SmartThings Vision – zaawansowany czujnik ruchu dla SmartHome

Mieliśmy już w rękach wiele czujników ruchu, jak i kamerę Aeotec Cam360. Dzisiaj jednak chcemy przedstawić zupełnie inne podejście do tego typu sensorów. Jest ono połączeniem czujnika ruchu z kamerą, która zaś nie pozbawia nas całkiem prywatności. Zrecenzujemy zaawansowany czujnik ruchu, który umożliwia odróżnienie ruchu generowanego przez człowieka od innych. Sensor został specjalnie stworzony przez Samsunga dla ekosystemu inteligentnego domu SmartThings komunikujący się po protokole Wi-Fi ze stale podłączonym zasilaniem oto SmartThings Vision.

SmartThings Vision to wyjątkowe rozwiązanie do monitoringu w domu. W przeciwieństwie do tradycyjnej kamery rejestruje tylko kontury, dzięki czemu zachowujesz prywatność, a następnie wysyła powiadomienie za pośrednictwem aplikacji SmartThings. Jeśli w Twoim domu pojawi się nieoczekiwana osoba lub intruz, sensor przechwyci zarys zdarzenia i automatycznie wyśle ​​Ci klipy wideo wraz z powiadomieniem alarmowym. Dzięki temu możesz sprawdzić i monitorować sytuację, nawet gdy Cię nie ma. Zaś za pomocą procedur Twój inteligentny dom może odstraszyć złodzieja.

SmartThings Vision wykorzystuje technologię Dynamic Vision Sensor (DVS) do uchwycenia konturów osób w swoim zasięgu, co utrudnia identyfikację osoby lub miejsca tylko na podstawie przechwyconych obrazów. Pomaga również chronić prywatność Twojej przestrzeni życiowej, dzięki czemu w dzień i w nocy to, co robisz w swojej przestrzeni, pozostaje prywatne.

Dzięki tej technologii możemy uniknąć przypadkowych uruchomień alarmu domowego. Urządzenie wykorzystuje technologię Vision AI do wykrywania ludzi i odfiltrowywania zwierząt domowych i obiektów np. robota sprzątającego, aby łatwo powiadamiać Cię o rzeczywistych intruzach lub potencjalnych niebezpiecznych incydentach.

Korzystaj z natychmiastowych alertów, aby uzyskać pomoc członków rodziny. SmartThings Vision wykrywa upadki, analizując spadające klatki ruchu i natychmiast ostrzega Cię lub opiekuna powiadomieniem push. Możesz nawet zobaczyć klipy z incydentu na wypadek, gdybyś musiał ostrzec władze lub zweryfikować fałszywy alarm.

Zaawansowany czujnik ruchu Vision może również pełnić funkcję lampy ściennej i włącza się i wyłącza, gdy cię wyczuje, ułatwiając poruszanie się po zmroku. Tym samym ułatwiając poruszanie się po pomieszczeniu, bez potykania się, nawet w nocy.

Dodatkowo dzięki posiadaniu nowoczesnego telewizora Samsung Smart TV, Samsung Family Hub, smartfonu lub tabletu, możemy w każdej chwili uzyskać na żywo obraz domu za pomocą czujnika SmartThings Vision.

Opis

SmartThings Vision posiada matrycę w rozdzielczości 640×400 z mikro obiektywami, która za pomocą technologii DVS wychwytuje kontury obiektu przemieszczającego się. Obiektyw rejestruje 30 klatek na sekundę, a pole widzenia to 91° szerokości i 70° wysokości oraz głębia 0.5~7 metrów. Dodatkowo zainstalowano lampę LED, która ma doświetlić pomieszczenie aby lepiej wykrywać ruch w trudnych warunkach oświetleniowych. Na pokładzie znajdziemy procesor Exynos 7570, 1 GB pamięć RAM oraz 8 GB pamięci Flash, nie posiadamy slotu na kartę SD. Kupując sensor mamy 24 godziny darmowego przechowywania 10 sekundowych nagrań w chmurze SmartThings. Temat subskrypcji rozwiniemy w dalszej części wpisu. Przy obiektywie znajduje się dioda LED wskazująca stan urządzenia, podstawowe to: czerwona – sieć rozłączona, czerwona migająca – czujnik rejestruje obraz oraz żółty migający – wykryto ruch i osobę. Komunikacja odbywa się po protokole Wi-Fi (802.11 b/g/n 2,4 GHz), czujnik ruchu nie wymaga posiadania centrali inteligentnego domu SmartThings Hub. SmartThings Vision musi być stale zasilany, nasilany jest z sieci. Do dyspozycji mamy kostkę zasilającą na USB oraz 2 metrowy kabel. Sensor jest przeznaczona do użytku pokojowego w temperaturze -20°C ~ 50°C. Vision posiada 9 cm wysokości, 2,6 cm szerokości oraz 3 cm głębokości. Sensor jest dostępny tylko w kolorze białym, waga to tylko 34,4 gram.

Sposób umieszczenia: Producent zaleca unikanie umieszczenia SmartThings Vision w środowiskach o wysokiej temperaturze, np. jak w pobliżu kaloryferów, pieców oraz umieszczania na urządzeniach generujących wibracje, takich jak lodówki lub klimatyzatory. Sensor możemy umieścić na płaskiej powierzchni, takiej jak biurko lub szafka lub zamontować na ścianie za pomocą pomocniczych akcesoriów montażowych dołączonych do pudełka. Zalecane jest umieszczenie go na wysokości 1,5 – 1,7 metrów od podłogi.

 • Plusy
  • Monitorowanie pomieszczenia bez całkowitej utraty prywatności
  • Odfiltrowanie ruchu generowanego przez osoby od innych
  • Doświetlenie pomieszczenia po wykryciu osoby
 • Minusy
  • Cena, bardzo duża jak na możliwości
  • Brak możliwości rozszerzenia pamięci i brak zapisu na karcie SD
  • Brak głośnika czy mikrofonu
  • Brak możliwości rozszerzenia o subskrypcję Premium

Możliwości w ekosystemie SmartThings

Na ekranie głównym aplikacji, SmartThings Vision charakteryzuje się duży panelem z ostatnim screenem z nagranego klipu wideo i ikoną wykrycia osoby, nie widzimy tutaj podglądu na żywo, jeśli sensor jest wyłączona, pojawia się ikona z przekreśloną kamerą.

W panelu urządzenia Vision mamy możliwość włączenia/wyłączenia czujnika ruchu, poniżej znajduje się podgląd na żywo z pomieszczenia. Na podglądzie na żywo posiadamy sześć możliwości:

 • pierwsza z nich to nagranie 10 sekundowego nagrania na żądanie
 • zrobienie zrzutu ekranu z sensora, tutaj następuje natychmiastowy zapis w pamięci telefonu
 • zminiaturyzowanie podglądu na żywo, możemy go umieścić nad innymi aplikacjami
 • powiększenie podglądu na żywo na cały ekran smartfonu czy tabletu
Historia czynności

Panel „Historii” pozwala na dostęp do osi czasu oraz wybranie konkretnego dnia. Na osi czasu w postaci ikony możemy zauważyć wykryty ruch lub osobę oraz zarejestrowane nagrania. Po kliknięciu w nie, odtworzy się ono na pełnym ekranie.

Ustawienia

Poprzez kliknięcie Więcej opcji ( ⋮ ) w prawym górnym rogu ekranu, mamy dostęp do rozbudowanych ustawiań. Posiadamy ustawienie dotyczące lampy ściennej, możemy ją włączyć i wyłączyć oraz poziom jej jasności. Mamy możliwość zmiany ustawień automatycznego nagrywania, nagranie może nastąpić po wykryciu ruchu lub tylko osoby. Możemy uruchomić funkcje wykrywania upadku (wersja beta). Dodatkowo decydujemy o opcjach powiadomień push z nagranych klipów. Opcja Kontrola stanu pozwala sprawdzić co oznaczają komunikaty z diody LED. Sprawdzimy jakość sygnału sieci Wi-Fi, możemy uruchomić sensor ponownie – nastąpi jego wyłączenie i włączenie trwa to około jednej minuty. Na koniec możemy sprawdzić informacje np. o wersji oprogramowania czujnika ruchu.

SmartThings Vision działa po protokole Wi-Fi, w związku z tym niemożliwe jest bezpośrednie połączenie ich z centralą SmartThings. Tym samym komunikacja urządzeń odbywa się pośrednio z wykorzystaniem serwera. Jeśli zostanie utracone połączenie internetowe nie będzie możliwy podgląd na żywo, rejestracja i przesył klipu wideo, oraz wykonywanie poleceń, aktualizowanie stanów urządzenia, jak i zaprogramowanych zadań np. procedur.

Dostępne automatyzacje

Tworzenie procedur (dawniej automatyzacje) „Jeśli … to Wtedy” musimy podzielić na dwa etapy, ponieważ znacznie się różnią. W pierwszej możliwości „Jeśli” urządzenie pozwala na wybranie opcji „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”, dodatkowo opcję jak długo ten stan musi się utrzymać, zanim uaktywni się automatyzacja. Poniżej stan czujnika ruchu „Wykryto ruch” bądź „Bezruch” oraz stan czujnika obiektu „Osoba” lub „Brak”. W drugiej możliwości „Wtedy”, czujnik ruchu Vision pozwala na ciut więcej, ponownie mamy opcje „Włączono lub wyłączono” czyli zmiana stanu, oraz „Włączone” i „Wyłączone”. Żądanie uruchomienia nagrania „Nagraj”. Akcję uruchomienia możemy opóźnić o dowolny czas, jak i wyłączyć automatycznie po ustalonym czasie.

Sensor Vision dodatkowo rozszerza możliwości SmartApp, SmartThings Home Monitor, która strzeże domu pod Twoją nieobecność.

Subskrypcja SmartThings Wideo

SmartThings Wideo to usługa przechowywania w chmurze nagranych klipów z kamery czy sensora Vision. Po dodaniu Vision zostaniemy poproszeni o akceptację zasad i warunków korzystania. Dostaniemy tym samym dostęp do chronologicznego spisu wszystkich nagrań, które możemy pobrać na nasz telefon.

Kupując czujnik wizyjny dostajemy dostęp do darmowego planu Basic, który składa się z:

 • Zapewnia 24-godzinne przechowywanie w chmurze
 • Nagrywanie 10 sekundowych nagań *
 • Wykrywanie osób. *
 • Indywidualne strefy wykrywania ruchu. *
 • Umożliwia podłączenie do 4 kamer SmartThings w celu nagrywania, przy czym dodatkowe kamery SmartThings są ograniczone z przesyłaniem obrazu na żywo. *
 • Pozwala skonfigurować SmartThings Home Monitor i automatyzację z innymi zgodnymi urządzeniami SmartThings przy użyciu niestandardowych reguł *
  • * Nie wszystkie funkcje są obsługiwane na wszystkich urządzeniach.

Zdziwił nas brak możliwości zakupienia planu Premium, tym samym nie możemy rozszerzyć możliwości czajnika Vision. Plan Premium oferuje dodatkowo:

 • Do 30 dni przechowywania w chmurze
 • Nagrywanie 60 sekundowych nagań *
 • Umożliwia podłączenie do 8 kamer SmartThings w celu nagrywania, przy czym dodatkowe kamery SmartThings są ograniczone z przesyłaniem obrazu na żywo. *

Cena subskrypcji Premium na zachodzie to 7,99 USD miesięcznie lub 79,99 USD na rok.

Przykładowe nagrania i zdjęcia

Poniżej przedstawiamy nagranie w ciągu dnia z czujnika ruchu SmartThings Vision.

Poniżej prezentujemy zdjęcia wykonane w dzień i nocy z opcją szerokiego i wąskiego kąta widzenia obiektywu.

Jeśli chodzi o skuteczność wykrywania osób ma ona wiele do życzenia i wymaga jeszcze ulepszenia. Większość alarmów wykrywających osobę jest fałszywa.

Instalacja

Aby korzystać z czujnik wizyjny SmartThings Vision niezbędna jest aplikacja SmartThings, możemy ją pobrać z Google Store (Android 7.0 lub nowszy) bądź AppStore (iOS 12.0 lub nowszy). Przed rozpoczęciem instalacji zalecam połączenie smartfonu z prywatną siecią Wi-Fi obsługującą pasmo 2.4 Ghz. Aby zainstalować urządzenie należy postępować zgodnie z instrukcją na ekranie aplikacji. Uruchamiamy aplikację SmartThings, na ekranie głównym aplikacji, klikamy Dodaj ( + ), kolejno stuknij Dodaj urządzenie, przesuwamy w dół do sekcji marek Wybór z listy urządzeń i sortuj Według marki, wybieramy markę SmartThings. Z listy dostępnych typów urządzeń wybieramy Czujnik wizyjny. Nastąpi przygotowanie do instalacji, rozpoczynamy proces konfiguracji czujnika, klikając Rozpoczęcie. Skanujemy kod QR lub wpisujemy go ręcznie (znajduje się na spodzie sensora). Podłączamy czujnik wizyjny do zasilania. Wybieramy lokalizację i pokój, kliknij Dalej. Nastąpi łączenie, wybieramy sieć Wi-Fi z wyszukanych. Nastąpi proces rejestracji czujnika, po dłuższej chwili pojawi się komunikat o pomyślnym połączeniu. Pozostaje już tylko nadać nazwę sensorowi i kliknąć Gotowe. Czujnik Vision pojawi się w określonym pokoju.

Siła sygnału Wi-Fi

Posiadamy możliwość sprawdzenia siły sygnału między routerem WiFi a SmartThings Vision. Aby sprawdzić należy wybrać sensor Vision w aplikacji SmartThings i ją włączyć. Następnie wybierz Więcej opcji ( ⋮ ) w górnym prawym rogu ekranu i stuknij Sprawdzanie siły sygnału Wi-Fi. Należy pamiętać, aby unikać instalowania sensora w pobliżu urządzeń emitujących silne fale radiowe, ponieważ może to obniżyć wydajność Wi-Fi.

Wskaźniki diody LED

Przy obiektywie sensora znajdziemy diodę LED, wskazującą na jeden z stanów czujnika wizyjnego, poniżej prezentujemy tabelę z wykazem:

Usunięcie i przywrócenie ustawień fabrycznych

Aby usunąć czujnik ruchu z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny panel urządzenia w aplikacji SmartThings, następnie wybrać Więcej opcji ( ⋮ ) w górnym prawym rogu ekranu i stuknąć Edytuj. W panelu edytowania urządzenia, kliknąć Usuń urządzenie i wybrać Usuń, aby potwierdzić.

Jeśli pojawią się problemy, w czasie działania czujnika wizyjnego, możemy skorzystać z opcji Uruchom ponownie. Nastąpi jego wyłączenie i włączenie, proces będzie trwać to około jednej minuty.

Gdzie zakupić ?

SmartThings Vision nie jest dostępny w polskiej dystrybucji można go zakupić na Amazon bądź Proshop w cenie astronomicznej cenie 579 PLN. Sporadycznie możemy natknąć się na promocje obniżające czujnik o 80-90% ceny pierwotnej. W pudełku znajdziemy czujnik wizyjny, długi przewód USB – microUSB, adapter zasilania, uchwyt do montażu na ścianie oraz skróconą instrukcję obsługi w języku niemieckim, brak instrukcji w języku polskim.

2 myśli w temacie “SmartThings Vision – zaawansowany czujnik ruchu dla SmartHome

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s