeśli”. W pierwszej możliwości „Jeśli” telewizor pozwala na wybranie czy został zmieniony jego stan zasilania na „Włączono lub wyłączono”, „Włączony” oraz „Wyłączony”, oraz wybranie obecnie uruchomionego źródła obrazu: „TV” – odnosi się do telewizji naziemnej, a „Polsat Box” – do HDMI1, pod którym podpięty jest dekoder satelitarny. W przypadku podpięcia do złącz HDMI innych urządzeń, pojawią się one tutaj jako nadane nazwy. Dodatkowo posiadamy opcję, jak długo zachowany powinien być stan przed uruchomieniem procedury oraz czy ma być to warunek wstępny. 

W drugiej możliwości „Wtedy” telewizor pozwala na zmianę stanu z „Włączono lub wyłączono”, włączenie telewizora „Włączony” i jego wyłączenie „Wyłączony”. Jest możliwość wyciszenia, zmiany źródła ekranu, zmianę trybu obrazu oraz dźwięku. Akcję uruchomienia automatyzacji możemy opóźnić o dowolny czas, jak i ją wyłączyć (odwrócić stan) automatycznie po ustalonym czasie.

Omówmy dodatkowo trzecią opcję z automatyzacji Tryb Ambient Mode włączony, w procedurze warunku „wtedy”. Dla przypomnienia tryb Ambient stanowi stylową alternatywę dla czarnego ekranu, pozwalając ozdobić wnętrze prezentacją efektownego obrazu, informacji itd. Dzięki trybowi Ambient na ekranie telewizora można wyświetlić taki sam wzór, jak na ścianie za ekranem, co sprawia wrażenie, jakby urządzenie zniknęło ze ściany. Ewentualnie jest możliwość wyświetlenia własnego zdjęcia czy obrazu lub przydatnych informacji takich jak godzina i pogoda. Uruchamiając ten tryb, możemy dodatkowo wyciszyć dźwięk i uruchomić właściwą zawartość do wyświetlenia np. pogodę. Akcję uruchomienia automatyzacji możemy opóźnić o dowolny czas.

Aplikacja SmartThings na Samsung SmartTV 2022

Telewizory Samsung z 2022 roku mają nową wersję preinstalowanej aplikacji SmartThings, w pełni zintegrowanej z nowym SmartHub (o nim w następnym rozdziale).

Aby skorzystać z aplikacji SmartThings na telewizorze, przejdź do SmartHub, a następnie wybierz z dostępnych po lewej stronie Menu. Z rozwiniętego ekranu ustawień wybierz Podłączone urządzenia i na dole ikonę aplikacji SmartThings.

Wygląd aplikacji SmartThings na telewizorze Samsung.

Aplikacja pozwala na dostęp do wszystkich urządzeń podłączonych w inteligentnym domu SmartThings. Mamy możliwość wybrania lokalizacji (wirtualnego domu), jeśli tylko posiadamy więcej niż jedną. Następnie za pomocą przycisku Dodaj ( + ), dodanie nowych urządzeń do platformy. Pamiętajmy, że chodzi tutaj o urządzenia Wi-Fi i Bluetooth. Kolejna możliwość to logowanie na konto Samsung, jego zmiana i wylogowanie. Ostatnia opcja to ustawienia, kryjące się pod zębatką (⚙️). Poniżej mamy do wyboru dwa widoki standardowy Widok listy bądź Widok mapy, o nim już wspomnieliśmy.

Dodatkowo telewizor i aplikacja SmartThings po zapowiedzianej aktualizacji, którą wprowadzi protokół Matter. Może wykrywać urządzenia wokół telewizora i łączyć się z nimi za pomocą wbudowanej funkcji koncentratora Matter, co umożliwia proste sterowanie urządzeniami za pomocą unikalnego interfejsu użytkownika Widoku mapy lub Widoku listy. Dostępny jest również do zakupu osobno klucz sprzętowy SmartThings Dongle, który po podłączeniu do portu USB w telewizorze pozwala na dodanie urządzeń Zigbee, tym samym telewizor już w pełni zastępuje nam osobną centralę SmartThings Hub, klucz zostanie automatycznie zarejestrowany. Modele obsługujące SmartThings Hub obejmują QN900B/QN800B/QN700B/QN95B/S95B/QN90B/QN85B/Q80B/Q70B/Q60B/BU8/The Serif/The Frame/The Sero/Smart Monitor (M50B i nowsze) wprowadzone na rynek po 2022 roku.

Jeśli zaś telewizor jest wyłączony, nadal może pełnić funkcje asystenta głosowego i sterować wszystkimi urządzeniami w SmartThings za pośrednictwem funkcji Always On Voice Bixby. Dotyczy tylko języka angielskiego.

Szkoda, że nie możemy wejść do paneli urządzeń i posiadamy tylko możliwości sterowania podstawową funkcją (włączenie/wyłączenie) danego urządzenia oraz podejrzenia domyślnego stanu sensora w kafelku. W dedykowanej kamerze pokojowej Aeotec Cam360 czy zaawansowanym czujniku ruchu Vision – dodatkowo podejrzenie obrazu na żywo – również na raz. Niestety nic poza tym nie mamy dodatkowego, aby dowiedzieć się więcej, należy skorzystać z aplikacji na smartfonie.

Ściana muzyczna Music Wall za pośrednictwem SmartThings

Ściana muzyczna wyświetla wzorce wizualne i ruchy cząstek zoptymalizowane pod kątem muzyki. Proces korzystania z Music Wall za pośrednictwem SmartThings jest podobny do procesu rejestracji urządzenia SmartThings. Aby skorzystać, kliknij Dodaj urządzenie w aplikacji SmartThings na telewizorze. Urządzenia mobilne są wykrywane i wyświetlane na liście. Wybierz urządzenie mobilne i postępuj zgodnie z instrukcjami rejestracji, aby połączyć się przez Bluetooth z poziomu Smartfona. Po podłączeniu możesz odtwarzać muzykę na swoim urządzeniu mobilnym lub korzystać z Music Wall na telewizorze. W aplikacji SmartThings na telewizorze możesz wybrać swoje urządzenie mobilne i wybrać menu Dublowanie dźwięku, aby uruchomić Music Wall.

Ustaw powiadomienia i użyj dzwonka na telewizorze

Aplikacja SmartThings na telewizorze udostępnia funkcję ustawiania powiadomień, a także funkcję dwukierunkowego dzwonka do drzwi. W ustawieniach SmartThings użytkownicy mogą wybrać, z których urządzeń chcą otrzymywać powiadomienia, aby nie przeszkadzało im to w oglądaniu. Dzięki inteligentnemu dzwonkowi do drzwi użytkownicy, mogą sprawdzić kamerę na telewizorze i zobaczyć, kto stoi przed drzwiami wejściowymi. Możesz nawet z nimi rozmawiać bez wstrzymywania telewizora.

Wymaga dzwonka do drzwi, kompatybilnego ze SmartThings. Tylko dzwonek Ring (3, pro) obsługuje funkcję rozmowy dwukierunkowej. 

SmartHub w telewizorze Samsung

Powiedzmy sobie jeszcze o całym SmartHub jego możliwościach i funkcjach. W porównaniu do edycji zeszłorocznych został on do głębi przebudowany, co było zapowiadane już w styczniu. Pracuje na systemie operacyjnym Tizen 6.5. Po uruchomieniu SmartHub ukazuje nam się ekran ze wszystkimi treściami. Mamy dostęp do zainstalowanych aplikacji usług VOD, poniżej podgląd sygnału HDMI z konkretnego źródła np. dekodera satelitarnego. Poniżej są sugestie wideo z poszczególnych zainstalowanych aplikacji: YouTube. Spotify, HBO Max czy Disney+. Po rozwinięciu lewego menu SmartHub ukazują się kolejne sekcje takie jak Menu, Pliki, Ambient, Szukaj oraz informacje dotyczące ochrony prywatności. Pokrótce opisano je poniżej.

W sekcji Szukaj mamy możliwość przeszukania całej zawartości dostępnej z poziomu telewizora Samsung SmartTV i po wpisaniu frazy otrzymania wyników jej dotyczących. W czasie wyszukiwania możemy wspomóc się wirtualną klawiaturą w aplikacji mobilnej SmartThings, która ułatwi napisanie tekstu.

Sekcja Ambient w telewizorach Samsung dotyczy trybu Ambient. Tryb Ambient stanowi stylową alternatywę dla czarnego ekranu, pozwalając ozdobić wnętrze prezentacją efektownego obrazu, informacji itd. Dzięki trybowi Ambient na ekranie telewizora można wyświetlić taki sam wzór jak na ścianie za ekranem, co sprawia wrażenie, jakby urządzenie zniknęło ze ściany. Ewentualnie można wyświetlić własne zdjęcia i obrazy lub przydatne informacje, takie jak godzina i pogoda. W myśl zasady: „Telewizor to nie tylko urządzenie elektroniczne, ale i element wystroju wnętrza.”.

Sekcja Pliki to tak naprawdę główny ekran SmartHub. Znajdziemy w nim zainstalowane aplikacje usług VOD. Podgląd kanałów TV oraz propozycje z poszczególnych aplikacji.

W sekcji Menu znajdziemy wszystkie tryby obrazu i ustawienia telewizora Samsung. Z jej poziomu możemy zmieniać każdy parametr ekranu, ustawień łączności czy trybów dźwięku. Następnie mamy podsekcję dotyczącą Połączone urządzenia, w niej znajdziemy szybki dostęp do urządzeń inteligentnego domu, w tym zainstalowanych kamer. Z tego poziomu możemy wejść do preinstalowanej aplikacji SmartThings na SmartTV, wybierając logo ekosystemu. Ostatnia opcja dotyczy MultiView, gdzie możemy włączyć ostatnio używany czy stworzyć nową kombinację ekranów. Mamy do wyboru źródła obrazu, przeglądarkę WWW, podgląd z kamer w ekosystemie SmartThings czy innych aplikacji VOD. Między nimi możemy wybierać, jednocześnie możemy wyświetlać tylko dwa elementy naraz.

W krajach zachodnich mamy dostępną również sekcję Gaming Hub opisywaliśmy szerzej tutaj. Na szczęście mamy dostęp do aplikacji Xbox Cloud Gaming i sławnego Game Pass Ultimate. Temat instalacji, uruchamiania i jakie pady są obsługiwane, podjęliśmy we wpisie – Telewizory Samsunga już pozwalają grać w gry na Xbox oraz tutaj.

Całość systemu operacyjnego oraz opis szczegółowy poszczególnych opcji, jak i autorskie funkcje smart zostaną opisane w odrębnym wpisie dotyczącym tylko SmartHub w wersji Tizen 6.5.

Pierwsza konfiguracja Samsung SmartTV z serii QN91BA

Zaraz po wyjęciu nowego telewizora Samsung z pudełka i podpięcia go do zasilania, musimy przeprowadzić wstępną konfigurację TV. Na początek wybieramy język interfejsu. Mamy dwie drogi dalszej konfiguracji albo za pomocą mobilnej aplikacji SmartThings, albo za pomocą dołączonego pilota SolarCell. My wybraliśmy tą drugą. Poproszeni zostaniemy o stworzenie pinu zabezpieczającego, następnie podłączamy źródło obrazu TV. Łączymy telewizor z naszą siecią Wi-Fi, nastąpi prośba o akceptację regulaminów i warunków świadczenia usług i szczegółowe informacje na temat prywatności. Po akceptacji wyszukana zostanie aktualizacja oprogramowania SmartTV i nastąpi jej pobranie i instalacja. Musimy stworzyć lub zalogować się na konto Samsung. Sprawdzona zostanie kopia zapasowa z innych telewizorów na naszym koncie, możemy wybrać starą. Dodatkowo decydujemy czy również z nowego TV ma być tworzona kopia zapasowa danych. Możemy przejść do konfiguracji dekodera kablowego lub satelitarnego. A następnie konfiguracja pilota uniwersalnego. Mamy pytanie, czy zainstalować pewne aplikacje usług VOD, możemy to pominąć. Pojawi się wreszcie, na koniec ekran główny SmartHub. Możemy cieszyć się nowym telewizorem Samsung, oglądając nowe treści w 4K.

Ekran powitalny aplikacji SmartThings na Samsung SmartTV z serii QN91BA

Instalacja Samsung SmartTV z serii QN91BA

Aby dodać telewizor do inteligentnego domu SmartThings, najpierw włącz telewizor i podłącz go do sieci lokalnej. Jeśli nie zostało to zrobione wcześniej, telewizor musi być w tej samej sieci co smartfon lub SmartThings Hub. Szczegółową instrukcję znajdziesz tutaj.

Dodanie do ekosystemu jest proste należy postępować zgodnie z instrukcją w aplikacji SmartThings. Klikamy przycisk Dodaj ( + ), w prawym górnym rogu ekranu, następnie Dodaj urządzenie. Posłużymy się funkcją Skanowanie w poszukiwaniu urządzeń w pobliżu, kliknij poniżej jej nazwy Skanuj. Po chwili zostanie znalezione nowy telewizor o nazwie [TV] Samsung QN91BA 55, kliknij Dodaj. Nastąpi przygotowanie do instalacji, kontynuujemy wybierając centralę i pomieszczenie dla nowego sprzętu RTV. Po chwili Samsung SmartTV zostanie dodany do ekosystemu inteligentnego domu. Możemy zmienić nazwę urządzenia, jego ikonę lub dodać do panelu „Ulubione”, zatwierdzamy zmiany, wybierając Zapisz. Kończymy proces instalacji, klikając Gotowe. Pobrany zostanie nowy dodatek umożliwiający sterownie telewizorem, a po chwili ukaże się główny panel sterowania TV.

Gdzie zakupić ?

W zestawie znajdziemy omawiany telewizor Samsung SmartTV, pilot zdalnego sterowania (TM2280E) i kabel zasilający. Instrukcję obsługi, która dostępna jest również elektronicznie. Nie znajdziemy kabla HDMI czy antenowego. Telewizor dostępny jest w sprzedaży, debiutował w cenie 9499 zł, obecnie można go znaleźć w cenie 6379 PLN, można go zakupić na oficjalnej stronie dystrybutora tutaj. Dedykowaną pomoc techniczną i poradniki możemy znaleźć pod tym adresem.

Instrukcja

Telewizor Samsung SmartTV z nowym SmartHub.

19 myśli w temacie “Telewizor Samsung SmartTV 2022 QE55QN91BA i potencjał w inteligentnym domu SmartThings

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s