Co to jest centrala ? Podstawowe informacje o SmartThings Hub

Centrala – co to jest ?

Centrala jest mózgiem inteligentnego domu. To niezbędna część systemu, bez którego nie jest możliwe skorzystanie z automatyki domowej. Zadaniem centrali jest łączenie wszystkich urządzeń systemu (po protokołach np. Z-wave, ZigBee), zbieranie i analiza informacji z czujników, wysyłanie powiadomień, np. na telefony komórkowe. Tym samym kieruje ona całym działaniem systemu. Dzięki niej wiele może się dziać samo, uruchamiając zaprogramowane automatyzacje, czy sceny. Ma również możliwość zależne od obsługiwanych partnerów globalnych komunikację, np. z asystentami głosowymi, czy systemami inteligentnego oświetlenia.

  • [Aktualizacja 1]: Listę kompatybilnych i obecnie wspieranych koncentratorów SmartThings znajdziesz tutaj.

Przy wyborze centrali należy zwrócić uwagę na to z jakimi partnerami współpracuje, czy jest otwartą platformą, dzięki czemu będziemy mieli możliwość korzystania z dynamicznie powiększającej się liczby urządzeń czy czujników, co daje perspektywę znacznego rozwinięcia budowanego inteligentnego systemu.

Kolejnym punktem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest sprawdzenie aplikacji, dzięki której będziemy mogli monitorować, konfigurować oraz zarządzać naszym systemem. Powinna być ona funkcjonalna – posiadać dużo opcji, oraz przejrzysta w obsłudze, aby każdy z domowników mógł się nią posługiwać. Dalej w wyborze centrali są już kwestie czysto techniczne. Powinna obsługiwać dużą liczbę urządzeń (obecnie potrafią obsługiwać do 230 urządzeń na raz po protokole Z-wave), posiadać stabilną sieć oraz odpowiednie komponenty do nieprzerwanej pracy. Czasami w centralach jest instalowane rezerwowe zasilanie, niezbędne do działania systemu w razie utraty prądu w budynku – jeśli centrala wyłączy się z powodu np. braku prądu, tracimy kontrolę nad sterowaniem domem. W centrali również stosuje się na taką okoliczność moduł GSM (w większości wypadków jako oddzielne podpinane urządzanie), który ma na celu podtrzymanie łączności przez wykorzystanie Internetu mobilnego LTE, kiedy odłączony zostanie Internet przewodowy. W wypadku niezastosowania go i utraty łączności nie dostajemy powiadomień (nawet jeśli centrala będzie włączona i sprawna) o np. wybuchu pożaru. Ostatnim elementem jest sam wygląd centrali, bo należy zwrócić uwagę, że będzie ona stała np. przy routerze w domu.

SmartThings Hub – wersja 3

Koncentrator łączy się bezpośrednio z domowym routerem internetowym i jest zgodny z protokołami komunikacyjnymi, takimi jak urządzenia ZigBee, Z-Wave i IP. Służy do łączenia czujników i urządzeń ze sobą i z chmurą, umożliwiając im komunikację z natywną aplikacją SmartThings. Jest on zintegrowany z IFTTT („jeśli to wtedy to”), co umożliwia użytkownikom uruchamianie zdarzeń, gdy pewne rzeczy mają miejsce w różnych aplikacjach internetowych.

Wygląd centrali SmartThings w wersji trzeciej. Obecnie wycofywanej z rynku.

W pudełku znajduje się centrala SmartThings Hue V3 (sprzedawana tylko w kolorze białym o wymiarach 12,7 cm x 12,7 cm x 3,1 cm o wadze 137 grama), kabel Ethernet, zasilacz z wtyczką UK typu 3. Posiada złącze zasilania, USB oraz Ethernet. Hub zawiera Zigbee (2,4 GHz) i Z-Wave (908,4 MHz). Protokoły umożliwiają centrali komunikowanie się z urządzeniami Zigbee 3.0 i Z-Wave Plus. Co znajdziemy w środku ARM Cortex-A7 o 528 MHz, 256 MB pamięci RAM DDR i 4 GB pamięci FLASH. Centrala nie jest obecnie dystrybuowana w Polsce, dlatego do celów tej pracy została sprowadzona z Niemiec, niestety z angielską wtyczką. Konieczne w celu podłączenia zasilania było zakupienie odpowiedniej przejściówki. Wejście adaptera wtyczki wynosi 100-240 V, a napięcie wyjściowe 5 V przy 2 A. Koncentrator podłącza się do routera za pomocą kablem Ethernet lub poprzez Wi-Fi. Starsze wersje tego urządzenia posiadały zasilanie awaryjnie z czterech baterii AA, co pozwalało urządzeniu działać przez 10 godzin.

Aeotec Smart Home Hub SmartThings – aktualnie najnowsza centrala dla ekosystemu SmartThings.

Centrala współpracuje z asystentami głosowymi Google Asystent oraz Amazon Alexa. Niestety, pomimo startu wersji polskiej Google Asystent, nie jest ona jeszcze obsługiwana. Taka możliwość istnieje po zmianie języka asystenta na angielski i używanie komend w tymże języku. SmartThings jest z założenia systemem otwartym, współpracującym z różnymi urządzeniami. Firmami współpracującymi są między innymi: FIBARO, IKEA, Philips Hue, Arlo, Ring, Yale, Yeelight oraz wielu innych. Poniżej przedstawiono połączone screeny z aplikacji SmartThings z wyszczególnionymi obsługiwanymi urządzeniami marek (stan na 3.02.2021).

Złączone screeny z aplikacji SmartThings przestawiające obsługiwane marki urządzeń.

W sytuacjach problemowych istnieje oficjalne wsparcie na stronie z bogatą społecznością osób do pomocy, jak i oficjalny blog pod linkiem, gdzie można znaleźć najnowsze informacje o nowych partnerstwach oraz informacje o aktualizacjach systemu.

Skrócona instrukcja

Odpowiedzi na najczęstsze problemy techniczne w SmartThings Hub i przy dodawaniu urządzeń znajdziesz tutaj.

82 myśli w temacie “Co to jest centrala ? Podstawowe informacje o SmartThings Hub

    1. Tak, jest to najnowsza wersja. Dopiero niedawno miała premierę, ale patrząc na specyfikację niczym nie różni się od wersji 3. Prawdopodobnie w związku z dużymi zmianami w SmartThings (https://smartthingspolska.com/2020/07/05/czeka-nas-rewolucja-w-smartthings/), Samsung pozbywa się sprzętu sygnowanego swoim logo, a jego produkcją zajmie się teraz firma Aeotec. SmartThings w nowej strategii ma być platformą oprogramowania udostępnianą producentom sprzętów.

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s