Samsung Galaxy SmartTag – odnajdź zgubione przedmiot i steruj SmartHome

Ile razy zdarzyło się Wam zagubić klucze, portfel czy psa, tutaj z pomocą przychodzą lokalizatory. Podzielono je na dwie kategorie zależne od wykorzystanej technologii. Pierwsza z nich to lokalizatory oparte na sygnale GPS. Są one precyzyjne, lecz mają wadę, ich energochłonność powoduje częste ładowanie lub konieczność zastosowania dużej baterii co zwiększa rozmiar i wagę całego urządzenia. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku monitorowania małych obiektów. Większość tego typu urządzeń musimy ładować już po kilku dniach. Musimy się również liczyć z większymi kosztami samego zakupu oraz wyposażenia urządzenia w kartę SIM w celu połączenia z serwerem by urządzenie mogło przesłać zebrane dane o lokalizacji. Drugą kategorią są lokalizatory oparte na Bluetooth. Tutaj niestety tracimy szczegółową precyzję lokalizowania, lecz zyskujemy dużą energooszczędność oraz zmniejszamy rozmiar urządzenia i zastosowanej baterii, która może wytrzymać kilka miesięcy. Urządzenie umożliwia namierzanie nawet bardzo małych obiektów i możemy je skuteczne ukryć w najmniejszych zakamarkach np. w torebce. Koszt zakupu jest mniejszy. Nie wymagają one zastosowania kart SIM, swoją lokalizację opierają na wykrywaniu przez inne telefony. Coraz częściej do pomocy w bliskim lokalizowaniu stosuje się krótkotrwałe ultra szerokopasmowe impulsy radiowe, w skrócie UWB, które są emitowane przez przytwierdzone do lokalizowanego przedmiotu etykiety. Odbiornikami tych sygnałów są sensory, który rejestrują informacje skąd przybywa sygnał na podstawie analizy kąta propagacji, pamiętajmy jednak, że w tą technologię musi być również wyposażony nasz smartfon.

Dzisiaj przyjrzymy się lokalizatorowi Bluetooth przygotowanemu przez Samsung -mianowicie SmartTag, który dodatkowo może sterować inteligentnymi urządzeniami ekosystemu SmartThings.

Opis

Samsung Galaxy SmartTag wykorzystuje energooszczędny protokół Bluetooth BLE 5 i jest kompatybilny z każdym telefonem Samsung Galaxy z systemem Android 8.0 i co najmniej 2 GB pamięci RAM. Do obsługi wykorzystywana jest mobilna aplikacja SmartThings. Na obudowie znajdziemy przycisk, który po kliknięciu oraz przytrzymaniu może sterować urządzeniami w naszym inteligentnym domu. Na przykład możemy włączyć lub wyłączyć klimatyzację, telewizor, oświetlenie, jak i również otwierać i zamykać bramę garażową lub uzbrajać inteligentny zamek. Lokalizator ma wbudowany głośnik. W razie potrzeby możemy włączyć dźwięk na SmartTag, a dwukrotne kliknięcie przycisku pozwala odwrotnie włączyć alert dźwiękowy smartfona, aby go odnaleźć. Urządzenie możemy przyczepić do kluczy, bagażu, wkładek dousznych, obroży dla zwierząt, torebki, etui na telefon i szybko zlokalizować je za pomocą telefonu, jeśli je zgubimy. Lokalizator został zbudowany o stopień ochrony IP68, co oznacza, że jest wodoodporny i pyłoszczelny. SmartTag wykorzystuje wymienną baterię CR2032, która wg. producenta może wytrzymać ponad kilka miesięcy. Do jednego smartfona podłączymy maksymalnie 4 lokalizatory.

 • Plusy
  • Działa z każdym telefonem Galaxy
  • Kontrola urządzenia i łatwość użycia
  • Powiadomienie dźwiękowe
  • Stopień ochrony IP68
  • Żywotność baterii
 • Minusy
  • Lokalizowanie zależne od liczby urządzeń Galaxy w okolicy

Współpraca z SmartThings

W głównym panelu Galaxy SmartTag mamy informację, czy aktualnie lokalizator jest połączony ze sparowanym urządzeniem. Poniżej możemy zdecydować czy lokalizator ma nam pomóc znaleźć smartfon, jeśli naciśniemy dwukrotnie przycisk. Następnie mamy możliwość ustawienie dwóch warunków „wtedy”, dla pojedynczego naciśnięcia oraz przytrzymania. Kolejne opcje są związane z dźwiękiem, możemy ustawić dzwonek SmartTag z pośród 10 możliwych oraz jego głośność, tutaj mamy tylko opcję niska i głośna. Przedostatnią możliwością jest dobranie kategorii dla lokalizatora, czy jest on przypięty np. do psa, bagażu czy roweru. Na koniec mamy informację o poziomie baterii, sygnalizowaną: wystarczająca (100% do 16%), niski poziom (od 15% do 6%) oraz bardzo niski poziom (od >5%). Nie posiadamy tutaj panelu „Historii”. W dodatkowych opcjach mamy standardowo „Edytuj” gdzie mamy możliwość zmiany nazwy, pokoju oraz możliwość dodania do panelu ulubionych oraz panel „Pomoc” ukazujący szczegółowe informacje o użytkowaniu lokalizatora.

Kiedy utracimy połączenie z lokalizatorem, będzie on aktualizował swoją pozycje na serwerze poprzez inne telefony Samsung Galaxy z zainstalowaną usługą SmartThings Find i dostępem do Internetu. Uruchamiając usługę SmartThings Find na swoim smartfonie, możemy podejrzeć ostatnią pozycję GPS, uruchomić funkcję „Szukaj w pobliżu”, która za pomocą siły sygnału pozwala określić położenie lokalizatora. Możemy również poprosić o powiadomienie kiedy nasze urządzenie zostanie zlokalizowane. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że co około 30 min jesteśmy w stanie otrzymać nową lokalizację urządzenia, dodatkowo usługa Find ma być rozszerzana na dalsze smartfony co zwiększy prawdopodobieństwo kontaktu z innymi smartfonami. Samsung zastosował szyfrowanie i wiadomość o zapisanych współrzędnych geograficznych jest tylko do naszego wglądu.

Poprzez zastosowanie protokołu komunikacji Bluetooth, lokalizator komunikuje się z ekosystemem SmartThings za pomocą smartfona Galaxy z usługą SmartThings Find. Z tego też tytułu przy utracie połączenia z telefonem, nie jest możliwe sterowanie poprzez naciśnięcie przycisku na lokalizatorze, jak i lokalizowanie go.

Nie mamy możliwości tworzenia automatyzacji „Jeśli … to Wtedy” uwzględniających urządzenie. Jednak nasz SmartTag może być inicjatorem, jako przycisk, warunku „wtedy”. Działanie opiera się na zasadzie przycisku, mamy możliwość naciśnięcia i przytrzymania oraz późniejszą reakcję już na standardowe warunki takie jak sterowanie urządzeniem, powiadomienie kogoś, zmianę trybu, uruchomienie sceny jak i sterowanie Home Monitor.

W dodatkowych opcjach ( ⋮ ), możemy uzyskać pomoc na następujące tematy:

 • informację, jak wymienić baterię
 • jak lokalizator może znajdować nasz smartfon
 • informację o dokładności lokalizacji
 • szczegółową instrukcję resetowania Galaxy SmartTag
 • możliwość odsłuchania powiadomień głosowych lokalizatora
 • co zrobić kiedy znajdziemy zagubiony lokalizator innego człowieka.

Instalacja w ekosystemie SmartThings

Dodanie do ekosystemu jest proste, należy postępować zgodnie z instrukcją na ekranie. Przechodzimy do aplikacji SmartThings, na ekranie głównym, klikamy ( + ) „Dodaj”, następnie Urządzenie, wyszukujemy markę Samsung, wybieramy Etykieta/Monitor, wybieramy urządzenie z listy, czyli Galaxy SmartTag. Następnie zostaniemy poproszeni o zaakceptowanie warunków lokalizowania, klikamy Akceptuj. Rozpocznie się proces konfiguracji, w czasie dodawania klikamy przycisk na lokalizatorze. Dalej nastąpi łączenie i rejestrowanie urządzenia na naszym koncie Samsung. Na koniec zostaniemy poinformowani o udanym połączeniu z ekosystemem SmartThings, możemy nadać nową nazwę oraz zdecydować czy chcemy mieć urządzenie na panelu Ulubione. Klikamy Gotowe, a znalezione urządzenie pojawi się w nowo utworzonym pokoju o nazwie „W ruchu”, po czym możemy je dowolnie przenosić między pokojami.

Usunięcie z ekosystemu SmartThings

Aby usunąć lokalizator SmartTag z ekosystemu SmartThings, należy wejść w główny panel urządzenia w aplikacji SmartThings, następnie wybrać Więcej opcji ( ⋮ ) w górnym prawym rogu ekranu i kliknąć Edytuj. W panelu edytowania urządzenia, kliknąć Usuń urządzenie i wybrać Usuń, aby potwierdzić. Uwaga ! Jeśli w czasie operacji lokalizator będzie poza zasięgiem smartfona, konieczne będzie jego zresetowanie.

Gdzie zakupić ?

Samusng Galaxy SmartTag dostępny jest szeroko w polskiej dystybucji w cenie 155 zł za sztukę. Dostępne są również pakiety po 2 i 4 sztuki, kolejno w cenie 349 zł oraz 549 zł. SmartTag można znaleźć w kolorze czarnym, szarym, różowym oraz miętowym. W pudełku znajdziemy wspomniany lokalizator, instrukcję obsługi oraz baterię CR2032. Producent gwarantuje 2 lata gwarancji. Dodatkowe instrukcje korzystania z lokalizatora można znaleźć tutaj.

Dostępna jest również wersja Galaxy SmartTag+ odrobinę większa z precyzyjnym systemem lokalizacji opartym na UWB (protokół musi być wspierany przez telefon, obecnie są to Note 20 Ultra, S21+, S21 Ultra i Z Fold 2) oraz dodaną funkcją AR Finder.

7 myśli w temacie “Samsung Galaxy SmartTag – odnajdź zgubione przedmiot i steruj SmartHome

  1. Wchodząc w SmartThings Find, u dołu mamy sekcje „Urządzenia członka”, tutaj można zaprosić domownika i udostępnić mu lokalizację tagu.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s