Aplikacja SmartThings – podstawowe informacje

Jaka powinna być aplikacja do obsługi inteligentnego domu ?

Aplikacja jest najważniejszym narzędziem do sterowania w inteligentnym domu. To dzięki niej możemy w łatwy sposób skonfigurować, zaprogramować, a na końcu zarządzać stworzonym systemem automatyki domowej.

Dlatego przy wyborze systemu musimy zwrócić uwagę, aby aplikacja była wygodna, intuicyjna i efektywna. Powinna posiadać czytelny wygląd, pełen wachlarz możliwych do podłączenia czujników, w czytelny sposób informować o tym, co się dzieje w systemie (np. przerwanie połączenia między czujnikiem a centralą). Podstawą jest posiadanie funkcji automatyzacji (zdarzeń, które same się wykonują po spełnieniu warunków z czujników), jak i scenerii, czy wykonywanie na żądanie czynności (np. zmiana światła). Część użytkowników zwraca również uwagę na opcje dostępności dla osób z ograniczeniami (np. tryby wysokiego kontrastu aplikacji, systemy powiadamiania wibracjami).

Cała aplikacja i zarządzanie nie muszą być oparte tylko na telefonie, niektóre systemy dają możliwość konfigurowania za pomocą strony internetowej. Dzięki łączeniu systemów z innymi firmami dostajemy wiele możliwości kolejnych opcji sterowania, np. poprzez asystentów głosowych. Poniżej przedstawiono wygląd przykładowych aplikacji firm FIBARO czy Google Home do zarządzania inteligentnym domem.

Aplikacja SmartThings

Najważniejszą w tworzonym inteligentnym domu jest aplikacja firmy Samsung SmartThings. Dzięki aplikacji możesz łączyć i sterować wieloma urządzeniami w domu przez punkt dostępowy Wi-Fi. Bez względu na to, gdzie się znajdujesz, potrzebne jest jedynie stałe połączenie internetowe. Możesz dzięki temu monitorować i kontrolować inteligentne urządzenia, sprzęt AGD (lodówka, piwnica na wino, pralka, suszarka, piekarnik, zmywarka, płyta kuchenna, próżnia robota, klimatyzator, oczyszczacz powietrza itp.).

Aplikacja obsługuje grupowanie urządzeń w pokoje, scenerie i automatyzacje, jak i dodawanie innych domowników do systemu i wspólne sterowanie inteligentnym domem. Można skonfigurować ją zgodnie z potrzebami użytkownika. Obsługuje powiadomienia, co umożliwia otrzymywanie informacji o stanie urządzeń, gdziekolwiek będziemy, jeśli tylko smartfon będzie połączony z Internetem. Należy zaznaczyć, że SmartThings jest zoptymalizowany dla smartfonów Samsunga. Niektóre funkcje mogą być ograniczone w przypadku korzystania ze smartfonów innych producentów. W większości telefonów marki Samsung jest instalowana fabrycznie, dzięki czemu nie trzeba pobierać osobnych aplikacji do sterowania inteligentnym domem.

Strona główna aplikacji SmartThings

Przyjrzyjmy się dokładniej już wcześniej wspomnianymi możliwościami sterowania w aplikacji, nie tylko z jej poziomu możemy mieć kontrolę nad naszą inteligentną przestrzenią.

Mamy możliwość skorzystania z pilotów i przycisków takich jak KeyFob marki FIBARO, przycisku Samsunga czy IKEA. Aplikacja jest dostępna nie tylko na smartfony, lecz również na zegarki Samsunga z serii Watch, jak i lodówki ,które są wyposażone w duży ekran dotykowy. Sprawia to, że lodówka jest centrum sterowania sceneriami i automatyzacjami w domu i dostajemy informacje o stanie innych podłączonych urządzeń, ale również możemy sterować ich parametrami. Aplikacja jest preinstalowana również na nowych telewizorach Samsunga, lecz pełni rolę czysto komunikacyjną. W trakcie oglądania filmów czy programów telewizyjnych może wyświetlać użytkownikowi powiadomienia o np. zakończonym cyklu prania, problemie z pralką, zakończeniu pieczenia. Ekosystem można połączyć z asystentami głosowymi lecz obecnie nie obsługują języka polskiego.

Lewe menu aplikacji.

Powyżej przedstawiono wygląd lewego menu aplikacji, gdzie można obsługiwać kolejne funkcje mniejszej aplikacji, takie jak funkcja grupowania w pokoje, przegląd listy urządzeń, tworzenie i opis scenerii i automatyzacji, opis funkcji związanych z członkami rodziny i ich dodawanie do stworzonego inteligentnego domu.

Jak nawigować w obrębie aplikacji SmartThings ?

SmartThings udostępnia wiele funkcji, które umożliwiają organizowanie urządzeń i polepszenie wrażeń z ich użytkowania. Wiemy, że cała powiązana terminologia może na początku nastręczać problemów, ale oto jej krótkie objaśnienie:

 • Urządzenie: Tutaj możesz wyświetlać urządzenia dodane do SmartThings oraz sterować nimi, edytować i usuwać je.
 • Pokoje: Tutaj możesz organizować urządzenia, przypisując je do konkretnych pomieszczeń, aby lepiej zarządzać układem domu inteligentnego.
 • Scena: Tutaj możesz wysyłać różne polecenia do różnych urządzeń jednocześnie.
 • Procedura: Tutaj możesz tworzyć procedury, aby urządzenia aktywowały się o określonym czasie.
 • Ulubione: Tutaj możesz zapisywać często wykorzystywane urządzenia, procedury, sceny, usługi i członków — wszystko w jednym miejscu, aby ułatwić dostęp.
 • Aktywne: Tutaj możesz uzyskać dostęp do różnorodnych usług i wykorzystywać je do ułatwiania sobie życia — na przykład: SmartThings Find lub SmartThings Home Monitor.
 • SmartApp: Tutaj możesz użyć wstępnie skonfigurowanych procedur dla różnorodnych celów. Na przykład: możesz skonfigurować procedurę, dzięki której będziesz otrzymywać powiadomienia alarmowe w razie pojawienia się trudnych warunków atmosferycznych na twoim obszarze.
 • Członek rodziny: Tutaj możesz dodawać ludzi, którzy mogą wyświetlać twoje połączone urządzenia lub sterować nimi.
 • Historia: Tutaj możesz wyświetlać niedawne aktywności i zdarzenia, na przykład wyzwolenie procedury.
 • Aplikacje towarzyszące: Tutaj możesz ustanowić połączenie z innymi kompatybilnymi aplikacjami — na przykład: Kalendarz — i korzystać z nich w powiązaniu ze SmartThings.
 • Grupa oświetlenia: Tutaj możesz dodać do grupy żarówki lub punkty oświetleniowe, aby umożliwić ich uruchamianie w tym samym czasie.
 • Asystent głosowy: Tutaj możesz wybrać asystenta głosowego, takiego jak Bixby, aby sterować urządzeniami.

Wymagania sprzętowe

Aplikacja jest dostępna na Androida od wersji 7.0 oraz iOS od wersji 13.0 bądź nowszy. Inne wymagania, jakie musi spełnić smartfon, to posiadać 2 GB pamięci RAM, nadanie odpowiednich uprawnień, jak np. zgoda na lokalizację.

Jak zarządzać ekranem głównym ?

Ekran główny umożliwia szybki dostęp i sterowanie ulubionymi urządzeniami, scenami, pokojami i SmartApps.

Ekran główny jest strona docelowa dla aplikacji SmartThings, to kompleksowe miejsce, w którym można uzyskać dostęp całego inteligentnego domu. Na ekranie głównym możesz uzyskać szybki dostęp do ulubionych scen, urządzeń i pokoji, a także uzyskać dostęp do wszystkich innych ustawień oraz zmienić ich kolejność wyświetlenia.

Na ekranie głównym pojawiają się również zainstalowane „SmartApp” takie jak Smart Home Monitor oraz Find.

Zmień ekran główny
 1. Na ekranie głównym wybierz Więcej opcji ( Ikona Więcej opcji) i dotknij Zmień kolejność / Edytuj
 2. Dotknij i przeciągnij strzałki, aby zmienić kolejność sekcji, bądź stuknij sekcję, aby ukryć ją na ekranie głównym.
 3. Kliknij Zapisz

Aby określić, które urządzenia, sceny lub grupy urządzeń mają być wyświetlane na ekranie głównym, dotknij ikony i przytrzymaj ją, a następnie wybierz opcję Ukryj .

Zarządzaj ulubionymi scenami

Możesz wybrać ulubione sceny, które mają się pojawiać na ekranie głównym. Następnie możesz je łatwo wyświetlić i uruchomić po pierwszym otwarciu aplikacji SmartThings.

 1. Na ekranie głównym w sekcji Sceny
 2. Dotknij i przytrzymaj ikony Sceny, aby ukryć je z ekranu głównego.
Ustawienia sterowania w aplikacji SmartThings

Kontroluj bardziej zaawansowane opcje aplikacji SmartThings, uzyskując dostęp do menu ustawień. Obejmują one dodanie telefonu jako urządzenia mobilnego do wykrywania obecności, kontrolę powiadomień, włączanie funkcji aplikacji i nie tylko.

Aby uzyskać dostęp do menu ustawień:

 1. Na ekranie głównym wybierz Menu (☰)
 2. Dotknij koła zębatego (⚙)

Więcej można się dowiedzieć tutaj.

143 myśli w temacie “Aplikacja SmartThings – podstawowe informacje

 1. Gdy wybieram w SmartApp urządzenia, to widzę tylko jedno NAZWA (Indoor): Outdoor. Na liście urządzeń pojawia mi się jedynie zewnętrzny czujnik. Jak mogę dodać wewnetrzny?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s